Nekonečný příběh chamtivosti

19. prosince 2008, 14:20 - (red)
19. prosince 2008, 14:20

Kapitola 157

Havárie letadla na Wall Streetu * Splácí Blagojevich také hypotéku?

Havárie letadla na Wall Streetu

Aniž by Usáma bin Ládin hnul prstem (kdoví, jestli se ještě vůbec hýbe), narazilo další letadlo do dalšího z manhattanských symbolů. Bylo to sice jenom finanční letadlo, ale těžce poškodilo prestiž celé Wall Street. Bývalý šéf akciové burzy NASDAQ Bernard Madoff byl zatčen pro podezření z defraudace, rozsahem připomínající krach firmy Enron. Jeho fondem Madoff Investment Securities prošlo na 50 miliard dolarů, nikoli však jako investice, ale v rámci finančního podvodu. Ten je odborně nazýván Ponziho schéma a lidově je známý jako letadlo nebo též pyramida. Jde o situaci, kdy prvotní investoři nejsou vyplácení z investičních zisků, ale z peněz pozdějších investorů (ti mají prostě smůlu).
Jít v 70 letech do kriminálu není od Madoffa moc dobrý nápad, pokud mu však neobstavili účty, bude si moci za peníze oškubaných investorů dovolit nejdražší právníky. (Nebožka česká Finanční policie začala používat účinný způsob postupu proti osobám podezřelým z finančních podvodů, spočívající v okamžitém obstavení jejich účtů. Přesto – nebo, bože chraň, právě proto? – byla ministrem vnitra Ivanem Langerem doslova rozprášena.)
Madoff byl z vazby propuštěn na kauci deset milionů dolarů. To ještě zvládl, protože mu prý zbylo asi 300 milionů dolarů. A mínil je dát především svým zaměstnancům a rodině. Což je však totéž, protože na chodu firmy Madoff Investment Securities se podílel Madoffův bratr Peter, synovec Charles, neteř Shana a její děti. No, a kdyby byl Madoff přece jen uznán vinným (hrozí mu až dvacet let vězení a pokuta až pět milionů dolarů), pak onu pokutu zaplatí na místě z kapesného a ještě mu zbude dost pro hladovějící příbuzné a na zařízení fešáckého kriminálu.
Jak je však možné, že mu to natolik dlouho procházelo? Madoff byl v pozornosti expertů už od roku 1999! Proč nereagovaly federální úřady? Částečné vysvětlení lze najít ve faktu, že hedgeové fondy podléhají menší regulaci. Pravděpodobnější vysvětlení však může naznačovat zmínka o nutnosti prověřit styky Madoffovy rodiny. Jeho neteř Shana se provdala za právníka Erika Swansona, který deset let pracoval v Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC).
Madoff nepřetržitě dosahoval návratnosti investic bez ohledu na vývoj trhu (i při pádu burzy prý „vydělal“ téměř šest procent), a proto se investoři nechali nachytat na výnosy ve výši deseti až patnácti procent. Jistou jejich naivitu připusťme, ale za předpokladu špatného rádce, jímž je chamtivost. Nelze to říct jinak, přestože mezi poškozené patří American Jewish Congress, Wunderkinder Foundation světoznámého režiséra Stevena Spielberga či Foundation for Humanity taktéž světového spisovatele Elie Wiesela. Nelze u nich ani vyloučit, že svými jmény dodali důvěryhodnosti tomuto podniku. Nyní ať počítají, co za to sklidili, a jestli se jim to vyplatilo.

Splácí Blagojevich také hypotéku?

Illinoiský guvernér Rod Blagojevich údajně dostal od Rahma Emanuela, budoucího kancléře Bílého domu, seznam osob, které by prý nově zvolený prezident Barack Obama považoval za vhodné nástupce na své uprázdněné senátorské místo. Existují prý však náznaky blížící se jistotě, že Blagojevich chtěl svoji pravomoc jmenovat nástupce vyvážit protislužbou. Buď sehnat deset až patnáct melounů (v dolarech) na nějakou nevýdělečnou organizaci nebo pašalík ve vládě či v diplomacii. Simonie se tomu říkalo, kupčení s církevními obročími či odpustky, proti čemuž brojil už Mistr Jan Hus!
Profláknutý guvernér se nechal slyšet, že by odstoupil, ale takovým způsobem, aby si mohl ponechat plat. Illinoiská ministryně spravedlnosti Lisa Madiganová podotkla, že Blagojevichovy finanční poměry jsou prý jednou z jeho hlavních starostí. My se jen ptáme, zda Blagojevich není příbuzným Eleny Votavové z Nejvyššího státního zastupitelství, která v podobně „perspektivní“ situaci přiznala, že její kauza „vypadá hrozně“ a že jí „s odstupem času vstávají vlasy“. O možnosti dobrovolného odchodu z Nejvyššího státního zastupitelství však řekla: „Nemohu si to ve své situaci dovolit, musím splácet hypotéku, budu se muset nechat vyhodit. Budu muset dělat všechno pro to, aby to bylo co nejdéle, abych toho splatila co nejvíc.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít