Nekonečný příběh chamtivosti

19. prosince 2008, 14:20 - (red)
19. prosince 2008, 14:20

Kapitola 157

Havárie letadla na Wall Streetu * Splácí Blagojevich také hypotéku?

Havárie letadla na Wall Streetu

Aniž by Usáma bin Ládin hnul prstem (kdoví, jestli se ještě vůbec hýbe), narazilo další letadlo do dalšího z manhattanských symbolů. Bylo to sice jenom finanční letadlo, ale těžce poškodilo prestiž celé Wall Street. Bývalý šéf akciové burzy NASDAQ Bernard Madoff byl zatčen pro podezření z defraudace, rozsahem připomínající krach firmy Enron. Jeho fondem Madoff Investment Securities prošlo na 50 miliard dolarů, nikoli však jako investice, ale v rámci finančního podvodu. Ten je odborně nazýván Ponziho schéma a lidově je známý jako letadlo nebo též pyramida. Jde o situaci, kdy prvotní investoři nejsou vyplácení z investičních zisků, ale z peněz pozdějších investorů (ti mají prostě smůlu).
Jít v 70 letech do kriminálu není od Madoffa moc dobrý nápad, pokud mu však neobstavili účty, bude si moci za peníze oškubaných investorů dovolit nejdražší právníky. (Nebožka česká Finanční policie začala používat účinný způsob postupu proti osobám podezřelým z finančních podvodů, spočívající v okamžitém obstavení jejich účtů. Přesto – nebo, bože chraň, právě proto? – byla ministrem vnitra Ivanem Langerem doslova rozprášena.)
Madoff byl z vazby propuštěn na kauci deset milionů dolarů. To ještě zvládl, protože mu prý zbylo asi 300 milionů dolarů. A mínil je dát především svým zaměstnancům a rodině. Což je však totéž, protože na chodu firmy Madoff Investment Securities se podílel Madoffův bratr Peter, synovec Charles, neteř Shana a její děti. No, a kdyby byl Madoff přece jen uznán vinným (hrozí mu až dvacet let vězení a pokuta až pět milionů dolarů), pak onu pokutu zaplatí na místě z kapesného a ještě mu zbude dost pro hladovějící příbuzné a na zařízení fešáckého kriminálu.
Jak je však možné, že mu to natolik dlouho procházelo? Madoff byl v pozornosti expertů už od roku 1999! Proč nereagovaly federální úřady? Částečné vysvětlení lze najít ve faktu, že hedgeové fondy podléhají menší regulaci. Pravděpodobnější vysvětlení však může naznačovat zmínka o nutnosti prověřit styky Madoffovy rodiny. Jeho neteř Shana se provdala za právníka Erika Swansona, který deset let pracoval v Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC).
Madoff nepřetržitě dosahoval návratnosti investic bez ohledu na vývoj trhu (i při pádu burzy prý „vydělal“ téměř šest procent), a proto se investoři nechali nachytat na výnosy ve výši deseti až patnácti procent. Jistou jejich naivitu připusťme, ale za předpokladu špatného rádce, jímž je chamtivost. Nelze to říct jinak, přestože mezi poškozené patří American Jewish Congress, Wunderkinder Foundation světoznámého režiséra Stevena Spielberga či Foundation for Humanity taktéž světového spisovatele Elie Wiesela. Nelze u nich ani vyloučit, že svými jmény dodali důvěryhodnosti tomuto podniku. Nyní ať počítají, co za to sklidili, a jestli se jim to vyplatilo.

Splácí Blagojevich také hypotéku?

Illinoiský guvernér Rod Blagojevich údajně dostal od Rahma Emanuela, budoucího kancléře Bílého domu, seznam osob, které by prý nově zvolený prezident Barack Obama považoval za vhodné nástupce na své uprázdněné senátorské místo. Existují prý však náznaky blížící se jistotě, že Blagojevich chtěl svoji pravomoc jmenovat nástupce vyvážit protislužbou. Buď sehnat deset až patnáct melounů (v dolarech) na nějakou nevýdělečnou organizaci nebo pašalík ve vládě či v diplomacii. Simonie se tomu říkalo, kupčení s církevními obročími či odpustky, proti čemuž brojil už Mistr Jan Hus!
Profláknutý guvernér se nechal slyšet, že by odstoupil, ale takovým způsobem, aby si mohl ponechat plat. Illinoiská ministryně spravedlnosti Lisa Madiganová podotkla, že Blagojevichovy finanční poměry jsou prý jednou z jeho hlavních starostí. My se jen ptáme, zda Blagojevich není příbuzným Eleny Votavové z Nejvyššího státního zastupitelství, která v podobně „perspektivní“ situaci přiznala, že její kauza „vypadá hrozně“ a že jí „s odstupem času vstávají vlasy“. O možnosti dobrovolného odchodu z Nejvyššího státního zastupitelství však řekla: „Nemohu si to ve své situaci dovolit, musím splácet hypotéku, budu se muset nechat vyhodit. Budu muset dělat všechno pro to, aby to bylo co nejdéle, abych toho splatila co nejvíc.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít