Někdo ušetří na daních

18. března 2011, 18:24 - Pavel Páral
18. března 2011, 18:24

Mírný pokrok v mezích zákona představil pro daně z příjmu ministr financí

Mírný pokrok v mezích zákona představil pro daně z příjmu ministr financí Miroslav Kalousek. O tom, že bude zrušena superhrubá mzda Vlastimila Tlustého, bylo rozhodnuto v okamžiku podepsání koaliční smlouvy, kdy zejména Věci veřejné požadovaly zrušení odvodové degrese pro vysoké příjmy. Vlivem zastropování pojistného na zdravotní a sociální zabezpečení vznikla totiž v roce 2008 situace, kdy u velmi vysokých příjmů klesalo odvodové zatížení s výší příjmu. Celkově však k velkým změnám v daňovém zatížení nedojde. Jenže ďábel je skryt v detailech.
Řada navržených změn je poměrně překvapivá a jistě vyvolá hodně ostrou diskusi. Tou nejzajímavější je zřejmě snížení efektivní daně z příjmu, která přes deklarovanou patnáctiprocentní sazbu kvůli superhrubé mzdě dosahovala 23 procent. Pokles této sazby je v systému kompenzován zřejmě navýšením zdravotního pojištění placeného zaměstnancem ze 4,5 procenta hrubé mzdy na 6,5 procenta. Má to jisté kouzlo. Zdaňují se tak lidé, kteří dosud daně neplatili, protože se na ně vztahovaly a dále budou vztahovat slevy na dani a odpočty od základu daně. Zdravotní pojištění však žádné slevy nemá a platí se v plné výši. Výrazně se proto doplní dnes vysychající zdroje zdravotních pojišťoven bez toho, že by stát zvyšoval platbu za státní pojištěnce. To je elegantní řešení, ale chtělo by to zároveň představit kroky, které povedou k zefektivnění financování zdravotnictví, a tedy k tomu, že poplatníci nenasypou z průměrné mzdy dalších sedm stovek do černé díry. To, že na tom nízkopříjmové a středně příjmové kategorie zaměstnanců vydělají pár stokorun, zajistí zřejmě paušální odečet nákladů pro zaměstnance ve výši tří tisíc korun.
Jenže ten by měl zaměstnancům spíše kompenzovat přiškrcení, které čeká firmy. Odstranění četných výjimek je jistě správné a nevyhnutelné. Současný systém umožňuje spoustu podvodů a triků. Jenže faktické zachování celkové výše odvodů z mezd zaměstnanců a omezení daňové podpory stravenek či režijních jízdenek znamená, že firmy budou státu platit více než dosud. Lze tedy čekat, že benefity pro zaměstnance projdou důkladnou dietou a pořádně zhubnou a lidé o ně přijdou. Dá se dosti pravděpodobně očekávat, že odbory spustí dramatickou kampaň za zachování režijních jízdenek i miliardových zisků stravenkářských firem z Francie. A vzhledem k tomu, jaké s tím má česká politická scéna zkušenosti, nelze vyloučit, že tahle kampaň bude úspěšná. Možná proto je ministr Kalousek tak opatrný, aby peníze z likvidace daňových výjimek napočítal k efektům daňové reformy a jinde třeba o tento výnos daně snížil. Dokonce ani nehovoří o tom, kolik by tyhle změny daní mohly vynést.
Zajímavější a ještě ostřejší diskuse ale možná bude o Kalouskově návrhu na zrušení odpočtu úroků ze splácené hypotéky od daňového základu pro nové půjčky. To může mít velmi dramatický dopad na náklady středně příjmových domácností na hypotéky a citelně se zvýší nároky hypotečních bank na solventnost klientů. Lze čekat, že celý bankovní sektor bude proti tomuto záměru intenzivně lobbovat.
Z národohospodářského hlediska je asi nejzajímavějším momentem faktické zrušení daní z dividend. Kalousek ho konstruuje tak, že daň z dividend stále existuje, ale výplatu dividendy lze uplatnit jako daňový odečet v následujícím roce. To je velmi masivní investiční impulz, protože se dramaticky snižuje zdanění výnosů z kapitálu. Na Slovensku se tento krok setkal se silnou odezvou a je nesporně jedním z hlavních faktorů investičního boomu, který i v současné době táhne slovenskou ekonomiku nahoru. Proč Kalousek jednoduše nezrušil dividendovou daň, ale použil tuto složitější konstrukci, není zatím příliš jasné. Snad proto, že výpadek v příjmech zaznamená státní rozpočet až s ročním zpožděním a ministerstvo financí může lépe kalkulovat. A také to bude firmy více motivovat k vyplácení dividendy místo toho, aby kupříkladu optimalizovaly daňovou povinnost různými triky s úvěry vlastníkům.
Pozoruhodné je, že Kalousek, ač se tím moc nechlubí, směřuje daňový systém k celkem citelnému poklesu daňové kvóty zhruba o jedno procento HDP. Vzhledem ke znatelnému růstu DPH a zřejmě i majetkových daní by se dalo očekávat, že se to odehraje v daních z příjmu. Někdo asi docela dost vydělá. Kdo to bude, ale nejspíše teprve uvidíme, až experti převedou deklarované změny do řeči čísel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít