Article, show

Někdo nám říká: Je to špatně

13. září 2004, 00:00 - JAKUB TUREK
13. září 2004, 00:00

ANALYTIK ATLANTIK FINANČNÍ TRHY PETR SKLENÁŘ:Agentura Standard & Poor´s snížila rating České republiky ze stupně A+ na A. Firma Fitch Ratings o tom uvažuje, Moody´s zatím vyčkává.

Petr Sklenář

ANALYTIK ATLANTIK FINANČNÍ TRHY PETR SKLENÁŘ: Agentura Standard & Poor´s snížila rating České republiky ze stupně A+ na A. Firma Fitch Ratings o tom uvažuje, Moody´s zatím vyčkává. Co znamená snížení ratingu České republiky? Jak byste tento krok vysvětlil laické veřejnosti?

Nižší rating určuje, že existuje vyšší riziko investic a investoři proto požadují vyšší výnosy. Vláda tedy musí nabídnout vyšší úrok při prodeji svých dluhopisů a zvýší tak náklady na správu státního dluhu. Ono ztracené plus znamená 250 až 300 milionů korun.

Jaké očekáváte důsledky pro malé firmy a živnostníky?

Přímá linka mezi občany, menšími firmami a ratingem státu neexistuje. Snížení by se mohlo dotknout jen velkých podniků, které chtějí na získání investic vydat vlastní dluhopisy. Nepřímé dopady ovšem snížení přinese, protože neschopnost vlády zaplatíme my všichni.Finanční dopad je sice zanedbatelný (schodek státního rozpočtu dosáhne 115 miliard korun), ale přesto se neuskuteční nějaké projekty v uvedené ceně.

V čem tedy vidíte nejzávažnější důsledky snížení ratingu?

Průšvih je v tom, že absolutně nezávislý subjekt naznačil problém a vláda ho neřeší. Někdo nám říká: Je to špatně. Ale my na toto sdělení nereagujeme. Jedná se hlavně o velké dluhy veřejných rozpočtů.

Rozpočtová nekázeň je hlavním důvodem?

Základní věc je neochota a nedostatek politické vůle řešit problémy veřejných financí. V posledních letech má ČR nejvyšší schodky veřejných financí v celé EU. Výhledy nejsou nijak optimistické, protože vláda odmítá provést jakékoliv zásadní reformy na straně výdajů, jako je soci- penzijní reforma. To vytváří prostor k obavám, že veřejné finance nebudou splňovat Maastrichtská kritéria a odsune se tak vstup Česka do eurozóny.

Je to normální?

Ve střední Evropě všechna ratingová hodnocení zatím rostla nebo přinejhorším stagnovala. Před dvěma lety hrozilo Maďarsku snížení, které se nakonec nekonalo. Jsme tedy prvním státem v regionu, kterému rating doopravdy klesl.

Kdo rating uděluje a podle jakých kritérií?

Tři nejrespektovanější ratingové agentury jsou Moody´s, Standard & Poor´s a Fitsch Rating. Jsou to nezávislé společnosti, jejichž klíčovým prvkem je maximální objektivita. Pokud by tyto společnosti ztratily důvěru, vedlo by to k jejich zániku. Částečně bych to přirovnal k auditorským firmám. Mezi nimi například ztráta důvěry v nezávislost a objektivitu vedla ke konci firmy Arthur Anderson.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít