Nejznámější pražská ruina

27. září 2004, 00:00 - ZUZANA VLČKOVÁ
27. září 2004, 00:00

DŮM U HYBERNŮ I ti, pro které nejsou nemovitosti zrovna tématem číslo jedna, asi zaznamenali nekonečný příběh chátrajícího domu U Hybernů. Média přinášejí zprávy, že se blýská na lepší časy, i zcela opačné. Zdá se, že právě jejich aktivity jsou v následující kauze ty jediné skutečné.

DŮM U HYBERNŮ I ti, pro které nejsou nemovitosti zrovna tématem číslo jedna, asi zaznamenali nekonečný příběh chátrajícího domu U Hybernů. Média přinášejí zprávy, že se blýská na lepší časy, i zcela opačné. Zdá se, že právě jejich aktivity jsou v následující kauze ty jediné skutečné. Známá historická památka - dům U Hybernů v lukrativní lokalitě na náměstí Republiky - má sobě nehodný osud. Zájem by o něj sice byl, ale nikdo z dosavadních uchazečů o podnájem nedokázal přivést své plány ke zdárnému cíli. A co je horší, stejně ani jeho rekonstrukci. N aposled se na lepší časy mělo blýskat se společností Hybernia, která vlastní nájemní práva paláce na padesát let. Tehdy nový vlastník společnosti, slovenská firma Credit partner, projevil zájem dotáhnout renovace ke zdárnému konci a proměnit empírovou památku v muzikálové divadlo. DALŠÍ INVESTOR Do hry ale vstoupil další investor, a to překvapivě ve spojení se současným nájemcem. To přinejmenším naznačuje, že stávajícímu provozovateli dochází dech. Novým ve hře by měl být Volkswagen, jak informovala některá média, ale přesnější informace je, že se jedná o společnost Škoda Auto. Jejím záměrem by mělo být zbudování kulturně-technologického centra automobilky. J&T JIŽ BUDOVU NECHCE Nově načrtnutou jasnou budoucnost ještě rozčeřilo očekávání konkurenčního boje mezi automobilkou a slovenskou finanční skupinou J&T, ta však od záměru zbudování hotelu a muzikálového divadla odstoupila a podle slov jejího marketingového ředitele Málka už o tuto nemovitost zájem nemá. To potvrzuje i mluvčí ministerstva kultury Kateřina Besserová, která dokonce uvádí, že o projeveném zájmu o dům U Hybernů ze strany tohoto subjektu nemá žádné oficiální informace. J&T se se svými záměry přeorientovala na sousední budovy. V současné době tedy leží projekt automobilky na ministerstvu kultury a čeká na posouzení. Pokud by neuspěl, je podle Besserové aktuální současný záměr, tedy muzikálové divadlo. Jisté je tedy zřejmě pouze to, že jedna z našich významných památek zatím zůstává majetkem státu. HISTORIE DOMU U HYBERNŮ**

Svůj pestrý osud zahájil dům U Hybernů jako kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v polovině 17. století. Název získal podle řádu františkánů, kteří přišli z Irska, toho času nazývaného latinským názvem Hibernia. Řád nechal vystavět vedle kostela také klášter, svému účelu sloužily obě budovy až do zásahu císaře Josefa II., který je na konci 18. století proměnil v celnici. Od té doby sloužil palác různým účelům. Významnou částí jeho starších dějin je jistě přestavba z počátku 19. století, která mu dala současné empírové vzezření. Dnešní smutný stav historické budovy má kořeny v počátku devadesátých let 20. století, kdy byl spolu s domem U Černé Matky boží zastaven tehdejším ministrem kultury Jindřichem Kabátem. Ministerstvo kultury je vyměnilo za úvěr tří set padesáti milionů korun, které použilo na rozjezd loterie Česká lotynka, jež měla pomoci chátrajícím památkám. Projekt ale zkrachoval. Stát palác zachránil jeho vykoupením, současným vlastníkem je Státní fond kultury.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít