Nejziskovější je stavební spořitelna

09. listopadu 2011, 12:00 - Petra Pelantová
09. listopadu 2011, 12:00

U firem ve skupině, s výjimkou stavební spořitelny, není prioritou růst zisku, ale expanze na trhu, tvrdí šéf firmy Wüstenrot

Diskuse o změně zákona o stavebním spoření vyvolala mezi klienty stavebních spořitelen nejistotu. Samotné stavební spořitelny se pak musely vyrovnat s jejich úbytkem. „Určitý pokles jsme zaznamenali pouze na začátku letošního roku. Od února vykazujeme stabilní počet smluv, který se pohybuje kolem 440 tisíc,“ tvrdí Pavel Vaněk, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Wüstenrot v České republice, která má kromě stavební spořitelny ve skupině banku a dvě pojišťovny.

Jak hodnotíte aktuální postavení finanční skupiny Wüstenrot na tuzemském trhu? V průběhu posledních pěti let se skupina Wüstenrot výrazně rozrostla. V současné době má kolem 510 tisíc klientů, celkem spravuje téměř 700 tisíc smluv, bilanční suma dosáhla koncem září letošního roku 57 miliard korun. Klientům nabízíme široké portfolio finančních produktů určených především fyzickým osobám na financování bydlení, na finanční zabezpečení a pojistnou ochranu rizik. Konkrétněji bych rád zmínil významný růst hypotečních obchodů, úspěšný vstup na trh depozitních produktů.

Nemůže být v současné době trochu nevýhodné působit na trhu ve čtyřech na sobě nezávislých společnostech? Naše čtyři firmy, tedy stavební spořitelna, hypoteční banka, životní pojišťovna a neživotní pojišťovna jsou samostatné právnické osoby, nikoli však zcela nezávislé. V roce 2008 mezi sebou uzavřely smlouvu o sdružení, což nám umožnilo vytvořit na českém trhu poměrně ojedinělou formu organizace a řízení společností. Naše firmy jsou organizačně velmi úzce propojeny, shodné či obdobné činnosti jsou vykonávány pro všechny společnosti odborným úsekem či útvarem jedné z nich. Předností této formy je jednotné řízení jednotlivých činností v rámci celé skupiny a dosahování nemalých synergických efektů. V rámci skupiny máme jednotnou obchodní strategii, příkladem může být oblast financování bydlení, kde jsme se letos zaměřili především na podporu hypotečních obchodů. Díky tomu jsme přes vysoký nárůst hypotečního trhu dokázali svůj podíl v segmentu hypoték na bydlení pro občany zvýšit na osm procent.

Plánujete ve struktuře finanční skupiny nějaké změny? K drobným organizačním změnám dochází průběžně tak, jak si to vyžaduje růst finanční skupiny, rozšiřování její činnosti a zvyšování efektivity procesů. V současné době dokončujeme sjednocení systému výpočetní techniky všech společností, úspěšně se rozbíhá nová forma spolupráce s externími partnery a v závěrečné fázi je projekt posílení vlastní obchodní organizace.

Která ze čtyř částí skupiny je nejziskovější? Absolutně nejvyšší zisk vytváří stavební spořitelna. Je to dáno její velikostí s ohledem na počet smluv a poskytnutých úvěrů. U ostatních společností není v současné době prioritním cílem růst zisku, ale expanze na trhu, která je spojena s relativně vyššími náklady než u stavební spořitelny.

Pod jednou střechou máte stavební spořitelnu a banku. Až budou moci prodávat stavební spoření i banky, které budou mít výhodnější podmínky, nevyplatí se vám zrušit spořitelnu a ponechat si jen banku? Z mého pohledu je tato otázka poněkud předčasná. Návrh ministerstva financí na změnu zákona, obsahující i takzvanou univerzální licenci, prošel připomínkovým řízením, jeho definitivní podoba však není známa. V současné době je pro nás výhodné mít jak stavební spořitelnu, tak banku, jejichž produkty se vhodně doplňují. Stejně to funguje i v největších českých bankovních skupinách.

Jak na vás dopadly změny ve stavebním spoření? Ztrácíte klienty? V důsledku diskusí o změně zákona o stavebním spoření, která vyvolala mezi klienty nejistotu, jsme určitý pokles zaznamenali pouze na začátku letošního roku. Od února vykazujeme stabilní počet smluv, který se pohybuje kolem 440 tisíc. Stejně se vyvíjí i počet klientů. Naspořená částka, stejně jako celková cílová částka smluv, se meziročně zvýšila, u úspor jsme koncem září vykázali nárůst o 3,6 procenta, u celkové cílové částky dokonce 8,4 procenta.

Pokud jde o bankovní trh, během roku 2011 bylo hodně slyšet o třech nových bankách, Equa, Zuno a Air . Obáváte se této nové konkurence? Banky Equa a Zuno zatím nabízejí velmi omezený okruh bankovních služeb, Air Bank svůj vstup na trh odložila. Na rozdíl od naší banky nenabízejí úvěry a hypotéky, takže na tomto poli nám nekonkurují. V oblasti depozitních produktů pečlivě sledujeme vývoj obchodů, který se pro nás vyvíjí velmi úspěšně. Stav klientských vkladů nám od počátku roku vzrostl o téměř 160 procent a v současné době u nás mají klienti uloženo již 5,5 miliardy korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít