Nejžádanější dárky, které ani letos pod stromečkem nenajdete

23. prosince 2011, 12:08 - Dalibor Dostál
23. prosince 2011, 12:08

Patří mezi největší klasiku českého filmu nebo mluveného slova. Přesto se jich diváci a posluchači nedočkají ani o letošních Vánocích. Řada nejoblíbenějších filmů nebo nahrávek totiž stále ještě nevyšla na DVD nebo CD.  

Foto: Profimedia.cz

Diváci se tak stále ještě nedočkali vydání legendární Cesty do Pravěku režiséra Karla Zemana. „U Zemanových snímků je tradiční problém nedořešených práv k filmům,“ říká mluvčí Bontonfilmu Petr Slavík. Před lety se na dva dny objevily na pultech jiné dva Zemanovy filmy: Na kometě a ukradená vzducholoď. Jenže právě kvůli sporům o autorská práva byly krátce na to z obchodů staženy. A nevrátily se dodnes.

Průtahy se však vydavatelům prodražují. Každý den si žádané filmy nelegálně stahují jejich fanoušci na internetu. A výrazně tak snižují výnosy z prodeje DVD, až budou konečně vydána. Netýká se to jen Zemanových filmů. Ale třeba také skvělých snímků z 60. let Nejlepší ženská mého života, s hereckým koncertem Jiřího Sováka co by hlavního aktéra loupeže století, či Ztracená tvář. Nebo oblíbené komedie Cirkus v cirkuse. Film Farářův konec sice na DVD vyšel, ale jako samostatný snímek byl před časem z prodeje stažen.

Po mnoho let patřily mezi nejvyhledávanější nahrávky nedostupné na DVD také televizní seriály. Česká televize však v posledních dvou letech předvedla skutečnou vydavatelskou smršť a tak přání velké části televizních diváků uspokojila. Nedávno tak vyšla například televizní série s populárním Milošem Kopeckým v roli Alfonse Karáska nebo seriály pro děti Kamarádi a Přátelé zeleného údolí.

Přesto dosud nevyšly některé perly televizního archivu. Diváci se zatím marně těší na seriál Náhrdelník s Libuší Šafránkovou nebo na první sérii kultovní maďarské trilogie o malém vynálezci Ládínkovi: Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy. Další dvě série, o letech s nafukovacé raketou Guliver či o strastiplné cestě kolem světa za milionářem Pištou Hufnágelem již na DVD vyšly.

Z pohádek lidé nejvíce shánějí také večerníčky Hup a Hop či O vodníku Česílkovi. „Pracujeme na zajištění práv, zatím nelze vydat,“ uvedl k seriálu o vodníkovi Štěpán Janda z České televize. Stejně podle něj televize postupuje také u seriálu Náhrdelník.

Rovněž Supraphon v posledních letech velkou část nejžádanějších nahrávek mluveného slova v posledních letech vydal. Posluchači se nyní dožadují vydání především pohádky Pasáček vepřů, která vyšla na LP desce v roce 1977, oblíbené pohádky Broučci  Jaroslavem Marvanem v roli Kmotříčka, kterou vydal v roce 1968 Panton, nebo kompletu Pohádky Boženy Němcové. Ty z velké části vyšly roztroušené na různých výběrech, ale kompletní  vydání tří LP desek Supraphonu z roku 1979 se zatím nepodařilo.

„V poslední době však, vzhledem ke propadu prodejů CD, zvažujeme každý titul stokrát víc, než ještě před dvěma lety,“ řekla Profitu Naďa Dvorská, externí redaktorka mluveného slova Supraphonu. Mezi další žádané tituly Supraphonu na CD patří Kocour Vavřinec a jeho přátelé, dobrodružný Zlatý řetěz, Krása nesmírná, Bubáci a hastrmani či kompletní výběr Pohádky I. až VII.vycházející v 70. letech. Ale třeba také Ilias a Odyssea Karlem Högerem a Jaromírem Hanzlíkem z let 1967 a 1968.

V souvislosti s letošním návratem šmoulí modré vlny posluchači také pátrají po novém vydání klasické desky písní Šmoulové z roku 1988. Jeho vydání v reedici však Supraphon zatím neplánuje. 

 Nejžádanější filmy:

1.         Cesta do pravěku

2.         Nejlepší ženská mého života

3.         Co chytneš v žitě

4.         Ztracená tvář

5.         Ukradená vzducholoď

6.         Na kometě

7.         Baron Prášil

8.         Černí baroni

9.         Cirkus v cirkuse

10.       Farářův konec

Nejžádanější TV pořady:

1.         Náhrdelník (seriál)

2.        Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy

3.         Dynastie Nováků (seriál)

4.         Hup a Hop

5.         Doktor Munory a jiní lidé

6.         Můj otec a ostatní muži

7.         Opravdová láska

8.         Krásný čas

9.         Ženy na přelomu tisíciletí (cyklus dokumentů)

10.       O vodníku Česílkovi

Nejžádanější nahrávky:

1.         Pasáček vepřů

2.         Broučci (s J. Marvanem)

3.         Pohádky Boženy Němcové (komplet)

4.         Kocour Vavřinec a jeho přátelé

5.         Zlatý řetěz

6.         Pohádky I. až VII. 

7.         O žabce královně/ Kocour v botách/Stolečku prostři se

8.         Krása nesmírná

9.         Bubáci a hastrmani

10.       Ilias a Odyssea  

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít