Nejvyšší stupeň utajení

22. listopadu 2007, 12:05 - Mgr. Rudolf Marek
22. listopadu 2007, 12:05

Spořitelnu Hypo získal za zhruba dvě miliardy korun Raiffeisen

Novým majitelem Hypo stavební spořitelny se stala Raiffeisen Bausparkassen Holding. Celá transakce podléhala vysokému stupni utajení a cena nebyla zveřejněna. Podle informací týdeníku EURO se pohybovala kolem dvou miliard korun. Byla to nejvyšší nabídka, kterou stavební spořitelna Hypo obdržela.

Nevalné schopnosti.

V odborných kruzích nepanovalo o stavební spořitelně Hypo příliš vysoké mínění. Hovořilo se o neschopnosti vedení výrazněji prosadit spořitelnu na českém trhu. Navzdory tomu, že se spořitelna už od svého vstupu do Česka v letech 1994 a 1995 snažila konkurenci přetrumfnout o jedno procento vyšším úrokem, než bylo obvyklé. Bylo to však zřejmě jediné, co dokázala nabídnout - proto zůstávala nejmenším hráčem v oboru. V roce 2006 poskytla 2766 úvěrů ve výši 517 milionů korun, což označila za přelomovou událost. Stavební spořitelny však mají s klienty uzavřeno přes 5,7 milionu smluv o spoření a za devět měsíců letošního roku poskytly úvěry za 51,7 miliardy korun.

Cena a rychlost.

Šedesát procent stavební spořitelny Hypo držela HVB Bank (dnes UniCredit), zbývající akciový podíl Vereinsbank Victoria Bauspar, mnichovská stavební spořitelna vlastněná HypoVereinsbank. Ta si v zakládací smlouvě prosadila postavení akcionáře se zvláštním vztahem k bance - měla právo do tříčlenného představenstva jmenovat dva členy. Letos v únoru byl do dozorčí rady Hypo zvolen šéf tehdejší HVB Bank ČR David Grund, jenž během jara zmapoval situaci a záhy zjistil, že nezbývá jiná možnost než odprodej. Vedení středoevropské části skupiny UniCredit ve Vídni souhlasilo. Na straně prodávajícího organizovala prodej UniCredit CAIB, za nabyvatele vystupoval speciální tým vedený místopředsedou představenstva stavební spořitelny Raiffeisen Janem Jeníčkem. „Pro náš úspěch byla rozhodující cena a rychlost jednání,“ konstatoval Jeníček necelých dvanáct hodin po podpisu smlouvy. Hypo vybírala kupce zhruba šest měsíců, v posledních několika týdnech však jednala výhradně s Jeníčkem.

Top Secret.

Do užšího výběru zájemců o Hypo se podle informací týdeníku EURO ještě probojovaly stavební spořitelna Wűstenrot a GE Money Bank. Celá akce od počátku podléhala nejvyššímu stupni utajení. Na rozdíl od transparentní akvizice eBanky, kterou Raiffeisenbank získala loni od skupiny PPF za 130 milionů eur (asi 3,6 miliardy korun). Podle Jeníčka si doložku mlčenlivosti vyžádala prodávající strana. „Když Raiffeisen kupovala eBanku, nákupčím subjektem byla Raiffeisen International, jejíž akcie jsou veřejně obchodovatelné. Vzhledem k tomu má povinnost o těchto věcech, například o nákupu nebo prodeji podílů v jiných bankách, informovat všechny akcionáře. Proto Raiffeisen International, i kdyby chtěla, nemohla držet v tajnosti cenu, za kterou koupila eBanku. U stavební spořitelny je to trochu jinak. Tu kupuje Raiffeisen Bausparkassen, která nemá veřejně obchodovatelné akcie, a takovou informační povinnost tedy nemá,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman.
Raiffeisenbank vlastní ve své stavební spořitelně 25 procent akcií, 75procentní podíl patří Raiffeisen Bausparkassen Holding. Transakce bude financována z rakouských zdrojů.

Ze čtyřky trojka.

Stavební spořitelna Raiffeisen získá nákupem Hypo 420 tisíc klientů se smlouvami o spoření a správu úvěrů v objemu 3,1 miliardy korun. „Začátkem roku 2008 vznikne specializovaný integrační tým, který připraví strategické kroky ke sloučení obou společností,“ sdělil Jeníček. Nový název stavební spořitelny zatím nebyl určen. Jisté však je, že se v něm Raiffeisen objeví.
Spořitelna, která nyní eviduje přes 660 tisíc smluv o stavebním spoření, by měla z tržního koláče ukousnout třetí největší díl - a to na úkor Modré pyramidy Komerční banky. „Podle počtu smluv a objemu vkladů jsme už nyní trojkou, v objemu úvěrů čtyřkou,“ vypočítává šéf marketingu stavební spořitelny Raiffeisen Tomáš Vašáry. Strategickým cílem je zaujmout druhé místo, na kterém nyní je Stavební spořitelna České spořitelny.
Skupina Raiffeisen se stane stoprocentním vlastníkem Hypo, až transakci schválí Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Potřebná schválení, a tedy nabytí vlastnictví akcií, se očekávají v prvním čtvrtletí 2008. Pak Hypo zanikne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení dalším Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít