Nejvyšší DPH platí Dánové

02. února 2004, 00:00 - PETR GOLA ,publicista
02. února 2004, 00:00

Některé země EU uplatňují nižší daně, než by podle směrnic mělyDAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY NENÍ VE VŠECH STÁTECH EVROPSKÉ UNIE STEJNÁ. KDE JE TEDY NEJVYŠŠÍ A KDE NAOPAK NEJNIŽŠÍ? NA KTERÉ ZBOŽÍ A SLUŽBY MOHOU VLÁDY JEDNOTLIVÝCH ČLENSKÝCH STÁTŮ UVALIT NIŽŠÍ SAZBU DANĚ?

Některé země EU uplatňují nižší daně, než by podle směrnic měly

DAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY NENÍ VE VŠECH STÁTECH EVROPSKÉ UNIE STEJNÁ. KDE JE TEDY NEJVYŠŠÍ A KDE NAOPAK NEJNIŽŠÍ? NA KTERÉ ZBOŽÍ A SLUŽBY MOHOU VLÁDY JEDNOTLIVÝCH ČLENSKÝCH STÁTŮ UVALIT NIŽŠÍ SAZBU DANĚ?

Výše sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) v jednotlivých zemích Evropské unie je pro nás velmi důležitá. V současné době totiž probíhá v České republice harmonizace s evropskými právními předpisy upravující výši, místo zdanění a odvodu DPH.

JAK FUNGUJE DPH

Daň z přidané hodnoty je všeobecná daň ze spotřeby, kterou se zatěžuje přidaná hodnota zboží a služeb. Vybírá se v každém článku výroby, distribuce a při dodání zboží a služeb, na které se vztahuje. V konečném důsledku ji ovšem zaplatí konečný spotřebitel. DPH se stanoví procentem z ceny a skutečné daňové zatížení je zřejmé z každého článku výroby a distribuce. Plátci daně mohou snížit svou daňovou povinnost o částku, kterou zaplatili oni sami ostatním plátcům DPH při koupi zboží nebo materiálu pro své obchodní aktivity. Tento systém zajišťuje, že daň je neutrální pro plátce DPH a zároveň se fakticky přesouvá výrobním a distribučním řetězcem a nezáleží na tom, kolika články projde. DPH se uplatňuje ve všech členských státech unie. Přestože legislativa zřizující DPH je stanovena na národní úrovni, jsou jednotlivé zákony členských zemí závislé na určitých parametrech, které jsou pevně dány ve směrnicích Evropské unie.

KDE SE CO DANÍ

Pro určení místa zdanitelného plnění u služeb je obecně v EU, stejně jako v ČR, rozhodující sídlo nebo bydliště poskytovatele služby. Toto pravidlo má však řadu výjimek:

* Finanční a pojišťovací služby

* Poradenské služby

* Pronájem pracovních sil

* Pronájem zboží

* Převod práv

* Reklamní služby

* Služby rozhlasového a televizního vysílání

* Služby zprostředkovatelů

* Telekomunikační služby

Místem zdanění uvedených služeb je sídlo jejich příjemce v případě, že příjemce je ze státu mimo Evropskou unii nebo byl registrován jako plátce DPH v jiném členském státě než poskytovatel služby. Základní sazby DPH nesmějí být (od 1. 1. 2001 do 31. 12. 2005) nižší než 15 %. Každý členský stát může aplikovat jednu až dvě snížené sazby, jež musí být ve výši nejméně 5 %. Realita je ovšem taková, že některé země používají ještě takzvanou super redukovanou sazbu DPH, která je nižší než 5 % (Irsko 4,3 %, Řecko, Španělsko a Itálie 4 %, Lucembursko 3 % a Francie 2,1 %). Jiné jdou ještě dále a aplikují na vybrané produkty (například Velká Británie na dětské oblečení) nulovou sazbu (de facto tedy tyto produkty daní z přidané hodnoty nezatěžují). V některých členských státech zase existuje ještě tzv. parkovací sazba (například Belgie či Lucembursko - 12 %). V Dánsku platí jednotná sazba výši 25 %.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít