Nejvyšší čas na rozhodnutí o dodavateli

26. září 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
26. září 2005, 00:00

ELEKTŘINA Majitelé malých firem a podnikatelé mají nejvyšší čas, aby se rozhodli, zda nezkusí optimalizovat náklady na elektřinu. Pokud budou hledat jiného, levnějšího dodavatele, měli by současné smlouvy vypovědět nejpozději do konce tohoto měsíce.

ELEKTŘINA Majitelé malých firem a podnikatelé mají nejvyšší čas, aby se rozhodli, zda nezkusí optimalizovat náklady na elektřinu. Pokud budou hledat jiného, levnějšího dodavatele, měli by současné smlouvy vypovědět nejpozději do konce tohoto měsíce.

Firmy a podnikatelé, kteří patří do kategorie podnikatelského maloodběru, mohou už od ledna tohoto roku změnit svého dodavatele elektřiny. Mohou zvolit jinou distribuční společnost než tu dosavadní nebo využít nabídky některého z licencovaných obchodníků. Právě tito obchodníci nyní upozorňují, že na přípravu takové změny nebo alespoň na porovnání konkurenčních nabídek, mají nejvyšší čas. „Většina živnostníků a menších podniků má u svých dosavadních dodavatelů - regionálních distribučních společností - čtvrtletní výpovědní lhůtu. Pokud ji tedy nevypoví do konce tohoto měsíce, nemají už šanci, aby od ledna příštího roku nakupovali elektřinu od jiného, případně levnějšího dodavatele,“ vysvětluje za společnost Moravachem Jiří Michalík. Jeho firma, která patří pod německou nadnárodní společnost PCC a v zahraničí funguje jako významný obchodník s elektřinou, nyní zájemce z řad menších odběratelů upozorňuje, že na záležitosti spojené se změnou dodavatele bude na základě zákonem daných lhůt potřebovat nejméně dva a půl měsíce. „Změnu, která by platila už od začátku příštího roku, nebudeme schopní vyřídit, pokud s námi nepodepíšou smlouvu do 10. října,“ říká Michalík. Do kategorie podnikatelského maloodběru patří v ČR u elektřiny téměř 800 tisíc zákazníků. Podle Energetického regulačního úřadu změnila v průběhu tohoto roku dodavatele necelá čtyři procenta z nich (Profit 37/2005). Úřad letos na podzim informoval vládu, že tato energie od ledna pro obyvatelstvo podraží nejméně o deset procent. Obchodníci s elektřinou však upozorňují, že tento odhad vychází pouze z velkoobchodních cen a je velmi optimistický. „Předpokládáme, že pro podnikatele a firmy půjdou ty ceny nahoru o čtrnáct až patnáct procent,“ říká Michálek. Distribuční společnosti, kterým zatím odešlo jen minimum zákazníků, se dosud k novým cenám nevyjádřily. Jejich úroveň nejvíc ovlivňuje elektrárenská společnost ČEZ, která vlastní pět z celkových osmi regionálních distribučních společností a ovládá tak víc než dvě třetiny českého trhu. Problematice změny dodavatele elektřiny se budeme podrobněji věnovat v příštím čísle.

CO ČEKÁ PODNIKATELE OD ŘÍJNA

  •  Zemní plyn podraží pro menší firmy a podnikatele s nízkou spotřebou zhruba o sedm procent, pro větší odběratele až o 21 procent (viz Profit 36/2005)
  • Pokud chce podnikatel změnit dodavatele elektřiny, má nejvyšší čas zahájit první kroky
  • Platí novela zákona o DPH, která může mít výrazný negativní dopad na podnikání (Profit 38/2005)
  • Zvyšují se poplatky za televizi na 100 korun a za rozhlas na 45 korun
  • Na konci měsíce se změní letní čas na zimní se všemi důsledky (povinné celodenní svíceni aut)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější…
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít