Nejvíce na podnikatele myslí modří

06. dubna 2010, 14:02 - Libuše Frantová
06. dubna 2010, 14:02

Usnadní politické strany po volbách život podnikatelům a živnostníkům, nebo jim naopak ještě ztíží život vyššími daněmi a narůstající byrokracií? Jakou cestu jednotlivé partaje zvolí, napovídají jejich volební programy.

Autor: Martin Siebert

Většina politických stran se ve svých programech o podpoře podnikání příliš nezmiňuje, nebo jen obecně slibuje, že podnikatelské prostředí bude podporovat. Nejkonkrétnější program týkající se podnikatelů a živnostníků má ODS. Sociální demokraté však označují návrhy ODS za populistické.

Občanští demokraté upozorňují, že za jejich vlády došlo k rozvoji podnikání, snížení daní i administrativní zátěže a zjednodušil se kontakt s úřady. A v této cestě chtějí pokračovat i po květnových volbách. „Žádný stát ani politická strana nevytvoří pracovní příležitosti, ty mohou vytvořit jen soukromé firmy. Stát jim může házet klacky pod nohy, nebo je podpořit,“ říká nový lídr ODS Petr Nečas.

Ve svém programu Řešení pro podnikání občanští demokraté odmítají zvýšení daní pro firmy a živnostníky, protože by to pro řadu z nich mohlo být likvidační. Zvýšení daní z příjmů právnických osob totiž navrhuje ČSSD, a to dokonce ze současných devatenácti na jednadvacet procent. „Zvyšování daní je v době krize dvojnásobný hazard,“ kritizuje lídr moravskoslezské kandidátky Pavel Drobil, který je garantem programu ODS pro podporu podnikání. Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky znamená zvýšení daní v době polevující ekonomické krize jízdu se zataženou brzdou. „Takové opatření je hloupé,“ dodává.

Podle největší pravicové strany jsou živnostníci v době krize velmi ohroženi, a přitom na nich záleží, jestli se podaří českou ekonomiku rozhýbat. Nejde o malou skupinu lidí, živnostníků je v Česku kolem sedmi set tisíc. A malé firmy do dvaceti zaměstnanců zaměstnávají 900 tisíc lidí, což je podle Nečase více než veřejný sektor.

Platba DPH jen z uhrazených faktur Bodem, který podnikatelé zřejmě nejvíce ocení, je návrh na platbu DPH jen z uhrazených faktur. Dosud si finanční úřady nárokují DPH už u faktur vystavených ke dni zdanitelného plnění, tedy v dalším měsíci nebo čtvrtletí. Firmy pak čekají na zaplacení týdny nebo i měsíce podle splatnosti faktury. Daň musí zaplatit dokonce i z faktury, která se ukáže jako nedobytná. Podle ODS je současná praxe „nespravedlivá, likvidační, proto musí zmizet“. Firmy, které se účastní veřejných zakázek, také přivítají návrh ODS, aby splatnost faktur byla do třiceti dnů. „Stát půjde příkladem. Prosadíme důsledné pravidlo, aby doba splatnosti faktur veřejného sektoru, tedy státu, krajů a obcí vůči dodavatelům, nepřesáhla třicet dní,“ slibuje Drobil. Ale zástupci podnikatelů, kteří se účastnili přípravy volebního programu ODS, prosazovali, aby třicetidenní lhůta splatnosti platila pro všechny faktury. Upozorňují, že kvůli dlouhým lhůtám splatnosti tak malé firmy úvěrují nadnárodní obchodní řetězce a další velké firmy. Předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky Bedřich Danda proto označuje návrh ODS za první krok. „Je to klíčová věc, naším cílem je dosáhnout, aby se toto opatření týkalo všech faktur,“ potvrzuje i místopředseda Strany soukromníků ČR Rudolf Baránek. Návrh platit DPH pouze z uhrazených faktur považuje ekonomický expert ČSSD Jan Mládek za průlomový, ale prosazení tohoto „experimentu“ podle něj zabrání unijní pravidla. Roční daňové prázdniny pro řemeslníky**

Občanští demokraté také navrhují roční daňové prázdniny pro řemeslníky, kteří vytvoří alespoň jedno nové pracovní místo na minimálně dva roky. Jednoroční prázdniny pro řemeslné živnosti a drobné služby by bylo možné využít v průběhu čtyř let. Ekonom ČSSD Jan Mládek ovšem připomíná, že daňové prázdniny občanští demokraté slibovali voličům už před čtyřmi lety, ale nakonec je nerealizovali.

Občanští demokraté navrhují i další opatření, která by měla usnadnit život malým firmám. Hodlají rozšířit garance úvěrů malým a středním podnikům prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky a České exportní banky. Snížením byrokracie chtějí zkrátit dobu založení firmy maximálně na týden. V případě ukončení živnosti nebude muset živnostník platit daň z příjmů z faktur po splatnosti delší než čtyři roky.

Občanští demokraté chtějí také zvýšit limit pro malou organizaci z 25 na 50 zaměstnanců. Podle volebního lídra strany Petra Nečase to přinese snížení administrativní náročnosti a umožní dosáhnout na finanční prostředky z Evropské unie.

Většina politických stran chce v budoucnu zabránit dalšímu zdražování elektřiny. ODS v této souvislosti mluví o zabránění „umělému“ zdražování elektrické energie snížením podpory obnovitelných zdrojů, která podle nich musí být ekonomicky únosná.

ODS se také zavazuje omezovat nadbytečnou byrokracii. Každý rok hodlá zrušit nebo redukovat třicet regulací. Chce zprůhlednit i veřejné zakázky. Životopis zakázky od zadávací dokumentace až po vyúčtování má být zveřejněn na internetu. Firmy s nejasnou vlastnickou strukturou budou mít zákaz zúčastnit se veřejných zakázek. „Tyto principy budou platit i na krajské a obecní úrovni, a to včetně nakládání s majetkem,“ dodává Petr Nečas.

V jedné věci se největší političtí protivníci – ODS i ČSSD – shodují. Chtějí rychle dokončit projekt Jednotného inkasního místa pro daň z příjmů, sociální odvody, zdravotní pojištění a clo.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít