Nejvíc podvádí management

24. února 2003, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
24. února 2003, 00:00

V posledních dvou letech významně roste počet finančních a obchodních podvodů Většina těch, kdo podvádějí a okrádají firmy, je na jejich vlastních výplatních listinách. Podvodníkům napomáhá internet. Prevence zatím moc nefunguje.

V posledních dvou letech významně roste počet finančních a obchodních podvodů

Většina těch, kdo podvádějí a okrádají firmy, je na jejich vlastních výplatních listinách. Podvodníkům napomáhá internet. Prevence zatím moc nefunguje.

Podvody, tunelování a další negativní konání není ani zdaleka výsadou Česka a stává se zřejmě stále větším problémem pro firmy po celém světě. Podvodníci často využívají lidské hrabivosti a vymýšlejí stále nové způsoby, jak okrást málo zkušené podnikatele a investory. Ztráty, které tak vznikají, však lze podle odborníků do značné míry eliminovat základním povědomím o riziku podvodu. Desetiletou zkušenost v odhalování podvodů má Commercial Crime Services (CCS), která je součástí Mezinárodní obchodní komory (ICC). Za poslední dva roky dochází k významnému růstu počtu finančních a obchodních podvodů. Jen vloni vzrostl zhruba o padesát procent. Finanční prostředky, které se touto nekalou činností získávají, jsou podle ICC zdrojem bohatství kriminálních a teroristických živlů. Napomáhá tomu hlavně rozvoj informačních technologií, včetně internetu. Uchráněny před těmito jevy nejsou ani země střední a východní Evropy. Podvodníci se tu podle ICC často zaměřují nejen na začínající podnikatele, ale i na tradiční zkušené banky, společnosti a firmy. Vznikají rizika pro bankovní sektor, exportéry i dovozce. Obvyklé jsou podvody ve financování obchodů, ve finančních instrumentech a v elektronickém obchodě. Výjimkou nejsou ani dopravní podvody či pirátství.

Polovinu podvodů má na svědomí vedení firem

Nejde však jen o snahu poškodit či okrást firmu někým zvenčí. Největších podvodů se dopouštějí vedoucí pracovníci firem. A nejen to, společnosti po celém světě zaznamenávají stále větší množství podvodů. Toto neradostné zjištění vyplývá z mezinárodního výzkumu společnosti Ernst & Young pod názvem Podvod - neřízené riziko, který firma provádí každé dva roky. Ten nejčerstvější je už osmý. Výzkumu se zúčastnilo čtyři sta výkonných ředitelů z nejrůznějších společností - od nadnárodních korporací přes středně velké podniky až po malé firmy - ve více než třiceti zemích světa, a to včetně České republiky. Výsledky celosvětového průzkumu dokazují, že více než polovina dotázaných společností (55 procent) zaznamenala v posledních dvou letech vážné podvody. A to i přes pokusy zlepšit řízení uvnitř podniku v souvislosti s nedávnými finančními skandály v různých firmách. Více než třetina všech podvodů (37 procent) se udála v Evropě. Nejčastěji se podle závěrů, k nimž v Ernst & Young došli, podvodů dopouští vedení společnosti, které jich má na svědomí až pětapadesát procent. Podíl zaměstnanců na počtu podvodů je asi třicet procent. Což tedy znamená, že 85 procent lidí, kteří se dopustili podvodu, bylo na výplatní listině dané společnosti. Bez zajímavosti jistě není ani to, že 85 procent manažerů, kteří se dopustili podvodu, bylo ve své funkci méně než rok. V letech 1998 až 2000, kdy se prováděl předešlý výzkum, byla čísla poněkud „příznivější“. Z celkového počtu osob, které se dopustily podvodu, byli z 82 procent zaměstnanci firem, což je údaj téměř stejný jako vloni. Ale pouze třetina z nich byli zástupci managementu.

Největší obavy jsou ze zpronevěry

Šest procent firem zaznamenalo vloni více než padesát podvodů. Devět procent respondentů hovořilo o jedenácti až padesáti podvodech a 32 procenta dotázaných zaznamenalo méně než deset podvodů. Ve třiceti procentech případů šlo o zpronevěry částek nad sto tisíc dolarů a ve třinácti procentech případů dokonce nad jeden milion dolarů. „Případní podvodníci mají díky internetu větší přístup k informacím. A tedy i větší možnost jeho prostřednictvím firmy poškodit. Nedostatečná legislativa, kontrolní procesy a zajišťování důkazů činí elektronické podvody snazší,“ řekl Per Sundbye, vedoucí oddělení forenzních služeb Ernst & Young. Podle jeho slov však bylo elektronických důkazů použito překvapivě pouze v pěti procentech vyšetřovaných podvodů. Společnosti se nejvíce obávají zpronevěry - 63 procenta. Okolo poloviny dotázaných se bojí počítačového zločinu (51 procent) a korupce (50 procent) a třetina organizovaného zločinu (35 procent).

Vymáhání škod se zlepšilo

Nejčastěji vidí respondenti jako účinnou obranu a především prevenci proti podvodům (stejně jako v předešlých letech) interní kontroly. Další užitečný způsob jak předejít podvodům, je interní audit a také odhalení podvodu. Externí audit je sice preventivní faktor, nicméně podle dotázaných ve většině případů podvod neodhalí. Podle výzkumu se zdá, že společnosti považují riziko podvodů za vážnější než dříve. Dokladem toho je, že 58 procent společností má dnes hotový kodex dozoru a 68 procent firem kodex řízení. V porovnání s posledními dvěma roky je to nárůst o třiatřicet procent. Firmy se zároveň více věnují školení svých zaměstnanců na použití těchto zásad v praxi. Přes šedesát procent společností provedlo trénink zaměstnanců a více než polovina školení se konala minulý rok. T o je výrazná změna oproti výsledku předchozího průzkumu, kdy školení provedlo pouze třicet procent zaměstnanců. „Je dobře, že společnosti mají stanovené kodexy řízení, ovšem otázkou zůstává, zda proces ve skutečnosti funguje,“ vyjádřil pochyby Sundbye. Podle něho téměř v jedné ze sedmi společností po celém světě dochází ročně k podvodům v hodnotě minimálně jeden milion dolarů. Jde tedy o problém, který může mít pro kterýkoli podnik fatální následky. Průzkum ukazuje, že se zlepšuje vymáhání škod. Více než polovina společností (51 procento), v nichž došlo ke zpronevěře, tvrdí, že za své ztráty dostaly odškodnění. Tento fakt představuje významný pokrok oproti roku 2000, kdy náhradu škody získalo jen 29 procent společností.

Graf 1 - Finanční objem podvodů v roce 2002

0 až 10 tis. USD 26%

10 tis. až 100 tis. USD 31%

100 tis. až 1 mil. USD 30%

více než 1 mil. USD 13%

Graf 2 - Kdo byl nejčastějším pachatelem podvodu

Management firmy 55%

Zaměstnanci 30%

Organizovaný zločinecký syndikát 6%

Klient 5%

Dodavatel 4%

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít