Největšími slídily jsou Bublan, Tesco a Praha

07. listopadu 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
07. listopadu 2005, 00:00

BIG BROTHER AWARDS V České republice byly poprvé uděleny anticeny za porušování soukromí. Získaly je nejen společnosti Tesco či Czech Credit Bureau, ale také hlavní město Praha a ministr vnitra František Bublan.

BIG BROTHER AWARDS V České republice byly poprvé uděleny anticeny za porušování soukromí. Získaly je nejen společnosti Tesco či Czech Credit Bureau, ale také hlavní město Praha a ministr vnitra František Bublan.

Od roku 1998 jsou po celém světě pořádány národní soutěže Big Brother Awards. Jejich cílem je upozornit veřejnost na jednání úřadů a firem při snaze získat podrobné informace o klientech. Dále na zákony a technologie, které výrazně narušují soukromí občanů.

V Česku letos proběhla soutěž poprvé. Nevládní organizace Iuridicum remedium v červnu vyzvala veřejnost k zasílání nominací. Odborná porota pak vybrala vítěze sedmi kategorií ze sedmdesáti kandidátů. (O vyhlášení soutěže jsme informovali v Profitu č.25 /2005.)

HLAVNÍ MĚSTO ŠPEHUJE

Hlavní cenu Největší úřední slídil získalo hlavní město Praha za masivní podporu kamerových systémů, aniž by existovala jasná zákonem daná pravidla pro archivaci a využívání kamerových záznamů. Praha buduje kamerový systém od roku 1998 a dosud do něj investovala téměř 400 milionů korun.

Největším komerčním slídilem se stala společnost Tesco kvůli možnému zavádění RFID čipů do zboží bez vědomí zákazníků a za sledování zákaznic v převlékacích kabinách kamerou. „Kvůli neochotě společnosti Tesco komunikovat nevíme, zda v Česku testuje nebo používá ve zboží RFID čipy. Je to ale pravděpodobné, neboť jde o strategii společnosti Tesco po celém světě,“ říká Helena Svatošová z Iuridicum remedium. Dodává, že Tesco ve Velké Británii ohlásilo počátkem roku záměr nasadit 16 tisíc antén a 4000 čteček čipů ve svých prodejnách, což v praxi znamená monitoring jednání desetitisíců zákazníků. „Nasazení RFID čipů znamená, že zatímco dnes jsou zákazníci při nakupování víceméně anonymní, čipy učiní z nákupního chování záležitost požívající asi tolik soukromí, kolik mají rybičky v akváriu,“ upřesňuje Svatošová. Nejde totiž jen o identifikaci zboží, systém umí zároveň identifikovat i spotřebitele.

Evropská komise zvítězila v kategorii Slídil mezi národy za návrh směrnice o takzvaná data retention. Vskutku orwellovská legislativa by v případě schválení ukládala všem telekomunikačním operátorům a internetovým provozovatelům povinnost uchovávat až tři roky údaje o všech telefonních hovorech, SMS, e-mailech a navštívených webových stránkách evropských občanů.

Zavedení biometrických údajů do cestovních dokladů, které projednává Poslanecká sněmovna, v praxi znamená digitální fotografie a digitální otisky prstů uložené ve formě RFID čipu. Jelikož údaje takto zapsané mohou být čteny bez vědomí občana neoprávněnými subjekty, rozhodla se porota pro udělení ceny Nebezpečná nová technologie.

V kategorii Výrok Velkého bratra zvítězil bývalý policejní prezident Jiří Kolář: „Já vedu rozhovory a ať si je každý odposlouchává, jak chce. Když si je člověk jistý, že nic nespáchal, může mu to být jedno.“ (Zaznělo 23. října 2004 v pořadu ČT Události, komentáře.)

Ocenění za Právní normu Velkého bratra získal Národní akční plán boje proti terorismu (aktualizované znění pro roky 2005-2006), předložený ministrem vnitra Františkem Bublanem. Jedná se o novely několika zákonů neodůvodněně posilujících pravomoci policie a zpravodajských služeb - například možnost odposlechů bez soudního povolení, pravomoc nahlížet do lékařských záznamů lékařů, permanentní přístup do informačních systémů veřejné správy či pravomoc vypnout síť mobilních telefonů.

**VÍTĚZOVÉ SI PRO CENY NEPŘIŠLI

V kategorii Dlouhodobé porušování lidského soukromí zvítězila společnost Czech Credit Bureau. Ta vlastní obrovskou databázi s osobními údaji všech jednotlivců, kteří čerpají nějaký úvěr. Jsou v ní evidování i lidé, kteří úvěr řádně splácejí.

Nově by databáze měla evidovat i klienty, kteří čerpají leasing nebo si koupili zboží na splátky. Údaje z databáze mohou využívat všechny banky. V databázi jsou snadno dohledatelné citlivé údaje, které lidé poskytli při žádosti o úvěr - například jaké osoby s nimi žijí ve společné domácnosti či výše příjmů.

Stejně jako v zahraničí si nikdo z vítězů „ocenění“ osobně nepřevzal. Všichni přitom byli na slavnostní ceremoniál v pražském Divadle Na zábradlí pozváni.

V rámci projektu byla udělena i jedna pozitivní cena - za ochranu soukromí. Získal ji Phil Ziemmarmann za šifrovací program PGP. Ten totiž vytvořil software pro šifrování e-mailů natolik jednoduchý, aby jej zvládl používat opravdu každý. Navíc ho dal veřejnosti k dispozici zdarma. Ve Spojených státech si za to vysloužil obvinění z nelegálního vývozu zbraní a po tři roky byl vyšetřován FBI.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít