Největšími slídily jsou Bublan, Tesco a Praha

07. listopadu 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
07. listopadu 2005, 00:00

BIG BROTHER AWARDS V České republice byly poprvé uděleny anticeny za porušování soukromí. Získaly je nejen společnosti Tesco či Czech Credit Bureau, ale také hlavní město Praha a ministr vnitra František Bublan.

BIG BROTHER AWARDS V České republice byly poprvé uděleny anticeny za porušování soukromí. Získaly je nejen společnosti Tesco či Czech Credit Bureau, ale také hlavní město Praha a ministr vnitra František Bublan.

Od roku 1998 jsou po celém světě pořádány národní soutěže Big Brother Awards. Jejich cílem je upozornit veřejnost na jednání úřadů a firem při snaze získat podrobné informace o klientech. Dále na zákony a technologie, které výrazně narušují soukromí občanů.

V Česku letos proběhla soutěž poprvé. Nevládní organizace Iuridicum remedium v červnu vyzvala veřejnost k zasílání nominací. Odborná porota pak vybrala vítěze sedmi kategorií ze sedmdesáti kandidátů. (O vyhlášení soutěže jsme informovali v Profitu č.25 /2005.)

HLAVNÍ MĚSTO ŠPEHUJE

Hlavní cenu Největší úřední slídil získalo hlavní město Praha za masivní podporu kamerových systémů, aniž by existovala jasná zákonem daná pravidla pro archivaci a využívání kamerových záznamů. Praha buduje kamerový systém od roku 1998 a dosud do něj investovala téměř 400 milionů korun.

Největším komerčním slídilem se stala společnost Tesco kvůli možnému zavádění RFID čipů do zboží bez vědomí zákazníků a za sledování zákaznic v převlékacích kabinách kamerou. „Kvůli neochotě společnosti Tesco komunikovat nevíme, zda v Česku testuje nebo používá ve zboží RFID čipy. Je to ale pravděpodobné, neboť jde o strategii společnosti Tesco po celém světě,“ říká Helena Svatošová z Iuridicum remedium. Dodává, že Tesco ve Velké Británii ohlásilo počátkem roku záměr nasadit 16 tisíc antén a 4000 čteček čipů ve svých prodejnách, což v praxi znamená monitoring jednání desetitisíců zákazníků. „Nasazení RFID čipů znamená, že zatímco dnes jsou zákazníci při nakupování víceméně anonymní, čipy učiní z nákupního chování záležitost požívající asi tolik soukromí, kolik mají rybičky v akváriu,“ upřesňuje Svatošová. Nejde totiž jen o identifikaci zboží, systém umí zároveň identifikovat i spotřebitele.

Evropská komise zvítězila v kategorii Slídil mezi národy za návrh směrnice o takzvaná data retention. Vskutku orwellovská legislativa by v případě schválení ukládala všem telekomunikačním operátorům a internetovým provozovatelům povinnost uchovávat až tři roky údaje o všech telefonních hovorech, SMS, e-mailech a navštívených webových stránkách evropských občanů.

Zavedení biometrických údajů do cestovních dokladů, které projednává Poslanecká sněmovna, v praxi znamená digitální fotografie a digitální otisky prstů uložené ve formě RFID čipu. Jelikož údaje takto zapsané mohou být čteny bez vědomí občana neoprávněnými subjekty, rozhodla se porota pro udělení ceny Nebezpečná nová technologie.

V kategorii Výrok Velkého bratra zvítězil bývalý policejní prezident Jiří Kolář: „Já vedu rozhovory a ať si je každý odposlouchává, jak chce. Když si je člověk jistý, že nic nespáchal, může mu to být jedno.“ (Zaznělo 23. října 2004 v pořadu ČT Události, komentáře.)

Ocenění za Právní normu Velkého bratra získal Národní akční plán boje proti terorismu (aktualizované znění pro roky 2005-2006), předložený ministrem vnitra Františkem Bublanem. Jedná se o novely několika zákonů neodůvodněně posilujících pravomoci policie a zpravodajských služeb - například možnost odposlechů bez soudního povolení, pravomoc nahlížet do lékařských záznamů lékařů, permanentní přístup do informačních systémů veřejné správy či pravomoc vypnout síť mobilních telefonů.

**VÍTĚZOVÉ SI PRO CENY NEPŘIŠLI

V kategorii Dlouhodobé porušování lidského soukromí zvítězila společnost Czech Credit Bureau. Ta vlastní obrovskou databázi s osobními údaji všech jednotlivců, kteří čerpají nějaký úvěr. Jsou v ní evidování i lidé, kteří úvěr řádně splácejí.

Nově by databáze měla evidovat i klienty, kteří čerpají leasing nebo si koupili zboží na splátky. Údaje z databáze mohou využívat všechny banky. V databázi jsou snadno dohledatelné citlivé údaje, které lidé poskytli při žádosti o úvěr - například jaké osoby s nimi žijí ve společné domácnosti či výše příjmů.

Stejně jako v zahraničí si nikdo z vítězů „ocenění“ osobně nepřevzal. Všichni přitom byli na slavnostní ceremoniál v pražském Divadle Na zábradlí pozváni.

V rámci projektu byla udělena i jedna pozitivní cena - za ochranu soukromí. Získal ji Phil Ziemmarmann za šifrovací program PGP. Ten totiž vytvořil software pro šifrování e-mailů natolik jednoduchý, aby jej zvládl používat opravdu každý. Navíc ho dal veřejnosti k dispozici zdarma. Ve Spojených státech si za to vysloužil obvinění z nelegálního vývozu zbraní a po tři roky byl vyšetřován FBI.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít