Největší výstava nápojů v ČR je určena především odborníkům

19. května 2003, 00:00 - Zdeněk Kubín
19. května 2003, 00:00

Víno & Destiláty - veletrh "dobré pohody"Spotřeba vína v ČR je zatím kolem šestnácti litrů na osobu, zatímco v Evropské unii je to mnohdy až čtyřikrát víc.Takové štěstí, jako měli v německém Trevíru v létě 1997, asi hned tak mít nebudeme.

Víno & Destiláty - veletrh „dobré pohody“

Spotřeba vína v ČR je zatím kolem šestnácti litrů na osobu, zatímco v Evropské unii je to mnohdy až čtyřikrát víc.

Takové štěstí, jako měli v německém Trevíru v létě 1997, asi hned tak mít nebudeme. Z kohoutků v řadě trevírských domácností tehdy místo obyčejné vody tekl jiskřivý sekt, když při poruše na pojistném ventilu plnícího zařízení se do trubek dostalo z nedalekého vinného skladu 2500 litrů moku. A tak k ochutnání či seznámení s „nápoji dobré pohody“ musíme využít jiné příležitosti. Třeba i veletrh V íno & Destiláty 2003. Každý hoteliér či restauratér ví, jak je důležité k jídlu dobré pití, stejně jako je pro jeho podnik důležité mít široký a kvalitní sortiment nápojů. Kdo však má možnost porovnat si jednotlivé produkty ihned za sebou, aby se lépe rozhodoval, která vína či jiné alkoholické nápoje, jaké druhy kávy, jakou minerálku…, objednal pro svůj podnik?

Tři faktory úspěchu

Mezinárodní veletrh nápojů V íno & Destiláty bývá označován za největší veletrh nápojů v ČR. Pokud se jedná o produkty, pak je toto označení zřejmě pravdivé. Například letos se tohoto veletrhu účastní kolem 100 producentů a dovozců vín. Každý rok stoupá jak počet vystavovatelů, návštěvníků, tak i výstavní plocha. Například letošní počet vystavovatelů představuje proti loňskému ročníku zhruba 60 %, celková výstavní plocha je větší asi o dvacet procent. Pořadatelé uvádějí především tři důležité faktory, které ovlivňují zájem o tento veletrh. Především je to proto, že se jedná hlavně o komoditu vín, která se v České republice stále rozvíjí a rozvíjet bude i nadále. Spotřeba vína v ČR je dnes asi kolem šestnácti litrů na osobu, zatímco v Evropské unii je to mnohdy až čtyřikrát víc. Druhý důvod hovořící pro tento veletrh je fakt, že Praha tvoří více než 70 % trhu s vínem a destiláty. Třetím faktorem je pak spokojenost vystavovatelů s návštěvníky. Ti jsou převážně z řad odborníků z gastronomie a obchodu, majitelé či provozovatelé hotelů, restaurací, pizzerií, catteringových společností atd. Nezanedbatelnou klientelou se stávají rovněž lidé s dobrým ekonomickým zázemím, kteří si vytvářejí vlastní vinné sklípky, nebo společnosti obdarovávající své klienty či přátele kvalitními víny či destiláty. Tito návštěvníci si často objednávají na veletrhu pro své klienty či zaměstnance tzv. řízené degustace, kde k ochutnávce vína dostanou iodborný výklad sommelierů. Vystavovatelé jsou nejen zástupci velkých výrobců v ČR, ale i malé rodinné podniky či obchodníci převážně s vínem a lihovinami. Nemalá část vystavovatelů je ze zahraničí - letošní tlak zahraničních vystavovatelů je zřetelně vidět na dvou největších stáncích z Itálie a Rakouska.

To nejlepší k vínu

Pod heslem „to nejlepší k vínu“ nabídnou gastronomičtí partneři projektu sýry, olivy, tyčinky a další pochutiny. Jsou to produkty, které k vínu nesporně patří. Vždyť například ve Francii se pije víno pouze k jídlu. Když jídlo skončí, skončí i pití. U nás je spíš trend pít dobré víno po jídle a později k tomu něco zakusovat. Na českém stolu jsou oblíbenými společníky vína právě sýry. Ne každý sýr se ale hodí ke každému vínu.

Tak jako snad každý veletrh, i Víno & Destiláty 2003 se může pochlubit doprovodným programem. Mladou generaci může potěšit Barmanská show se širokou paletou míchaných nápojů. Milovníky vín, a samozřejmě i obchodníky, asi zaujmou dvě soutěže, jejichž výsledky budou na veletrhu vyhlášeny - soutěž o nejlepší domácí a zahraniční víno. Jedná se o Cenu odborného tisku a o Zlatý pohár V íno & Destiláty 2003. Na veletrhu se také koná Aukce archivních vín a destilátů, jejíž výtěžek bude kompletně věnován nadaci Drop in.

O výstavě

Ročník: 6

Termín: 19.-21. 5. 2003

Místo: Výstaviště Praha 7

Pořadatel: Vego Prag, s. r. o.

Otevírací doba: 11.00 - 20.00 hod.

Ceny vstupenek: 200 Kč

Počet vystavovatelů: 210

Výstavní plocha: 6400 m

Nomenklatura: Mezinárodní veletrh nápojů - víno, destiláty, pivo, nealko, káva a ostatní

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít