Největší světová vína

14. července 2003, 00:00 - Tomáš Dominec, místopředseda České asociace dovozců vín
14. července 2003, 00:00

aneb dopřejte si mimořádný zážitek za 200 tisícSedm tisíc litrů krabicového vína nebo jednu láhev burgundského Romanée Conti? Takový je totiž poměr cen a takový je rozdíl mezi kvantitou a kvalitou.A to nemluvíme o nějaké historické raritě nebo vzácnosti, ale o láhvi z poměrně nedávného ročníku 1990.

aneb dopřejte si mimořádný zážitek za 200 tisíc

Sedm tisíc litrů krabicového vína nebo jednu láhev burgundského Romanée Conti? Takový je totiž poměr cen a takový je rozdíl mezi kvantitou a kvalitou.

A to nemluvíme o nějaké historické raritě nebo vzácnosti, ale o láhvi z poměrně nedávného ročníku 1990. Romanée Conti je totiž jednoznačně nejdražším vínem na světovém trhu. Pokud by se vám snad zdálo přibližně dvě stě tisíc korun za jednu láhev příliš, máte možnost koupit si víno z méně dobrého ročníku. I tak ale počítejte s částkou, která neklesne pod sto tisíc korun. Přes svoji vysokou cenu je Romanée Conti na světovém trhu obtížně k sehnání a výrobce jej prodává pouze v sadách s ostatními víny, aby zamezil obchodním spekulacím. Tedy něco na způsob vázaného prodeje - kuřáci mohou zavzpomínat na sedmdesátá léta, kdy zájemce o „tvrdé sparty“ musel zakoupit ještě krabičku podřadnějších cigaret. Takže k láhvi „tvrdého“ Romanée Conti si musíte přibalit ještě pět jiných vín od téhož výrobce. Nemusíte litovat, vína z jiných parcel, nesoucí například jména La Tache nebo Echezeaux, jsou také vynikající a pořídíte je vpravdě za pakatel - jednu láhev za dvacet či třicet tisíc korun.

Poklady Francie

Primát tedy patří Burgundsku a jeho odvěký rival, Bordeaux, může jen skřípat zuby. Za Romanée Conti následuje totiž celá skupina elitních vín této oblasti, která by si ráda činila nárok na mety nejvyšší. Nejdražším vínem Bordeaux je slavné Chateau Petrus z oblasti Pomerol. Jeho cena je v porovnání s burgundskou „jedničkou“ přibližně poloviční. Za ním je pak pětice patrně nejznámějších vín z celé světové elity - takzvaná první Grand Cru Classé z oblasti Médoc. Relativně větší produkce těchto vín je činí více rozšířenými a cenově dostupnějšími. A jména Chateau Lafite-Rothschild, Margaux, Mouton-Rothschild, Latour a Haut Brion jsou znalcům vína velmi dobře známa. Láhev mladšího ročníku těchto vín se v našich současných cenách pohybuje okolo deseti tisíc korun. Což je v porovnání s výše zmíněnými víny cena téměř lidová.

„Garážovky“ za čtyřicet tisíc

Naopak téměř neznámá jsou tzv. „garážová vína“. Tento zdánlivě nepříliš lichotivě znějící termín vznikl v souvislosti s velmi limitovanou produkcí těchto vín. Zpravidla se celý objem produkce od jednoho výrobce vejde do prostoru o velikosti normální garáže. „Garážová vína“ jsou zatím rovněž specialitou Bordeaux a zejména oblasti St. Emilionu. Podstata jejich výroby spočívá ve zpracování jen těch nejdokonalejších hroznů z nejlepších částí vinice. Ceny za láhev nejznámějších představitelů „garážových vín“ Chateau Le Pin nebo Chateau Va landraud by se v našich poměrech pohybovaly okolo čtyřiceti tisíc korun. Všechna zmiňovaná vína jsou červená. Souvisí to se schopností jejich dlouhodobého zrání. Bílá mají obecně podstatně menší trvanlivost a ceny těch nejlepších se vyšplhají přibližně k patnácti tisícům korun za láhev. Místo jejich původu bychom museli hledat v Burgundsku, na vinicích u vesnice jménem Montrachet. Svoji nevýhodu v podobě nižší trvanlivosti si ale nahrazují bílá vína v kategorii přírodních sladkých vín. Ledová, slámová a botrytická vína mohou ležet ve sklepě desítky let, a tak není divu, že ta nejlepší z nich se dostávají cenově mezi absolutní špičku. Na čele této kategorie je legendární Chateau d´Yquem z oblasti Sauternes jižně od Bordeaux.

Burgunsko, Bordeaux, Burgundsko…

…a zase zpět. Jestliže v kategorii běžných vín jsou vína z jiných zemí Francii rovnocenným soupeřem, mezi elitu se dostávají jen velmi ztěžka a pomalu. Na evropském kontinentě lze zařadit mezi špičku italskou Solaiu a Sassicaiu a španělské víno jménem Vega Sicilia. Američané se pyšní víny Opus One a Dominus (obě vznikají v americko-francouzské koprodukci), A ustralané vínem Penfolds Grange a v Chile vzniká známá Almaviva. Ceny těchto vín se v dobrých ročnících přibližují úrovni slavné pětice Grand Cru z Médoku.

Výjimečné víno pro výjimečnou událost

Všechna tato vína jsou zcela výjimečná a jedinečná. Také jejich podávání si žádá mimořádnou gastronomickou harmonii a téměř obřadnou atmosféru, aby jejich unikátní vlastnosti mohly vyniknout. A dobrá zpráva na závěr pro všechny, kteří mají zrovna v ruce láhev Frankovky - žádné z těchto dokonalých vín se ani trochu nehodí k běžnému pití.

Aby unikátní vlastnosti velkých vín mohly vyniknout, vyžaduje jejich podávání mimořádnou gastronomickou harmonii a téměř obřadnou atmosféru.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a…
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít