Největší realizace LED osvětlení roku 2010 v ČR

11. ledna 2011, 16:08 - Profit, TZ
11. ledna 2011, 16:08

Zřejmě největší realizaci úsporného osvětlení řešeného pomocí technologie vysoce svítivých LED si loni připsalo obchodní centrum Nový Smíchov v Praze, kam tuto technologii dodala firma KOMPAR.

Foto: Kompar

Pravděpodobně nejvíce navštěvované obchodní centrum v tuzemsku, kam denně zavítá kolem 60 000 zákazníků, se stejně jako každý jiný provozovatel potýká s náklady na provoz a údržbu osvětlení. Proto se vedení centra již před dvěma lety odhodlalo k první zkušební aplikaci podhledových LED svítidel, používaných v pasážích. V rámci testování centrum oslovilo hned několik výrobců.

Ačkoliv všechna LED svítidla s výkonem 33W a světelným tokem okolo 1700lm se ukázala během doby jako naprosto spolehlivá, rychlý technologický vývoj ve zvyšování účinnosti LED testované typy svítidel už v průběhu pouhých dvou let odsunul do kategorie zastaralých řešení. Proto se obchodní centrum, kde bylo původně více než 1800 kusů svítidel s 2x32W kompaktními zářivkami, rozhodlo pro výměnu 2/3 osvětlení na podzim roku 2010. Výměna svítidel probíhala stylem v poměru 1:1, kdy stávající úsporné zářivky nahradila technologie LED. Důležitým parametrem přitom bylo zachování stávajících světelných parametrů a dosažení co největších energetických úspor. Druhá část výměny je přitom teprve plánována na jaro roku 2011, kdy bude probíhat rekonstrukce centra.

Jako nejvhodnější kandidát pro změnu bylo vybráno svítidlo ECHO RECHARGE 29W od českého výrobce LED svítidel KOMPAR. Svítidlo, které designově dotvořilo duo arch. Krahulcová a ing. Průša z vedení Obchodního centra Nový Smíchov, má světelný tok 2400lm, teplotou chromatičnosti 4000K a je tak více než rovnocennou náhradou za stávající osvětlení. Nemalou výhodou přitom byla zakázková výroba svítidla přesně na míru do stávajících otvorů a schopnost výrobce reagovat na případné rozměrové změny úpravou velikosti korpusu.

Úspory na el. energii jsou při provozu 17h/den, 365dnů/rok značné již nyní a po dokončení druhé etapy budou činit 424 422kW/rok. Nutno podotknout, že před i po instalaci byla provedena zkušební měření, při kterých bylo zjištěno, že hladina nově osazeného LED osvětlení je o více než 30% větší proti původní. Plně tak odpovídá dodaným výpočtům, ve kterých je kalkulováno s přirozeným stárnutím LED. Pro investora bylo samozřejmě důležité, že záruční doba je 5+ let na sestavu (LED + proudový zdroj) a na celou tuto dobu mu tak odpadají veškeré náklady spojené s údržbou osvětlení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít