Největší realizace LED osvětlení roku 2010 v ČR

11. ledna 2011, 16:08 - Profit, TZ
11. ledna 2011, 16:08

Zřejmě největší realizaci úsporného osvětlení řešeného pomocí technologie vysoce svítivých LED si loni připsalo obchodní centrum Nový Smíchov v Praze, kam tuto technologii dodala firma KOMPAR.

Foto: Kompar

Pravděpodobně nejvíce navštěvované obchodní centrum v tuzemsku, kam denně zavítá kolem 60 000 zákazníků, se stejně jako každý jiný provozovatel potýká s náklady na provoz a údržbu osvětlení. Proto se vedení centra již před dvěma lety odhodlalo k první zkušební aplikaci podhledových LED svítidel, používaných v pasážích. V rámci testování centrum oslovilo hned několik výrobců.

Ačkoliv všechna LED svítidla s výkonem 33W a světelným tokem okolo 1700lm se ukázala během doby jako naprosto spolehlivá, rychlý technologický vývoj ve zvyšování účinnosti LED testované typy svítidel už v průběhu pouhých dvou let odsunul do kategorie zastaralých řešení. Proto se obchodní centrum, kde bylo původně více než 1800 kusů svítidel s 2x32W kompaktními zářivkami, rozhodlo pro výměnu 2/3 osvětlení na podzim roku 2010. Výměna svítidel probíhala stylem v poměru 1:1, kdy stávající úsporné zářivky nahradila technologie LED. Důležitým parametrem přitom bylo zachování stávajících světelných parametrů a dosažení co největších energetických úspor. Druhá část výměny je přitom teprve plánována na jaro roku 2011, kdy bude probíhat rekonstrukce centra.

Jako nejvhodnější kandidát pro změnu bylo vybráno svítidlo ECHO RECHARGE 29W od českého výrobce LED svítidel KOMPAR. Svítidlo, které designově dotvořilo duo arch. Krahulcová a ing. Průša z vedení Obchodního centra Nový Smíchov, má světelný tok 2400lm, teplotou chromatičnosti 4000K a je tak více než rovnocennou náhradou za stávající osvětlení. Nemalou výhodou přitom byla zakázková výroba svítidla přesně na míru do stávajících otvorů a schopnost výrobce reagovat na případné rozměrové změny úpravou velikosti korpusu.

Úspory na el. energii jsou při provozu 17h/den, 365dnů/rok značné již nyní a po dokončení druhé etapy budou činit 424 422kW/rok. Nutno podotknout, že před i po instalaci byla provedena zkušební měření, při kterých bylo zjištěno, že hladina nově osazeného LED osvětlení je o více než 30% větší proti původní. Plně tak odpovídá dodaným výpočtům, ve kterých je kalkulováno s přirozeným stárnutím LED. Pro investora bylo samozřejmě důležité, že záruční doba je 5+ let na sestavu (LED + proudový zdroj) a na celou tuto dobu mu tak odpadají veškeré náklady spojené s údržbou osvětlení.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít