Nejtěžší štafetový závod v Česku

23. června 2003, 00:00 - Jakub Turek, jakub.turek@horydoly.cz
23. června 2003, 00:00

Adrenalin cup ve Špindlerově Mlýně ještě tři dni přijímá přihláškyNapumpovat adrenalin do žil si můžete o tomto víkendu na štafetovém závodě Adrenalin cup ve Špindlerově Mlýně. Podmínkou je, že budete čtyři a každý z vás bude umět něco jiného.

Adrenalin cup ve Špindlerově Mlýně ještě tři dni přijímá přihlášky

Napumpovat adrenalin do žil si můžete o tomto víkendu na štafetovém závodě Adrenalin cup ve Špindlerově Mlýně. Podmínkou je, že budete čtyři a každý z vás bude umět něco jiného.

Pokud máte tři zdatné kamarády a žádný plán na tento víkend, neváhejte ani vteřinu a pusťte se do adrenalinového dobrodružství ve Špindlerově Mlýně. Stačí, když bude jeden z vás umět rychle běhat do kopce, druhý létat na padáku, třetí pádlovat na kajaku a čtvrtý vydrží dlouhá stoupání na horském kole. „Je to nejtěžší štafetový závod v České republice,“ tvrdí se hlavní organizátor Martin Kráčalík a připouští velkou inspiraci ještě náročnějším Dolomitenmannem v západní Evropě.

Až odbije desátá

Závod sice jedou profesionálové, ale většina účastníků je z řad amatérských sportovců. Startuje se ve skiareálu Svatý Petr v sobotu 28. června v deset hodin, do cíle by se měli závodníci dostat na stejné místo okolo půl druhé. „Zatím je přihlášeno 19 českých týmů, tři zahraniční a dva čistě ženské,“ říká hlavní stavitel tratí a zároveň traťový komisař Aleš Kočí. Očekává se účast 70 týmů. Všechny úseky si může předem nebo později vyzkoušet kdokoliv, protože vedou v místech, kam ochranáři nezakazují vstup.

Běh do kopce

Po hromadném startu v 10.00 běžci seběhnou do města. Poté odbočí ze silnice a přes Třídomí a Šeřín se dostanou na červeně značenou turistickou Bucharovu cestu. Na Horních Mísečkách je bude čekat občerstvovací stanice. Nakonec zbývá nejtěžší výběh na vrchol Medvědína. V tu dobu budou mít běžci v nohách devatenáct kilometrů a převýšení 510 metrů. „Jednáme ještě o prodloužení až na Zlaté návrší, ale to se zřejmě pro odpor ochranářů nepodaří prosadit,“ prozrazuje stavitel trati Aleš Kočí.

Paragliding přes Mísečky

Na Medvědíně u lanovky převezmou štafetu plácnutím ruky paraglidisté. S padákem v batohu poběží po téměř vodorovné silničce nad sjezdovku do Míseček. Tady se jim otevírá takzvané startovní okno. Měli by co nejrychleji pádit vzduchem k přehradě Labská pod Špindlerovým Mlýnem. Délka letu bude čtyři kilometry s převýšením 535 metrů. „Vloni se kvůli špatnému počasí tahle disciplína vynechávala a předloni to vyšlo jen o fous,“ uvádí Martin Kráčalík. „Ale s tím nic nenaděláme, létání je hodně závislé na přírodních sílách.“ Paraglidisté přistanou na parkovišti mezi stožáry s osvětlením a vyšlou na trať vodáky.

Voda není divoká

V e vodní části pokulhává Adrenalin cup za velkými evropskými závody podobného ražení. Jezdí se totiž jen po hladké hladině přehrady, a tak to organizátoři ztěžují aspoň povinným eskymákem, skokem z třímetrové dřevěné konstrukce do vody a během po hrázi s lodí v ruce. Na kajacích se jedou čtyři kilometry a čtyři sta metrů se běží.

Cyklotrasa se protáhla

Po předávce pomyslného štafetového kolíku od kajakářů horským cyklistům, se začne lámat chleba. Osmadvacetikilometrový okruh bude letos těžší než jindy, protože bylo přidáno vražedné stoupání ze Strážného na Pláně v závěru závodu. „Vloni se rozhodlo na posledním kopci, letos to bude také tak,“ odhaduje člen loňské vítězné štafety a zároveň slovenský reprezentant na horských kolech Luboš Kondis. „Oproti Dolomitermannu je trať přibližně stejně náročná. Tam se jede pouze jeden dlouhý kopec a poté sjezd, v Krkonoších je trať členitá. Nastoupané metry jsou ovšem přibližně stejné.“ Cyklistická trasa vede od přehrady do Svatého Petra, lesem přes Struhadlo k Šestidomí a nahoru na Pláně. Závěrečný sjezd vede po modré sjezdovce. Celkem se jede osmadvacet kilometrů. V cíli by závodníci měli být okolo druhé hodiny odpoledne, pojedou, poběží a poletí tedy celkem asi čtyři hodiny.

Jak se přihlásit

Registrace všech závodních družstev končí ve středu 25. června. Registrace probíhá na internetové stránce www.adrenalincup.com. Startovné pro tento závod činí 1600 Kč/družstvo. Na vodě je povinná přilba a vesta, ve vzduchu všechny pomůcky předepsané Leteckou amatérskou asociací a na kole přilba.

A co diváci

Ve Svatém Petru budou divákům k dispozici moderní atrakce, jako například bungee running (kdo doběhne dál na gumovém laně), bungee trampoline (obří skoky na trampolíně a k tomu uvázaný na dvou gumách) a aerotrim (to je ta klec, ve které trénují kosmonauti) atd. Všichni diváci budou moci využít mikrobusů zdarma, které je dopraví na předávky disciplín u Labské přehrady a nad lanovkou Medvědín.

„Je to nejtěžší štafetový závod v České republice,“ říká hlavní organizátor Adrenalin cupu Martin Kráčalík.

FOTO: ADRENALIN CUP (3x)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít