Nejtěžší bylo ustát financování

13. února 2006, 00:00 - STANISLAVA NERADOVÁ
13. února 2006, 00:00

ÚSPĚŠNÁ FIRMA Už šestnáctým rokem se na trhu pohybuje jihočeská rodinná firma Kuboušek. V roce 1990 začínala v podstatě s nulovým kapitálem. Postupem let vytvořila silnou firmu se 45 zaměstnanci a ročním obratem skoro půl miliardy korun.

ÚSPĚŠNÁ FIRMA Už šestnáctým rokem se na trhu pohybuje jihočeská rodinná firma Kuboušek. V roce 1990 začínala v podstatě s nulovým kapitálem. Postupem let vytvořila silnou firmu se 45 zaměstnanci a ročním obratem skoro půl miliardy korun.

Ivan Kuboušek, původní profesí metrolog, začal s manželkou dovážet a prodávat měřicí přístroje největší firmy na světě - japonské společnosti Mitutoyo. Počátky v podnikání byly těžké. Každý měsíc se měnily předpisy, ale Kubouškovým se podařilo stát se počátkem 90. let největšími českými importéry výrobků této japonské firmy.

ZBOŽÍ PRO KUTILY I NADNÁRODNÍ FIRMY

Základní sortiment se rozrostl na 5000 druhů přístrojů. Jednalo se o strojírenská měřidla, která se používají od domácností přes lékařství až po strojírenský a elektronický průmysl. Zákazníky se stali kutilové, kteří si koupili třeba jen posuvné měřítko, ale i velké nadnárodní společnosti. Ivan Kuboušek přiznává, že prvních deset let pracoval více než 18 hodin denně a téměř bez dovolené. O víkendech pracuje většinou dosud, i když ne takovým tempem.

Společnost se sídlem v Českých Budějovicích a s pobočkami v Brně a Prešově se nezabývá jen dovozem, prodejem a servisem měřicích přístrojů, které tvoří dvacet procent obratu. Kuboušek se stal výhradním obchodním zástupcem významných výrobců technologických zařízení pro zpracování plastu. Nabízí vstřikovací stroje a další příslušenství.

Za svou výhodu považuje schopnost vybavit továrnu na klíč. A to včetně financování. „Ačkoliv chyběla legislativa, jako jedna z prvních firem jsme už v roce 1992 poskytovali leasing,“ vzpomíná Kuboušek. Ostatním obchodníkům se snaží konkurovat znalostmi i obchodní politikou. Tu postavil na službách. Na veškeré výrobky, které prodává, zajišťuje vlastní servis.

Vzhledem k oboru, v kterém firma podniká, velmi dbá na vzdělání zaměstnanců. Výrobky se neustále vyvíjejí, mnohé mechanické přístroje prošly digitalizací, a proto je nutno udržet si technické znalosti. Většinu odborně vzdělaných zaměstnanců si Kubouškovi vychovali sami. Zaměstnanci mají i jazykovou výuku, někteří se učí tři až čtyři cizí jazyky. Angličtina a němčina je pro obchodníky firmy téměř povinností.

Majitel naznačuje, že dodává jen prověřeným partnerům. A nespokojí se pouze s prodejem. „Nestačí nám jen nabídnout výrobek z katalogu a prodat ho. Poskytujeme stejnou podporu jako výrobce, což obchodníci v naší branži většinou nedělají,“ říká. V objektu, který si firma v Českých Budějovicích vybudovala, má výstavní prostory. Vedle předváděcího a poradenského centra zřídila i školicí centrum. Disponuje stroji a přístroji, které se v této koncentraci vyskytují naprosto výjimečně.

JEDEN ZÁKON VYVRACÍ JINÝ

Ivana Kubouška nejvíce trápí nejednoznačný výklad zákonů. „Do roku 1996 byly všechny zákony čitelné, byl jsem schopen si je nastudovat,“ podotýká majitel prosperující firmy, který do roku 1998 nepotřeboval právníka ani daňového poradce. „Dneska? Můžete mít tým zdatných právníků i špičkových ekonomů, ale zákony jsou tak postavené, že jeden vyvrací druhý. Vše záleží jen na výkladu úředníků. Neexistuje jednoznačný výklad a to stěžuje podnikatelské klima,“ vysvětluje.

Co bylo nejtěžší během patnácti let podnikání ustát? „Rozhodně financování firmy. Trvalo hodně dlouho, než se v republice vyvinul bankovní sektor. Tím, že jsme nabízeli standardní podmínky zákazníkům, tak jak je tomu v západní Evropě, museli jsme spoustu záležitostí sami financovat. Úrokové míry byly katastrofální - to nás stálo největší úsilí. Až teprve příprava a vstup země do Evropské unie vytvořily stabilitu a zájem investorů,“ říká majitel při pohledu zpátky.

A do čeho firma investuje? „Deset let jsme úplně všechno investovali do rozvoje firmy a posílení její stability, což se nám vyplatilo, protože jsme nyní největší firmou v oboru. Máme prostor na vytváření rezerv a naše aktivity rozšiřujeme dál,“ dodává Kuboušek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít