Nejsme žádná realitka

13. listopadu 2007, 12:36 - Tereza Regnerová
13. listopadu 2007, 12:36

Jiří Fajkus

Společnost Real Spektrum působí v Česku již sedmnáctým rokem. Během té doby rozšířila své aktivity za hranice rodného Brna, v současné době začíná pronikat i do sousedního Slovenska. Nejenom o stavu a trendech tuzemského realitního trhu hovořil týdeník EURO s generálním ředitelem společnosti Jiřím Fajkusem.

EURO: Jaká je úroveň tuzemských realitních kanceláří? FAJKUS: Velmi diferencovaná. Vedle silných a renomovaných značek, které se snaží o kultivaci realitního trhu a rehabilitaci profese realitního makléře, stále ještě přežívají podnikavci, kteří dělají branži jen ostudu. A není divu, když obchod s nemovitostmi lze u nás vykonávat na základě volné živnosti. Marně voláme po licencování tohoto oboru, povinných certifikacích a členství v profesních svazech. Suplujeme roli veřejného školství přípravou vlastních celokariérních vzdělávacích programů. Investujeme do osvěty a popularizace realitního trhu. Prosazujeme standardy kvality realitních služeb a etiku obchodování s nemovitostmi. Zvyšujeme profesionalitu obchodování s nemovitostmi na expertních fórech a mezinárodních veletrzích. Je to náš veřejný závazek a vyzýváme všechny další významné hráče na českém realitním trhu, aby se k nám přidali.

EURO: Real Spektrum pochází z Brna. V čem je brněnský trh specifický a jaký vývoj zde očekáváte pro nejbližší období? FAJKUS: Ačkoliv operujeme plošně, Brno je pro nás pořád velmi důležité. Hned po Praze představuje druhý největší trh v Česku. I když taková Ostrava dává Brnu například v dynamice rozvoje některých realitních segmentů pěkně zabrat. Brno má unikátní geografickou polohu na křižovatce železničních a dálničních eurokoridorů, což představuje obrovský potenciál pro průmysl a logistiku. Brno je rovněž univerzitním městem, a jen se podívejte na příliv zahraničních investic do průmyslových oborů s vyšší přidanou hodnotou, například informačních a komunikačních technologií. Brněnské průmyslové zóny a technologické parky praskají ve švech. Brno je také příjemné město pro život a právě nyní prožívá boom nové bytové výstavby. A v našich podmínkách naprosto neopakovatelná rozvojová příležitost pro multifunkční urbanismus čeká v Brně hned vedle historického jádra. V takzvaném jižním centru stavíme v souvislosti s rekonstrukcí železničního uzlu v rámci projektu Europoint celé nové město.

EURO: V poslední době se stávají velmi populární takzvané brownfieldy. Jaká je v tomto ohledu situace v Brně? FAJKUS: Brownfieldy jsou celosvětovým tématem. V Brně jsou navíc mnohdy v těsném sousedství historického centra města. Pilotním projektem jejich revitalizace by se mohla stát přeměna bývalé zbrojovky v novou moderní rezidenční městskou část. Také některé bývalé brněnské textilky ožívají postupnými rekonstrukcemi pro nové využití. Své zkušenosti s revitalizací brněnských brownfieldů chceme využít i v dalších městech. Pokud však budou developerské firmy vyloučeny z okruhu žadatelů o dotace z fondů EU, určených pro revitalizaci brownfieldů, bude tento celospolečensky velice žádoucí proces výrazně přibrzděn. I když i ryze komerční platforma tohoto byznysu také funguje. Přijeďte si nakoupit do brněnské Vaňkovky!

EURO: Podílíte se na vzniku nákupního centra Pribina Galleria v Bratislavě. Zakládáte Slovak Development Invest, agenturu pro podporu rozvoje průmyslových a podnikatelských zón. Jak hodnotíte vývoj realitního trhu na Slovensku? Chystáte se expandovat i do jiných zemí? FAJKUS: Pribina Galleria je součástí urbanistického projektu Eurovea, který představuje výstavbu nového, multifunkčního centra Bratislavy. Stáli jsme u zrodu tohoto největšího středoevropského projektu. Vykoupili jsme pozemky, připravili projekt, změnu územního plánu, získali územní rozhodnutí a předali projekt finálnímu developerovi. Pozemkový development, landdevelopment, je právě naší nejsilnější parketou. Tímto obchodním konceptem jsme realizovali například průmyslovou zónu Jeneč u pražského letiště Ruzyně nebo nákupní a kancelářské centrum Holešovický trojúhelník. A do Bratislavy se teď jako realitní agent projektu Eurovea vracíme. Slovak Development Invest je obdobou Czech Development Investu, který je naším společným podnikem s Investorsko inženýrskou, a. s., Liberec, kde aktuálně připravujeme průmyslovou zónu Přestanov na Teplicku. Ale zpátky na Slovensko. Růstový potenciál slovenského realitního trhu z něj dělá přirozený cíl naší další expanze. Investiční příležitosti vidíme i v Rumunsku, Bulharsku nebo na Ukrajině. Zde jsme ovšem velmi obezřetní.

EURO: Kam se bude Real Spektrum ubírat v budoucnu? FAJKUS: Podle našeho názoru je budoucnost trhu realitních služeb v řetězcích. Vytváříme proto tuzemskou alternativu k zahraničním řetězcům realitních kanceláří typu RE/MAX. Proti tvrdým franšízám amerického střihu nabízíme náš franšízing „s lidskou tváří“. Naší čestnou povinností, plynoucí z postavení na trhu, je kultivace obchodu s nemovitostmi u nás.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít