Nejsme asociální

25. května 2012, 12:15 - Jakub Křešnička
25. května 2012, 12:15

O vizích a realitě vládou prosazovaných reforem přišel premiér Petr Nečas diskutovat s manažery na setkání Euro Business Breakfast.

Česko si musí udržet kredibilitu nejen co se týče vládních dluhopisů, ale i prostřednictvím disciplinované rozpočtové politiky a řešení dlouhodobých problémů důchodového systému a zdravotnictví. To nejsou slova analytika varujícího před „řeckou tragédií“ české ekonomiky, ale ve zkratce shrnutá vize vládních reforem, kterou na posledním červnovém setkání s manažery Euro Business Breakfast v pražském restaurantu Mlýnec představil český premiér Petr Nečas.
„I v těch nejkrizovějších politických situacích nalezne vláda shodu,“ ujistil premiér hosty setkání hned v úvodu, před diskusí o tom, jak moc se vize liší od reality.

Zdrženlivé Česko

Problémy řecké ekonomiky se dostaly znovu do popředí spolu s plány na další evropskou pomoc. Tentokrát by se na ní měla podílet i Česká republika tím, že se zaručí za řecké půjčky v hodnotě 3,5 miliardy korun. „Zajímalo by mě, kdy někdo najde odvahu přiznat, že Řecko má neufinancovatelný deficit. Proč se nemluví o jeho majetku? Nejdřív by si měli spočítat, co mají k dispozici, případně co mohou prodat, aby část dluhu smazali sami,“ navrhl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.
Už po jednání evropských ministrů financí o záchraně Řecka český zástupce Miroslav Kalousek ujišťoval, že v případě příspěvku z celoevropských fondů je Česko zdrženlivé. Tento postoj potvrdil i premiér Nečas. „Jenom tak nalévat peníze do řecké ekonomiky by smysl nemělo. Na druhou stranu nám záleží na stabilitě celé eurozóny, kam míří 80 procent našeho exportu. Proto jsme ostatně také podpořili opatření k většímu makroekonomickému dohledu.“ Jak dodal, české dluhopisy na tom nejsou nijak špatně. Udržování jejich kredibility je prioritou i proto, že pomáhá ušetřit výdaje na dluhovou službu Česka, na niž se loni vydalo o devět miliard méně než v roce 2009, přestože státní dluh vzrostl. Pomáhá to rozpočtové politice, která by se ze schodků měla dostat v roce 2016.
Premiér věří i zdravotnické reformě a ujistil hosty setkání, že změna systému rozhodně není asociální. Podle statistik tvoří výdaje domácností na zdraví pouze 2,9 procenta a v případě důchodcovských domácností čtyři procenta.
„Není možné někomu říkat, že současný systém může nadále fungovat bez nárůstu spoluúčasti. Ona ostatně roste už poslední dvě volební období. Rostla přibližně o čtyři procenta nejen v případě ,Julínkovy reformy‘, ale o stejný podíl se zvýšila i za předešlé vlády sociální demokracie,“ připomněl premiér.

Musíme lépe komunikovat

O reformách se mluví stále hlasitěji nejen v souvislosti s nedávnou stávkou dopravců. „Vypadá to, jako by se reformy prosazovaly silou. Má to pak smysl, když by opozice mohla po případném vítězství ve volbách stejným postupem vrátit všechny změny zpět?“ zajímal se moderátor akce Jakub Železný.
To však premiér odmítá, podle něj vláda o reformách jedná. „Určitá nesmlouvavost je ale na místě, ostatně podobně postupoval v Německu i Gerhard Schröder a položil základy dnes úspěšného systému,“ bránil se Nečas s tím, že k určitým změnám v některých parametrech reforem může dojít, ale základ se nezmění ani teď, ani s případnou vládou sociální demokracie.
„I Robert Fico přes veškeré sliby provedl u reforem jen kosmetické úpravy a nakonec nechal i rovnou daň. Sociální demokraté ještě pod vedením Miloše Zemana také kdysi vyhráli volby s tím, že odchod do důchodu sníží na šedesát let, a následně ho ještě zvýšili na 63,“ dodal Nečas.
Po připomenutí z publika zmínil premiér Petr Nečas i některé úspěchy řadící se již k reformám, jako je nový trestní zákoník či jmenovité hlasování o zakázkách na jednáních vlády. Zároveň pak vysvětloval rozdíly mezi aktuálním a navrhovaným systémem důchodových odvodů. „Připouštím, že vládní kroky i reformy špatně vysvětlujeme. Máme pozitivní výsledky, ale málo se o nich ví. To se do budoucna rozhodně musí změnit,“ slíbil sebekriticky Nečas na setkání Euro Business Breakfast, jehož partnery byly společnosti Veolia voda, ČEZ, Ernst & Young, Philip Morris ČR, Lesy ČR a Weil, Gotshal & Manges.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít