Nejsme asociální

25. května 2012, 12:15 - Jakub Křešnička
25. května 2012, 12:15

O vizích a realitě vládou prosazovaných reforem přišel premiér Petr Nečas diskutovat s manažery na setkání Euro Business Breakfast.

Česko si musí udržet kredibilitu nejen co se týče vládních dluhopisů, ale i prostřednictvím disciplinované rozpočtové politiky a řešení dlouhodobých problémů důchodového systému a zdravotnictví. To nejsou slova analytika varujícího před „řeckou tragédií“ české ekonomiky, ale ve zkratce shrnutá vize vládních reforem, kterou na posledním červnovém setkání s manažery Euro Business Breakfast v pražském restaurantu Mlýnec představil český premiér Petr Nečas.
„I v těch nejkrizovějších politických situacích nalezne vláda shodu,“ ujistil premiér hosty setkání hned v úvodu, před diskusí o tom, jak moc se vize liší od reality.

Zdrženlivé Česko

Problémy řecké ekonomiky se dostaly znovu do popředí spolu s plány na další evropskou pomoc. Tentokrát by se na ní měla podílet i Česká republika tím, že se zaručí za řecké půjčky v hodnotě 3,5 miliardy korun. „Zajímalo by mě, kdy někdo najde odvahu přiznat, že Řecko má neufinancovatelný deficit. Proč se nemluví o jeho majetku? Nejdřív by si měli spočítat, co mají k dispozici, případně co mohou prodat, aby část dluhu smazali sami,“ navrhl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.
Už po jednání evropských ministrů financí o záchraně Řecka český zástupce Miroslav Kalousek ujišťoval, že v případě příspěvku z celoevropských fondů je Česko zdrženlivé. Tento postoj potvrdil i premiér Nečas. „Jenom tak nalévat peníze do řecké ekonomiky by smysl nemělo. Na druhou stranu nám záleží na stabilitě celé eurozóny, kam míří 80 procent našeho exportu. Proto jsme ostatně také podpořili opatření k většímu makroekonomickému dohledu.“ Jak dodal, české dluhopisy na tom nejsou nijak špatně. Udržování jejich kredibility je prioritou i proto, že pomáhá ušetřit výdaje na dluhovou službu Česka, na niž se loni vydalo o devět miliard méně než v roce 2009, přestože státní dluh vzrostl. Pomáhá to rozpočtové politice, která by se ze schodků měla dostat v roce 2016.
Premiér věří i zdravotnické reformě a ujistil hosty setkání, že změna systému rozhodně není asociální. Podle statistik tvoří výdaje domácností na zdraví pouze 2,9 procenta a v případě důchodcovských domácností čtyři procenta.
„Není možné někomu říkat, že současný systém může nadále fungovat bez nárůstu spoluúčasti. Ona ostatně roste už poslední dvě volební období. Rostla přibližně o čtyři procenta nejen v případě ,Julínkovy reformy‘, ale o stejný podíl se zvýšila i za předešlé vlády sociální demokracie,“ připomněl premiér.

Musíme lépe komunikovat

O reformách se mluví stále hlasitěji nejen v souvislosti s nedávnou stávkou dopravců. „Vypadá to, jako by se reformy prosazovaly silou. Má to pak smysl, když by opozice mohla po případném vítězství ve volbách stejným postupem vrátit všechny změny zpět?“ zajímal se moderátor akce Jakub Železný.
To však premiér odmítá, podle něj vláda o reformách jedná. „Určitá nesmlouvavost je ale na místě, ostatně podobně postupoval v Německu i Gerhard Schröder a položil základy dnes úspěšného systému,“ bránil se Nečas s tím, že k určitým změnám v některých parametrech reforem může dojít, ale základ se nezmění ani teď, ani s případnou vládou sociální demokracie.
„I Robert Fico přes veškeré sliby provedl u reforem jen kosmetické úpravy a nakonec nechal i rovnou daň. Sociální demokraté ještě pod vedením Miloše Zemana také kdysi vyhráli volby s tím, že odchod do důchodu sníží na šedesát let, a následně ho ještě zvýšili na 63,“ dodal Nečas.
Po připomenutí z publika zmínil premiér Petr Nečas i některé úspěchy řadící se již k reformám, jako je nový trestní zákoník či jmenovité hlasování o zakázkách na jednáních vlády. Zároveň pak vysvětloval rozdíly mezi aktuálním a navrhovaným systémem důchodových odvodů. „Připouštím, že vládní kroky i reformy špatně vysvětlujeme. Máme pozitivní výsledky, ale málo se o nich ví. To se do budoucna rozhodně musí změnit,“ slíbil sebekriticky Nečas na setkání Euro Business Breakfast, jehož partnery byly společnosti Veolia voda, ČEZ, Ernst & Young, Philip Morris ČR, Lesy ČR a Weil, Gotshal & Manges.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít