Nejsilnější strany slibují nižší daně

28. února 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
28. února 2005, 00:00

DAŇOVÉ ZMĚNY ODS i ČSSD se začaly v boji o voliče předhánět ve slibech o snižování daní. Profitu se v uplynulém týdnu podařilo získat jejich aktuální (ale stále jen předběžné) plány. Plánované snížení daně z příjmu fyzických osob se dotkne nejen zaměstnanců, ale i živnostníků, kteří v současné době nesou na svých bedrech nejtěžší dopady dosavadních kroků vládní reformy veřejných financí.

**DAŇOVÉ ZMĚNY

ODS i ČSSD se začaly v boji o voliče předhánět ve slibech o snižování daní. Profitu se v uplynulém týdnu podařilo získat jejich aktuální (ale stále jen předběžné) plány.

Plánované snížení daně z příjmu fyzických osob se dotkne nejen zaměstnanců, ale i živnostníků, kteří v současné době nesou na svých bedrech nejtěžší dopady dosavadních kroků vládní reformy veřejných financí. Především pro sociální demokraty znamenají prezentované plány určitou revoluci v dosavadním přístupu, protože dosud se jakémukoli snižování daní bránili.

Daň z příjmů fyzických osob je prakticky už od doby opoziční smlouvy, kdy bylo zrušeno páté, nejvyšší daňové pásmo pro nejvíce vydělávající osoby, stále stejná. Připomeňme však, že za posledních několik let se daňová pásma nevalorizovala podle inflace, čemuž se v odborné hantýrce říká „zdaňování suchou cestou“.

Přestože jsou oba modely snižování daní v hrubých obrysech známy, nelze si zatím udělat přesný obrázek o tom, který z nich by byl výhodnější - zda návrh ČSSD, nebo ODS. Ne každý model navíc může být výhodný pro všechny skupiny občanů, a to jak v závislosti na výši příjmu, tak třeba v závislosti na odečitatelných položkách za děti. ČSSD se například netají tím, že její návrhy jsou vstřícnější především ke skupinám s nízkými a středními příjmy, což v podstatě znamená další zvýšení progrese u nejvyšších příjmových skupin. To například kritizuje i Hospodářská komora či řada nezávislých ekonomů, kteří varují před odlivem mozků. Naproti tomu Modrá šance ODS počítá (přinejmenším v rámci přímých daní) s patnáctiprocentní rovnou sazbou.

Srovnání daňové reformy obou stran bude neúplné, dokud nebudeme znát změnu v pojistném na zdravotní a sociální zabezpečení. Tyto odvody mají dnes daleko tíživější dopady než samotná daň z příjmu. ODS rovněž nevyložila na stůl konkrétní výši odečitatelných položek, a tak její návrhy jsou zatím pouze variabilní. S vědomím těchto zatím nedořešených detailů přinášíme několik srovnávacích tabulek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilní zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít