Nejsilnější strany slibují nižší daně

28. února 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
28. února 2005, 00:00

DAŇOVÉ ZMĚNY ODS i ČSSD se začaly v boji o voliče předhánět ve slibech o snižování daní. Profitu se v uplynulém týdnu podařilo získat jejich aktuální (ale stále jen předběžné) plány. Plánované snížení daně z příjmu fyzických osob se dotkne nejen zaměstnanců, ale i živnostníků, kteří v současné době nesou na svých bedrech nejtěžší dopady dosavadních kroků vládní reformy veřejných financí.

**DAŇOVÉ ZMĚNY

ODS i ČSSD se začaly v boji o voliče předhánět ve slibech o snižování daní. Profitu se v uplynulém týdnu podařilo získat jejich aktuální (ale stále jen předběžné) plány.

Plánované snížení daně z příjmu fyzických osob se dotkne nejen zaměstnanců, ale i živnostníků, kteří v současné době nesou na svých bedrech nejtěžší dopady dosavadních kroků vládní reformy veřejných financí. Především pro sociální demokraty znamenají prezentované plány určitou revoluci v dosavadním přístupu, protože dosud se jakémukoli snižování daní bránili.

Daň z příjmů fyzických osob je prakticky už od doby opoziční smlouvy, kdy bylo zrušeno páté, nejvyšší daňové pásmo pro nejvíce vydělávající osoby, stále stejná. Připomeňme však, že za posledních několik let se daňová pásma nevalorizovala podle inflace, čemuž se v odborné hantýrce říká „zdaňování suchou cestou“.

Přestože jsou oba modely snižování daní v hrubých obrysech známy, nelze si zatím udělat přesný obrázek o tom, který z nich by byl výhodnější - zda návrh ČSSD, nebo ODS. Ne každý model navíc může být výhodný pro všechny skupiny občanů, a to jak v závislosti na výši příjmu, tak třeba v závislosti na odečitatelných položkách za děti. ČSSD se například netají tím, že její návrhy jsou vstřícnější především ke skupinám s nízkými a středními příjmy, což v podstatě znamená další zvýšení progrese u nejvyšších příjmových skupin. To například kritizuje i Hospodářská komora či řada nezávislých ekonomů, kteří varují před odlivem mozků. Naproti tomu Modrá šance ODS počítá (přinejmenším v rámci přímých daní) s patnáctiprocentní rovnou sazbou.

Srovnání daňové reformy obou stran bude neúplné, dokud nebudeme znát změnu v pojistném na zdravotní a sociální zabezpečení. Tyto odvody mají dnes daleko tíživější dopady než samotná daň z příjmu. ODS rovněž nevyložila na stůl konkrétní výši odečitatelných položek, a tak její návrhy jsou zatím pouze variabilní. S vědomím těchto zatím nedořešených detailů přinášíme několik srovnávacích tabulek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít