Nejsilnější strany slibují nižší daně

28. února 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
28. února 2005, 00:00

DAŇOVÉ ZMĚNY ODS i ČSSD se začaly v boji o voliče předhánět ve slibech o snižování daní. Profitu se v uplynulém týdnu podařilo získat jejich aktuální (ale stále jen předběžné) plány. Plánované snížení daně z příjmu fyzických osob se dotkne nejen zaměstnanců, ale i živnostníků, kteří v současné době nesou na svých bedrech nejtěžší dopady dosavadních kroků vládní reformy veřejných financí.

**DAŇOVÉ ZMĚNY

ODS i ČSSD se začaly v boji o voliče předhánět ve slibech o snižování daní. Profitu se v uplynulém týdnu podařilo získat jejich aktuální (ale stále jen předběžné) plány.

Plánované snížení daně z příjmu fyzických osob se dotkne nejen zaměstnanců, ale i živnostníků, kteří v současné době nesou na svých bedrech nejtěžší dopady dosavadních kroků vládní reformy veřejných financí. Především pro sociální demokraty znamenají prezentované plány určitou revoluci v dosavadním přístupu, protože dosud se jakémukoli snižování daní bránili.

Daň z příjmů fyzických osob je prakticky už od doby opoziční smlouvy, kdy bylo zrušeno páté, nejvyšší daňové pásmo pro nejvíce vydělávající osoby, stále stejná. Připomeňme však, že za posledních několik let se daňová pásma nevalorizovala podle inflace, čemuž se v odborné hantýrce říká „zdaňování suchou cestou“.

Přestože jsou oba modely snižování daní v hrubých obrysech známy, nelze si zatím udělat přesný obrázek o tom, který z nich by byl výhodnější - zda návrh ČSSD, nebo ODS. Ne každý model navíc může být výhodný pro všechny skupiny občanů, a to jak v závislosti na výši příjmu, tak třeba v závislosti na odečitatelných položkách za děti. ČSSD se například netají tím, že její návrhy jsou vstřícnější především ke skupinám s nízkými a středními příjmy, což v podstatě znamená další zvýšení progrese u nejvyšších příjmových skupin. To například kritizuje i Hospodářská komora či řada nezávislých ekonomů, kteří varují před odlivem mozků. Naproti tomu Modrá šance ODS počítá (přinejmenším v rámci přímých daní) s patnáctiprocentní rovnou sazbou.

Srovnání daňové reformy obou stran bude neúplné, dokud nebudeme znát změnu v pojistném na zdravotní a sociální zabezpečení. Tyto odvody mají dnes daleko tíživější dopady než samotná daň z příjmu. ODS rovněž nevyložila na stůl konkrétní výši odečitatelných položek, a tak její návrhy jsou zatím pouze variabilní. S vědomím těchto zatím nedořešených detailů přinášíme několik srovnávacích tabulek.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít