Nejpoužívanější rozhodčí soudy v ČR

14. srpna 2007, 15:42 - Pavel Šafář
14. srpna 2007, 15:42

Mezinárodní obchodní arbitráž

V poslední době jsme v České republice svědky prudkého nárůstu popularity řešení sporů vyplývajících z mezinárodního obchodního styku prostřednictvím arbitráže, nebo použijeme-li tuzemskou právní terminologii, rozhodčího řízení. Důvody tohoto nárůstu lze zejména spatřovat v širším zapojení českých podnikatelů do mezinárodního obchodu - přenesení tohoto způsobu řešení sporů zahraničními investory do ČR. A také v nesporných, všeobecně uznávaných přednostech rozhodčího řízení oproti klasickému soudnímu řízení, jako jsou neveřejnost, jednoinstančnost, rychlost, flexibilita, odbornost rozhodců z daného oboru, přiměřené náklady, snadná vykonatelnost rozhodčích nálezů a tak dále.

Rozhodčí soudy.

V celém světě existují desítky rozhodčích soudů. Časem se však pro české podnikatele vyprofilovaly tři z nich, které v institucionálních rozhodčích řízeních používají nejčastěji: Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky v Praze (RSHAK), Mezinárodní rozhodčí soud Hospodářské komory Rakouska (VIAC) a Mezinárodní rozhodčí soud Mezinárodní obchodní komory v Paříži (ICA).

RSHAK.

Pro české podnikatelské subjekty je ze zřejmých důvodů nejpopulárnější Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky. RSHAK byl založen v roce 1949 a v minulém roce bylo u něj podle zveřejněných údajů rozhodováno celkem 1238 sporů, z toho 79 mezinárodních. Náklady spojené s vedením mezinárodního rozhodčího řízení u RSHAK jsou definovány v Pravidlech o nákladech rozhodčího řízení. Poplatek za vedení mezinárodního sporu pak stanoví sazebník nákladů rozhodčího řízení a odvíjí se od hodnoty sporu. Za příplatek RSHAK nabízí možnost takzvaného zrychleného rozhodčího řízení, kdy nález musí být vydán do tří měsíců.
Podrobnosti o RSHAK včetně jeho pravidel a doporučeného znění rozhodčí doložky lze nalézt na jeho webových stránkách www.soud.cz.

VIAC.

V případech, kdy smluvním partnerem českého podnikatelského subjektu je zahraniční podnik, se často stává, že ten trvá na tom, aby rozhodčí řízení bylo vedeno ve třetí, neutrální zemi z důvodu vyloučení případného nežádoucího vlivu „domácího“ prostředí. V takových případech je častou alternativou k RSHAK Mezinárodní rozhodčí soud Hospodářské komory Rakouska (VIAC, Vídeňský mezinárodní rozhodčí soud) - zejména z důvodů dobré pověsti této instituce a geografické blízkosti. V této souvislosti je třeba poznamenat, že volba rozhodčího soudu se sídlem v zahraničí automaticky neznamená, že rozhodčí řízení musí nutně probíhat na tomto místě.
VIAC byl založen v roce 1975 a v roce 2006 rozhodoval celkem sedm mezinárodních sporů, v nichž byl některou ze stran podnikatelský subjekt z České republiky. VIAC vede stejně jako RSHAK seznam rozhodců pro mezinárodní spory, z nichž někteří jsou i čeští, mezinárodně uznávaní rozhodci. Náklady rozhodčího řízení u VIAC se skládají ze vstupního poplatku v paušální výši dvou tisíc eur (vstupní poplatek se u RSHAK neplatí), administrativních nákladů a odměny rozhodcům, jejichž výše se odvozuje od hodnoty sporu stejně jako v případě RSHAK. Tyto položky jsou však u VIAC nepoměrně vyšší.
Podrobnosti o VIAC včetně jeho pravidel a doporučeného znění rozhodčí doložky (i v českém jazyce) lze nalézt na jeho webových stránkách www.wko.at/arbitration.

ICA.

Mezinárodní rozhodčí soud při ICA je jednou z nejzavedenějších, nejprogresivnějších mezinárodních světových rozhodčích institucí. Sídlí v Paříži, disponuje však širokou škálou spolupracovníků vládnoucích nejrůznějšími světovými jazyky. Pravidla ICA jsou neustále novelizována a upravována tak, aby vyhovovala posledním trendům v mezinárodním rozhodčím řízení. Často slouží jako vzor pro porovnání s úpravami pravidel ostatních mezinárodních rozhodčích soudů.
ICA byl založen v roce 1923 a v roce 2006 bylo u něj podáno celkem 593 mezinárodních rozhodčích žalob, z čehož dvanáct mělo některou ze stran podnikatelský subjekt z České republiky. ICA na rozdíl od RSHAK a VIAC nevede seznam rozhodců. Rozhodce navrhují strany sporu. ICA si však vyhrazuje právo odmítnout rozhodce v těch případech, kdy dle jeho výlučného uvážení nesplňuje interní kvalifikační kritéria této instituce. Obecně má být rozhodčí nález v rozhodčím řízení u ICA vydán do šesti měsíců, málokdy je však tento termín dodržen, zejména u složitějších případů. Náklady rozhodčího řízení u ICA se skládají z nevratné zálohy 2500 dolarů na správní i vlastní náklady a z odměny rozhodcům, jejichž výše se odvozuje od hodnoty sporu stejně jako u VIAC. Na rozdíl od řízení u RSHAK je však nesou obě strany sporu stejným dílem.
Podrobnosti o ICA včetně jeho pravidel a doporučeného znění rozhodčí doložky (i v českém jazyce) lze nalézt na jeho webových stránkách www.iccwbo.org/court.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít