Nejlepší výroční zprávu má ČEZ

14. listopadu 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
14. listopadu 2005, 00:00

CZECH TOP 100 V první desítce firem soutěže o nejlepší výroční zprávu se od loňského roku mnoho nezměnilo. Kromě firem však tento způsob komunikace s okolím začíná volit i řada organizací, které takovou informační povinnost nemají.

CZECH TOP 100 V první desítce firem soutěže o nejlepší výroční zprávu se od loňského roku mnoho nezměnilo. Kromě firem však tento způsob komunikace s okolím začíná volit i řada organizací, které takovou informační povinnost nemají.

Vítězem 12. ročníku soutěže nejlepších výročních zpráv se stala skupina ČEZ. První příčku v soutěži pořádané Sdružením Czech TOP 100 získala už pošesté. Na druhém místě skončil Český Telecom, který vloni obsadil šestou příčku, a třetí je Škoda Auto, jež byla vloni sedmá.

Čtvrtá je se svou výroční zprávou Pražská energetika, následovaná Komerční bankou, Českou pojišťovnou, Severočeskými doly, PPF a Metrostavem. Na desátém místě skončil Oskar Mobil. Firmy z první desítky se v této skupině objevují pravidelně. Z loňska se jich tu udrželo osm, nově sem poskočily Česká pojišťovna a Metrostav.

PREZENTACE ZA CELOU SKUPINU Podle předsedy hodnotitelské komise Otakara Hory z KPMG je patrna snaha o zkvalitnění informační náplně výročních zpráv. „Nestačí jen splnit zákonné požadavky. Musejí jít dál a přemýšlet nad tím, kdo bude výroční zprávu číst,“ uvedl. Pozitivní je podle něho například zveřejňování výsledků podle mezinárodních účetních standardů, které jsou srozumitelné zahraničním investorům. Novým trendem, který vloni nastartovala právě skupina ČEZ, je podle Tomáše Davida z Czech TOP 100 společná prezentace firem v rámci skupiny. Letos výroční zprávy za své dceřinky představila i stavební firma Tchas. Kromě základního pořadí byly nejlepší výroční zprávy vyhlášeny v sedmi odvětvích. Evropskou cenu za grafiku udělovanou pod záštitou Evropské komise získala Pražská energetika. Ocenění za nejlepší Investor Relations na internetu patří Komerční bance. Nejlepší výroční zprávu na CD má společnost PVT a nejlepší zprávu o společenské odpovědnosti firmy skupina Czech Coal. Porotci hodnotili přihlášené výroční zprávy podle více než 30 kritérií. Posuzovali například správnost a úplnost prezentovaných údajů, popis a komentář činnosti společnosti za uplynulé období, uměleckou kvalitu fotografií, výtvarné pojetí. A dále pak celkový estetický dojem, jazykovou a stylistickou správnost, propojení obsahu a výtvarného zpracování či kvalitu tisku. Letos hodnotili celkem 116 výročních zpráv, tedy o dvě méně než loni. Podle Davida nevyřazovali žádnou z přihlášených zpráv: „Už při vzniku soutěže šlo o to, aby společnosti o sobě více informovaly. Právě to chceme ocenit.“ ZPRÁVY MAJÍ I NADACE

„Vedle firem se v našem žebříčku objevují také výroční zprávy nadací a organizací, které povinnost vydávat výroční zprávy vůbec nemají. Mají ale své důvody, proč se rozhodly informovat o sobě právě tímto způsobem,“ dodává David. Poměřovat právě tyto „nestandardní“ výroční zprávy s ostatními je velmi obtížné.

V našich podmínkách je podle Davida ještě třeba poměřovat informační hodnotu jednotlivých zpráv. Obdobné soutěže se pořádají například i v Německu či Švýcarsku, kde je situace poněkud jiná. Výroční zprávy tam pocházejí od firem kotovaných na burze. Rozdíly v informování tu nejsou, takže se hodnocení spíš soustřeďuje na grafiku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít