Nejen pro milovníky adrenalinu

07. března 2005, 00:00 - (pb)
07. března 2005, 00:00

Za úrazové pojištění lidé v Česku loni zaplatili 1,7 miliardy korun. Představovalo to něco málo přes čtyři procenta částky, kterou ve stejné době věnovali na životní pojistky celkem.

Za úrazové pojištění lidé v Česku loni zaplatili 1,7 miliardy korun. Představovalo to něco málo přes čtyři procenta částky, kterou ve stejné době věnovali na životní pojistky celkem.

Necelé dvě miliardy korun, které loni lidé zaplatili za úrazové pojištění, není mnoho. To je na jedné straně důsledek toho, že jde o pojistky relativně levné. Na druhé straně je ochrana naší populace před následky zdravotních úrazů ve skutečnosti podstatně větší.

Úrazové pojištění různého typu je totiž „součástí“ jiných životních pojistek. Například Česká pojišťovna loni poskytla čistě úrazových pojistek 320 tisíc, ale spolu s tím dalších více než 2,5 milionu úrazových připojištění k životním pojistkám.

I v tomto případě existuje několik variant, mezi kterými si klient vybírá. V zásadě úrazové pojistky zahrnují především pojištění pro případ smrti či trvalých následků úrazu včetně invalidity. Vedle toho náhradu nákladů na léčbu a související úkony (například přepravu) a odškodnění či dávky při pobytu v nemocnici. Pojistky se přitom uzavírají na přesně vymezenou dobu, vedle individuálních pak existují i pojistky skupinové.

Pojistky se u jednotlivých ústavů liší jak věcným obsahem, tak limitními částkami. Klient by se proto měl s konkrétními podmínkami dobře seznámit. To platí obecně, a zvláště pak při pojištění úrazů v souvislosti s takzvanými adrenalinovými sporty. Ty už z povahy věci představují poměrně vysoké zdravotní riziko. Pojistné také bývá výrazně vyšší. Některé pojišťovny mají tyto speciální sporty kategorizované do skupin, z nichž každá má vlastní sazbu (rozdíly se pohybují v násobcích standardních sazeb). Za vysoce rizikové jsou považovány například skoky na lyžích, jízda na bobech nebo takzvané volné lezení. V těchto případech je proto nutné uzavřít speciální smlouvy. Vedle toho existují výluky, tedy okolnosti, za kterých právo na pojistné plnění nevzniká. K typickým patří požití alkoholu nebo nějaké návykové látky, sebevražda, trestná činnost a podobně.

Ke zdravotním úrazům dochází nejen při sportu, ale doslova každým okamžikem. Zajímavou statistiku zpracovala Česká pojišťovna. „Vybrali jsme pojistné události zhruba za období sedmi let a z celkového počtu téměř dvou milionů úrazů jsme zpracovali statistiku nejčastějších diagnóz. Na prvním místě s více než 559 tisíci pojistnými událostmi je chirurgicky ošetřená řezná nebo tržná rána. Druhým nejčastějším úrazem je podvrtnutí kotníku, na třetím místě pak figuruje podvrtnutí kolenního kloubu,“ říká Jan Škanta z úseku životního pojištění. Poměrně často také dochází k popáleninám, omrzlinám nebo poleptání (97 tisíc případů).

Za zmínku stojí i další statistický údaj: každým rokem v České republice dojde k 300 tisícům dětských úrazů. Tři tisícovky dětí na ně doplatí trvalými následky.

ZA CO SI PŘIPLATÍTE

Fotbal: v rekreační formě - přirážka k základnímu pojistnému

Hokej: zvlášť rizikový - 5krát základní pojistné

Lyžování a snowboarding: na upravených a pro veřejnost otevřených sjezdových a běžeckých tratích v rekreační formě - přirážka k základnímu pojistnému, nikoli však skoky a akrobacie

Terénní cyklistika: jen na sjízdných, povolených cestách, nikoli však ve volném terénu, v rekreační formě - přirážka k základnímu pojistnému

Horolezectví: za pětinásobek základního pojistného (jen pro registrované sportovce)

Vysokohorská turistika: v rámci organizované skupiny s průvodcem a po vyznačených trasách do 3500 metrů nad mořem - přirážka k základnímu pojistnému

Rafting: do 3. stupně obtížnosti při nezvýšeném průtoku vody s přiměřenou výstrojí a vždy s odborným vedením - přirážka k základnímu pojistnému

Potápění: rekreační s přístrojem pod vedením instruktora do maximálně desetimetrové hloubky - přirážka k základnímu pojistnému

* se šnorchlem v rámci běžné turistiky základní pojistné

* sportovní potápění do hloubky 30 metrů (5krát základní pojistné)

Pramen: Česká pojišťovna

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít