Nejde o marketing

08. září 2010, 09:48 - Pavel Hanslíček
08. září 2010, 09:48

V roce 2011 proběhne již čtvrtý ročník unikátní ceny pro mladé umělce

Česko-rakouské vztahy, to není jen ekonomika a politika. Vzájemné ovlivňování probíhá i na mnoha dalších rovinách, jednou z nichž je i umění. A to si dobře uvědomují i podnikatelé. Dokladem toho je soutěž Essl Art Award, určená mladým začínajícím umělcům, kterou organizuje známý rakouský podnikatel a zakladatel sítě hobbymarketů bauMax Karlheinz Essl. Kromě bauMaxu je hlavním sponzorem soutěže rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG). A že se nejedná jen o nějaké marketingové cvičení obou zapojených společností, potvrzují i ohlasy z české umělecké scény. „Rozhodně to je smysluplná soutěž, která má vyšší úroveň než jiné projekty. Navíc se pro ně tato soutěž nedá příliš marketingově využít, o to je to sympatičtější,“ potvrdil týdeníku EURO šéfredaktor měsíčníku pro výtvarné umění, design, architekturu a starožitnosti Art+Antiques Jan Skřivánek.

Rostoucí záběr Essl Art Award se koná jednou za dva roky a je zaměřen na mladé umělce ze všech zemí, kde působí skupina bauMax, kromě Rakouska (pro ty organizuje Karlheinz Essl, respektive jeho Essl Museum soutěž „emerging artists“ – pozn. red.). I proto výčet zapojených zemí kopíruje geografickou expanzi podnikání bauMaxu. Zatímco první dva ročníky byly vyhrazeny pro umělce z Česka, Slovenska, Maďarska, Chorvatska a Slovinska, do ročníku 2009 bylo zařazeno i Rumunsko a v pokračování soutěže v příštím roce se poprvé objeví také bulharští umělci. Princip soutěže je poměrně jednoduchý – přihlásit se může kdokoli, kdo studuje uměleckou vysokou školu v roce podání přihlášek do soutěže. Například pro ceny udělované v příštím roce bylo nutné zaslat přihlášku letos v květnu nebo v červnu s tím, že každý účastník mohl zaslat dvě až tři své práce. Z přihlášených vybere do konce letošního roku umělecká komise pro každou zemi deset umělců, jejichž práce budou v polovině roku 2011 vystaveny v hlavních městech zapojených států. Pro výstavy si přitom organizátoři soutěže vybírají opravdu zajímavé prostory, například v roce 2007 to byla ve Slovinsku Národní galerie v Lublani nebo v Maďarsku v Budapešti prestižní Ludwigovo Muzeum. Přímo na těchto výstavách také výše zmíněná umělecká porota vybere dva vítěze, z nichž každý obdrží 3500 eur, a na podzim příštího roku budou jejich práce představeny na souhrnné výstavě v Essl Museum nedaleko Vídně, ke které Essl Museum vydá kvalitní katalog v angličtině a v němčině detailně pojednávající o všech výhercích soutěže. Kromě toho také jeden ze dvou vítězů v každé zemi obdrží zvláštní cenu Vienna Insurance Group Special Invitation, v jejímž rámci bude vyzván k vytvoření nové práce pro výstavu, která se uskuteční v květnu 2012 v centrále skupiny VIG, a za tímto účelem obdrží tisíc eur.

Dobrý odhad Zajímavá je na Essl Art Award nejen samotná myšlenka, ale i schopnost vybrat umělce, kteří mají šanci prorazit na mezinárodním poli. Dobrý příklad představuje česká výtvarnice Kateřina Šedá, která Essl Art Award (tehdy ještě Essl Award) získala hned v prvním ročníku soutěže a krátce poté obdržela i tuzemskou cenu pro mladé umělce Jindřicha Chalupeckého. Navíc se úspěšně účastnila v roce 2007 i prestižní výstavy moderního umění Documenta v Kasselu a letos v březnu dokonce dostala od známé londýnské Tate Modern prostor pro samostatný projekt. Dalšími českými vítězi jsou stále více oceňovaní domácí tvůrci, jako jsou Tomáš Džadoň či Jakub Nepraš, kterému sice není ještě třicet, ale již se účastnil výstav v Japonsku, Koreji či Hongkongu. Dobrý výběr potvrzuje i Jan Skřivánek z Art+Antiques. „Když jsem byl loni na souhrnné výstavě v Essl Museum, tak mě z přibližně dvacítky vystavených umělců neoslovili jen dva, zbytek se mi moc líbil,“ říká Skřivánek a dodává, že těchto dobrých výsledků dosahuje Essl Award díky práci komise vybírající umělce. „Celá komise poctivě objíždí jednotlivé země a také v ní pracují opravdové autority,“ dodává Skřivánek. Složení komise je přitom reprezentativní, kromě dvou členů z Essl Museum a jejího předsedy, kterým je pro právě probíhající ročník soutěže kurátor a držitel několika německých uměleckých cen René Block, se za každou zapojenou zemi účastní jedna osobnost místního uměleckého života. Za Českou republiku je to přední tuzemský galerista Jiří Švestka. A mimochodem, finanční odměna a účast na výstavě v Essl Museum či v centrále VIG ve Vídni není jediným přínosem pro zapojené mladé umělce. Ve vybraných případech některé z vítězných prací zakoupí do své sbírky i Karlheinz Essl, kterou uchovává právě v Essl Museum. A to je již opravdu dobrá reference – právě Essla spolu s jeho manželkou Agnes totiž zařadil v roce 2003 prestižní magazín ArtReview do žebříčku stovky nejvýznamnějších postav mezinárodní umělecké scény s názvem Power 100/The art world’s top 100 players. A možná, že časem si i práce laureátů Essl Award najdou cestu do sbírky skupiny VIG, která má podobně jako Essl také vlastní sbírku umění a patří k významným sponzorům kulturních projektů v Česku i dalších zemích střední a východní Evropy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít