Nejde jen o přehrady

13. října 2008, 08:00 - Petr Havel
13. října 2008, 08:00

Veřejný zájem není definován, a tak se za něj často schovává zájem podnikatelský.

Na to, jak máme v Česku z globálního pohledu titěrné vodní toky, je riziko povodní v naší zemi docela velké. Stejně jako v celé řadě jiných oblastí je přitom současný stav dán především přezíravým, ryze průmyslovým vztahem předlistopadového režimu k životnímu prostředí. V případě prevence rizik povodní se přitom kumuluje někdejší rozorání mezí, které odstranilo velké vodě přirozené „omezovače“ její energie, a výstavba přehrad jako prakticky jediného nástroje, který má vodu v krajině zadržet. Obojí je špatně – zejména ale v případě přehrad si to státní správa propojená s „betonovou lobby“ neustále odmítá uvědomit.

Ne že by se ale již nikdy nikde neměla žádná přehrada postavit. Takové případy jistě nastanou, příslušné lokality existují a navíc může mít takové řešení lokálně i společensky hospodářský význam. Pokud jde ale o výstavbu malé vodní nádrže v lokalitě Velké Heřminovy, mluví většina indicií proti přehradě. Přestože o její výstavbě již rozhodla letos na jaře vláda i přestože dokumenty, které byly podkladem pro rozhodnutí kabinetu, výstavbu jednoznačně doporučují.

Vláda totiž podle všeho neměla k dispozici všechny údaje, respektive analýzy vypracované lidmi, kteří přírodě přece jen rozumějí více než politici trávící většinu svého života v kancelářích. Tak či tak je heřminovská kauza důležitým precedentem – a to na obě strany. A možná proto je zvolené řešení spíše než vhodné více strategické. Do budoucna totiž není v praxi možné, aby se nikde nepostavilo vodní dílo, skládka, bioplynová stanice nebo důležitá komunikace jenom proto, že s tím nesouhlasí místní obyvatelé. To bychom totiž byli bez cest, úložišť odpadů, podniků na jejich zpracování i třeba bez obranného radaru.

Jsou prostě projekty na bázi veřejného zájmu, který by měl být logicky vyšší než zájem jednotlivce. Problém naší společnosti ale spočívá v tom, že veřejný zájem není definován, a tak se za něj často schovává zájem podnikatelský, který již ale veřejným není. Pokud k tomu ještě přidáme neschopnost politiků skutečný veřejný zájem věrohodně obhajovat, mohou u nás heřminovské kauzy růst jako houby po dešti, přičemž žádné řešení nakonec nebude správné nebo společností přijatelné. No, sezona hub právě začíná…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve…
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Technologie
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít