Nejde jen o přehrady

13. října 2008, 08:00 - Petr Havel
13. října 2008, 08:00

Veřejný zájem není definován, a tak se za něj často schovává zájem podnikatelský.

Na to, jak máme v Česku z globálního pohledu titěrné vodní toky, je riziko povodní v naší zemi docela velké. Stejně jako v celé řadě jiných oblastí je přitom současný stav dán především přezíravým, ryze průmyslovým vztahem předlistopadového režimu k životnímu prostředí. V případě prevence rizik povodní se přitom kumuluje někdejší rozorání mezí, které odstranilo velké vodě přirozené „omezovače“ její energie, a výstavba přehrad jako prakticky jediného nástroje, který má vodu v krajině zadržet. Obojí je špatně – zejména ale v případě přehrad si to státní správa propojená s „betonovou lobby“ neustále odmítá uvědomit.

Ne že by se ale již nikdy nikde neměla žádná přehrada postavit. Takové případy jistě nastanou, příslušné lokality existují a navíc může mít takové řešení lokálně i společensky hospodářský význam. Pokud jde ale o výstavbu malé vodní nádrže v lokalitě Velké Heřminovy, mluví většina indicií proti přehradě. Přestože o její výstavbě již rozhodla letos na jaře vláda i přestože dokumenty, které byly podkladem pro rozhodnutí kabinetu, výstavbu jednoznačně doporučují.

Vláda totiž podle všeho neměla k dispozici všechny údaje, respektive analýzy vypracované lidmi, kteří přírodě přece jen rozumějí více než politici trávící většinu svého života v kancelářích. Tak či tak je heřminovská kauza důležitým precedentem – a to na obě strany. A možná proto je zvolené řešení spíše než vhodné více strategické. Do budoucna totiž není v praxi možné, aby se nikde nepostavilo vodní dílo, skládka, bioplynová stanice nebo důležitá komunikace jenom proto, že s tím nesouhlasí místní obyvatelé. To bychom totiž byli bez cest, úložišť odpadů, podniků na jejich zpracování i třeba bez obranného radaru.

Jsou prostě projekty na bázi veřejného zájmu, který by měl být logicky vyšší než zájem jednotlivce. Problém naší společnosti ale spočívá v tom, že veřejný zájem není definován, a tak se za něj často schovává zájem podnikatelský, který již ale veřejným není. Pokud k tomu ještě přidáme neschopnost politiků skutečný veřejný zájem věrohodně obhajovat, mohou u nás heřminovské kauzy růst jako houby po dešti, přičemž žádné řešení nakonec nebude správné nebo společností přijatelné. No, sezona hub právě začíná…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít