Nejde jen o přehrady

13. října 2008, 08:00 - Petr Havel
13. října 2008, 08:00

Veřejný zájem není definován, a tak se za něj často schovává zájem podnikatelský.

Na to, jak máme v Česku z globálního pohledu titěrné vodní toky, je riziko povodní v naší zemi docela velké. Stejně jako v celé řadě jiných oblastí je přitom současný stav dán především přezíravým, ryze průmyslovým vztahem předlistopadového režimu k životnímu prostředí. V případě prevence rizik povodní se přitom kumuluje někdejší rozorání mezí, které odstranilo velké vodě přirozené „omezovače“ její energie, a výstavba přehrad jako prakticky jediného nástroje, který má vodu v krajině zadržet. Obojí je špatně – zejména ale v případě přehrad si to státní správa propojená s „betonovou lobby“ neustále odmítá uvědomit.

Ne že by se ale již nikdy nikde neměla žádná přehrada postavit. Takové případy jistě nastanou, příslušné lokality existují a navíc může mít takové řešení lokálně i společensky hospodářský význam. Pokud jde ale o výstavbu malé vodní nádrže v lokalitě Velké Heřminovy, mluví většina indicií proti přehradě. Přestože o její výstavbě již rozhodla letos na jaře vláda i přestože dokumenty, které byly podkladem pro rozhodnutí kabinetu, výstavbu jednoznačně doporučují.

Vláda totiž podle všeho neměla k dispozici všechny údaje, respektive analýzy vypracované lidmi, kteří přírodě přece jen rozumějí více než politici trávící většinu svého života v kancelářích. Tak či tak je heřminovská kauza důležitým precedentem – a to na obě strany. A možná proto je zvolené řešení spíše než vhodné více strategické. Do budoucna totiž není v praxi možné, aby se nikde nepostavilo vodní dílo, skládka, bioplynová stanice nebo důležitá komunikace jenom proto, že s tím nesouhlasí místní obyvatelé. To bychom totiž byli bez cest, úložišť odpadů, podniků na jejich zpracování i třeba bez obranného radaru.

Jsou prostě projekty na bázi veřejného zájmu, který by měl být logicky vyšší než zájem jednotlivce. Problém naší společnosti ale spočívá v tom, že veřejný zájem není definován, a tak se za něj často schovává zájem podnikatelský, který již ale veřejným není. Pokud k tomu ještě přidáme neschopnost politiků skutečný veřejný zájem věrohodně obhajovat, mohou u nás heřminovské kauzy růst jako houby po dešti, přičemž žádné řešení nakonec nebude správné nebo společností přijatelné. No, sezona hub právě začíná…

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít