Nejčastější chyby zadavatelů

09. října 2006, 00:00 - Ing. PETR MAN
09. října 2006, 00:00

VEŘEJNÉ ZAKÁZKYV čem často chybují zadavatelé veřejných zakázek, pomineme-li naprosto účelová pochybení s cílem nedodržet stanovené postupy a zvýhodnit určitého dodavatele před ostatními?Nejčastější chyby v zadávacím řízení vycházejí zejména z nedostatečné znalosti nového zákona o veřejných zakázkách č.

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY V čem často chybují zadavatelé veřejných zakázek, pomineme-li naprosto účelová pochybení s cílem nedodržet stanovené postupy a zvýhodnit určitého dodavatele před ostatními?

Nejčastější chyby v zadávacím řízení vycházejí zejména z nedostatečné znalosti nového zákona o veřejných zakázkách č. 137/2006, platného od 1. července 2006 (dále jen ZVZ) a dále z nedbalosti a nedostatečné pozornosti zástupců zadavatele.

Nejrozšířenější jsou následující nedostatky:

Zadavatel v zadávací dokumentaci nedostatečně přesně vymezí rozsah a specifikaci veřejné zakázky a tím otevírá prostor pro nepřesnosti a chyby dodavatele při zpracování nabídky.

* Zadavatel nedostatečně vymezí hodnotící kritéria v případě hodnocení podle § 78 odst. 1 písm. a) ZVZ (ekonomická výhodnost nabídky), zejména neuvede jednotlivá dílčí kritéria, a to ani v zadávací dokumentaci, ani v oznámení nebo výzvě o zahájení zadávacího řízení. Způsob či pravidla hodnocení a výběru dodavatele jsou tedy nejasná.

* Zadavatel nestanoví kritéria výběru zájemců při omezení jejich počtu v užším řízení a v jednacím řízení s uveřejněním.

* Při hodnocení nabídek nepostupuje zadavatel v souladu s paragrafem 6 ZVZ, tedy porušuje zásadu transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace.

* Při hodnocení jednotlivých nabídek zadavatel nepostupuje podle stanovených kritérií v souladu se zadávací dokumentací.

* Při doložení požadavků na kvalifikaci uchazečem v nabídce neuzná zadavatel splnění kvalifikace podle § 53 odst. 1 písm. f) a h) ZVZ výpisem ze Seznamu kvalifikovaných dodavatelů a vyřadí takového dodavatele ze zadávacího řízení, ačkoli postupuje v rozporu s § 127 odst. 1 až 4 ZVZ, neboť si takovéto právo v zadávací dokumentaci ani v oznámení či výzvě o zahájení zadávacího řízení předem výslovně neurčil.

* Nabídku podá dodavatel, který je zároveň subdodavatelem jiného dodavatele ve stejném zadávacím řízení, a zadavatel obě tyto nabídky nevyřadí (§ 69 odst. 2 a 3 ZVZ).

* Nabídku podal uchazeč, který nepožádal o zadávací dokumentaci, ani si ji nevyzvedl, ačkoli zadávací dokumentace nebyla umístěna na veřejně přístupném elektronickém nástroji (§ 48 odst. 2 ZVZ).

* Zadavatel uvádí ekonomické a finanční kvalifikační předpoklady a technické kvalifikační předpoklady jako hodnoticí kritéria v zadávacím řízení o přidělení zakázky, což je v rozporu s § 50 odst. 4 ZVZ.

* Při otevírání obálek neumožní zadavatel účast zástupci uchazeče (71 odst. 7 ZVZ).

* Při otevírání obálek s nabídkami sdělí komise zástupcům uchazečů i nabídkovou cenu, což je v rozporu s § 71 odst. 9 - zde je zásadní změna oproti předchozímu zákonu č. 40/2004 Sb.

* Zadavatel požaduje po uchazečích prokázání kvalifikace nad rámec zákona či bez přímé souvislosti se zadávacím řízením.

* Zadavatel nedodrží zákonné lhůty stanovené zákonem pro jednotlivé druhy zadávacích řízení (§ 39 - 43 ZVZ).

* Zadavatel nevyloučí uchazeče, kteří neprokázali svoji kvalifikaci (§ 60 ZVZ).

* Zadavatel naopak vyloučí uchazeče, ačkoli jím podaná nabídka splnila všechny náležitosti a musí být tedy hodnocena.

* Zadavatel umožní dodatečné úpravy nabídek, což je v příkrém rozporu se zákonem.

* Zadavatel zcela opomine uveřejnit oznámení o zahájení zadávacího řízení či odesláním výzvy o zahájení zadávacího řízení [§ 26 odst. 1 písm. a) a b) ZVZ].

* Zadavatel zruší zadávací řízení v rozporu s § 84 ZVZ.

* (Přehled nejčastějších chyb na straně uchazečů o zakázky jsme přinesli v Profitu č. 33/2006. V čísle 40 jsme se pak podrobně věnovali korupci při veřejných zakázkách a možnému zlepšení současného stavu.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít