Nejbohatší Indové: Miliardáři z chatrče

09. ledna 2012, 08:04 - Tomáš Stingl
09. ledna 2012, 08:04

Téměř jako bájný epos. Tak musí pro masy nepředstavitelně chudých Indů vypadat kariéra miliardářů, jako je třeba Lakšmí Mittal. V první stovce nejbohatších zemí lidí světa je dnes už sedm Indů. Současný pokles na bombajské burza sice jejich majetky zeštíhlil, přesto táhnou indický průmysl dopředu a začínají skupovat také podniky v západních zemích.

Foto: Profimedia.cz

Země kontrastů. Tohle klišovité označení se sice dává ledaskteré rozvojové zemi, ale pro Indii platí stoprocentně. Pohádkově bohatí průmysloví titáni kontrastují s nekonečnou masou řadových Indů, z nichž mnozí nemají než rezavou cyklorikšu, která je ve dne jejich obživou a v noci příbytkem. Ke cti indických miliardářů slouží, že se snaží poměry ve své zemi pozvolna zlepšovat. Které tváře dnes tvoří elitu indického průmyslu?

Chemik z dobré rodiny

Nejbohatším Indem a devátým nejbohatším mužem planety je s majetkem v hodnotě 22,6 miliardy dolarů Mukeš Ambání. Petrochemický magnát z Bombaje se narodil do dobře situované rodiny, studoval chemii a získal špičkové vzdělání i na Stanfordské univerzitě. V osmdesátých letech začal pracovat ve společnosti Reliance Industries, již dnes vede. Firma vydělává hlavně na ropě. Asi nejsledovanějším počinem dnes čtyřiapadesátiletého Ambáního bylo otevření největší světové rafinerie v indickém Jamnagaru, která má kapacitu 660 tisíc barelů za den.

Sběratel oceláren

Druhým nejbohatším Indem je Lakšmí Mittal. Jeho majetek má koncem roku 2011 podle časopisu Forbes hodnotu 19,2 miliardy dolarů. Tento selfmademan ze severoindického Radžastánu se vždycky držel svého ocelového kopyta. Jasně se specializoval na ocelářský průmysl a své kovové impérium budoval od píky. Pomalu, leč cílevědomě. Jeho účinná strategie zní: Kup levně ocelárny, které jsou v krizi, a pak je zhodnoť. Začínal tak s docela malými podniky v Indii, pak šel nakupovat i do světa, až jeho ocel obepnula planetu ze všech stran. Miliardář prý vyznává heslo, že „Čas se mění, ocel je věčná.

V roce 2003 ho jeho strategie zavedla i do České republiky, kde koupil za čtvrt miliardy korun ostravskou Novou huť a důsledně ji restrukturalizoval. V roce 2006 završil svou ocelářskou kampaň, když se jeho podnik spojila s konkurenční společností Arcelor. Vznikl tak největší ocelářský koncern planety ArcellorMittal. Indický miliardář, který kdysi vzešel z obyčejných poměrů, už tak vlastně v ocelářství nemá kam růst.

Průkopník dobročinnosti

Miliardář Azim Premdži nedávno prolomil poněkud sobeckou indickou zvyklost. Totiž tu, že vydělané peníze a majetek je nutno kupit jen uvnitř své rodiny a předávat je prostřednictvím synů dalším generacím rodiny. Proto dosud indičtí boháči příliš neposkytovali peníze na charitu. Osvícený Premdži ovšem loni zásadně zvedl svou karmu, když daroval celé dvě miliardy dolarů na rozvoj indického školství. Byl to největší dobročinný dar v dějinách moderní Indie.

A Premdži chce rozdat většinu svého bohatství, tak jako americký miliardář Bill Gates. Tomu je ostatně Premdži v mnohém podobný i v byznysu. Své jmění totiž získal se softwarovou společností Winpro, která těží z dominantního postavení na indickém trhu. Premdži si štědrost může dovolit, i po jeho loňském daru mu pořád zbývá nějakých 13 miliard dolarů.

Obstojně zajištěná vdova

Nejbohatší ženou Indie je jednašedesátiletá vdova Sávitrí Džindalová. Matka devíti dětí stojí v čele rodinného průmyslového impéria a kontroluje majetek v hodnotě 9,5 miliardy dolarů. Je to tedy velmi slušně zajištěná vdova. Výkonné funkce v rodinném podniku už ovšem zastávají spíš její děti. Ocelářskou společnost JSW Steel tak například vede syn Sajjan. Další rodinné stříbro, firmu Jindal Steel & Power, řídí nejmladší syn Naveen.

Táta indického průmyslu

Do výčtu indických boháčů jsme zařadili i Ratana Navala Tatu, který sice podle osobního majetku nepatří mezi největší miliardáře Indie, ale pro průmysl této země je naprosto zásadní postavou. V současnosti totiž stojí v čele obřího koncernu Tata, který má prsty snad ve všem, co se v indickém průmyslu šustne. Rodinná firma je nejznámější výrobou osobních aut, náklaďáků i autobusů, ovšem proniká i do mnoha jiných oborů. Obchoduje se vším od čaje, přes počítačový software až po šperky. Asi nejslavnějším počinem Ratana Taty bylo v roce 2009 uvedení vozítka Nano, které je nejlevnějším autem na světě. Tata chtěl dát možnost pořídit si auto i chudým indickým masám, projekt ale narazil na finanční problémy a cena vozu musela být nakonec zvýšena.

Rodinná firma má tradici už od roku 1868, kdy ji v Bombaji založil Jamsetji Tata. Dnes má koncern hodnotu kolem 60 miliard dolarů, přičemž jen cena značky Tata je odhadována na 11 miliard. Sám Ratan Tata ovšem zůstává skromný, nikdy se neoženil a vyznává starobylou víru zoroastrianismus.

Nejbohatší Indové

(majetek v miliardách dolarů)

1. Mukeš AmbáníPetrochemie22,6
2. Lakšmí MittalOcelářství19,2
3. Azim PremdžiSoftware13
4. Bratři Šáší a Raví RujovéRůzné10,2
5. Gautam AdaniKomodity10
6. Sávitrí DžindalováOcelářství9,5
7. Kumar BirlaKomodity9,2

Poznámka: Podle žebříčku 100 nejbohatších lidí světa, který publikuje časopisu Forbes. Stav majetku je k listopadu 2011.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít