Nějak takto, pane premiére!

27. května 2010, 15:16 - Bohumil J. Studýnka
27. května 2010, 15:16

Dvacet rad budoucímu českému předsedovi vlády

Před novou, a doufejme že i stabilní vládou, která vzejde z právě skončených voleb, stojí velký a těžký úkol. Měla by konat svoji práci tiše a neokázale, ku prospěchu České republiky a jejích občanů. Nesmí se opakovat nevládí po volbách v roce 2006, podivné mezivládí a nakonec nutnost sestavovat úřednickou vládu, která se sice osvědčila, ale tu politickou celonárodní podporu nemohla nést. Teď se píše skutečná historie; žijící generace si přičtou historickou prohru nebo výhru. Udělejte to jako „win-win“ řešení, pane budoucí český premiére.

Zde vám nabízím několik dobře míněných rad: 1. Rychle si přečíst Zákony profesora Parkinsona – kvůli banálním, leč fatálním možným chybám.
2. Prolistovat Jeden den Ivana Denisoviče od Alexandra Solženicyna – jako prevenci proti levicovému nutkání. Prolistovat bestseller Johna Grishama Společník – proti pravicovému nutkání.
3. Prolétnout pár dílů komediálních seriálů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Tam je možné se přiučit praktické a pragmatické, přesto stále ještě lidsky zásadové technice a technologii vládnutí. Česká televize nechť vyrobí rychle dobrý sestřih nedávných britských voleb a důstojných kroků britského vedení včetně vyhlášení nového vládního programu.
4. Přijmout jenom funkci řádného, neúřednického premiéra.
5. Tvrdě a detailně si nechat schválit politický mandát – od politických stran i na dekretu od prezidenta.
6. Neoficiálně i oficiálně se maximálně radit a nechat si poradit od zkušených expremiérů Václava Klause a Miloše Zemana.
7. Vybrat si ministry profesionály, lidi se skutečnou a ověřenou manažerskou praxí. Pokud možno osoby již (vlastním poctivým přičiněním) finančně zabezpečené. Experty, kteří toho znají více než vy sám, přirozené manažery, kteří umějí oponovat, prosadit svůj názor a rovněž jsou ochotni si přečíst odborné protinávrhy a souhlasit s nimi, když je to nutné.
8. Nebrat do vlády toho, kdo žil bohatý, ale přitom neplodný život jenom ve veřejných funkcích a na pozicích bez přímé odpovědnosti. 9. Nebrat příliš zájemců z řad těch, kteří se v posledních deseti letech pohybovali bez pocitu odpovědnosti pouze v dozorčích radách státních a polostátních podniků a komunálních velkopodniků. 10. Trvat na sloučení a snížení počtu ministerstev a ústředních orgánů státní správy, a to bez ohledu na počet potřebných židlí pro zasloužilé straníky. Zbytečné státní orgány likvidovat po desítkách – seznamy nadbytečných až obskurních institucí jsou dávno publikovány.
11. Zavést okamžitě funkci státních tajemníků s perspektivou definitivy a přežití čtyřletého horizontu voleb. 12. Vyvětrat ministerstva od všech přesluhujících, nezrušitelných a neschopných. 13. Nepřecenit ani nepodcenit generace X a Y. Člověk se musí v komerčních funkcích otrkat a padnout i párkrát na ústa, aby měl pak pokoru i odvahu vyvážené.
14. Ve státní správě od ministrů až po magistrátní úředníky plošně snížit příjmy a počty celkem na 80 procent dnešní úrovně. Při slučování a rušení ministerstev jít cestou neduplikování úředníků.
15. Kdo má koncentrovanější, konkrétnější agendu a přesně definovanou odpovědnost, nemarní čas vymýšlením činností pro činnosti. Stanovit hmotnou odpovědnost vedoucích úředníků (úměrně k platům) ze evidentně chybná rozhodnutí a nedbalosti. Zavést odvolatelnost poslanců z důvodu prokázané korupce.
16. Trvat na okamžitém ustanovení zvláštního orgánu k vnějším vztahům včetně měnových s podřízeností jen předsedovi vlády. Ustanovit i jiné takové útvary. Jejich členové musejí mít své nezkorumpovatelné a chráněné osobní jistoty podobně jako státní tajemníci ministrů. Ve vládě dříve náměstky ministrů musela odhlasovat vláda, žádná svévole a trafiky jako dnes – to by se mělo obnovit.
17. Vše výše zmíněné vyžaduje návaznou změnu v legislativě. Je nutné faktické změny postupů po okamžitém ustanovení ad hoc v rámci stávajícího právního řádu prohnat urychleným zákonodárným procesem. 18. Zredukovat síť trafik ministerstva zahraničí – ambasády, ambasadory, různé nabalené funkce k organizacím v zahraničí. Zahraniční funkce a úřady ponechat tam, kde je to v bezprostředním zájmu státu, a ne jednotlivců. 19. Stejně tak úsporně přistoupit k akcím typu Expo, olympiáda, mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci atd.
20. Věcná opatření musí budoucí předseda vlády čerpat především z vlastního slibovaného volebního programu, koaličních jednání a pak z aktuálního denního přísunu informací a povinností.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít