Nehořlavé oděvy dobývají Polsko

26. února 2007, 00:00 - EVA MARZINI
26. února 2007, 00:00

SPOLEČNOST DEVA Společnost Deva do Polska dodává speciální oděvy pro hasiče. Před pár lety založila obchodní zastoupení v polském Těšíně. V současnosti má u našich severních sousedů na trhu zhruba třicetiprocentní podíl. Frýdecko-místecká společnost Deva se specializuje na výrobu hi-tech zásahových obleků pro hasiče.

SPOLEČNOST DEVA Společnost Deva do Polska dodává speciální oděvy pro hasiče. Před pár lety založila obchodní zastoupení v polském Těšíně. V současnosti má u našich severních sousedů na trhu zhruba třicetiprocentní podíl.

Frýdecko-místecká společnost Deva se specializuje na výrobu hi-tech zásahových obleků pro hasiče. Šije však i speciální oděvy pro taviče, energetiky či záchranáře.

Šedesát procent výroby vyváží, zejména do evropských zemí, část výrobků však putuje až do Asie. Na polský trh Deva své výrobky dodává již sedmým rokem. V oblasti speciálních zásahových obleků tam má podnik přibližně třicetiprocentní podíl.

„Ve vývozu do Polska ale máme ještě rezervy, tamní trh má totiž oproti Česku čtyřikrát víc hasičů, a jednotek navíc stále přibývá. Loňský objem polských zakázek přesáhl 30 milionů korun. Prodali jsme nejen obleky a boty, po sečtení veškerého sortimentu celková utržená částka odpovídá tržbám v tuzemsku,“ říká Leonard Varga, ředitel a spolumajitel firmy. Loni v září přistavěla firma další výrobní halu a zvětšila si výrobní kapacitu zásahových obleků na šest set kusů měsíčně. Export jí totiž roste, i když na úkor tuzemska.

CO HASIČ, TO OBLEK DEVA

Společnost Deva vznikla v roce 1993, krátce na to se jí podařilo získat zakázku na výrobu zásahových obleků pro hasiče. Během tří let se jí povedlo pokrýt 90 procent českého trhu. „V té době hasičské stanice procházely modernizací a jejich hlavní vedení hledalo také nové kvalitní a účelné obleky, ty staré již nesplňovaly bezpečnostní normy. Obměna proběhla radikálně a rychle,“ líčí začátky spolumajitel firmy.

Devu zakládal Varga spolu s Jiřím Dedkem. Oba před tím pracovali v textilce Slezan, kde získali zkušenosti na klíčových procesech textilní výroby. „Začali jsme se tam poprvé zajímat o nehořlavé tkaniny. V devadesátých letech se v Česku ochrana textilem se sníženou hořlavostí nějak nezdůrazňovala. Avšak věděli jsme, že přijde její čas. Odvozovali jsme to totiž od zkušeností ze zahraničních cest na Západ. Tyto materiály už tam byly povinné skoro všude, například v hotelích, ve vlacích či automobilovém průmyslu a podobně. Udělali jsme si průzkum trhu a vsadili jsme na segment oděvů pro hasiče. Ze dne na den jsme se rozhodli založit firmu. Nato jsme si pronajali prostory, uzavřeli leasing na technologii a začali jsme se věnovat vývoji a výrobě,“ popisuje začátky firmy Varga.

V ČESKU BYLO TĚSNO

Ale trh s ochrannými oděvy je poměrně malý: V Česku slouží jen osm tisíc profesionálních hasičů a životnost obleku je poměrně dlouhá, pět až sedm let. Deva tak tuzemský trh poměrně rychle nasytila a záhy nastal útlum. „Pak už se jen vyměňovalo, doplňovalo či opravovalo, už to nebyly velké zakázky typu 200 obleků najednou,“ vysvětluje. Firma se proto začala poohlížet po okolních trzích. Brzy získala nové zakázky ze zahraničí.

Před sedmi léty Deva založila také vlastní pobočku v polském Cieszyně. „Do Polska to máme blízko, i naše jazyky jsou si podobné. Byla to mravenčí práce. Náš polský partner udělal marketingovou studii, zmapoval požadavky a podle toho jsme se tam rozhodli otevřít pobočku,“ vypráví Varga.

POLSKO DOBÝVÁME ZTUHA

Cesta na polský trh ale podle jeho slov nebyla jednoduchá. „První dva roky byly promoční a pobočka byla výrazně ve ztrátě. Problémy nám rovněž dělala legislativa. Nebyli jsme ještě v Evropské unii a Poláci nebyli přidruženi ani k CEFTA, měli svoje národní normy. Obleky jsme proto museli nejprve certifikovat, protože naše normy u nich neplatily. Ale ještě dnes je musíme v některých případech předkládat národní zkušebně, i když bychom podle evropských zákonů již nemuseli,“ přibližuje úskalí vstupu na tento trh Varga.

NEKONEČNÁ VÝBĚROVÁ ŘÍZENÍ

I když v Polsku čelí Deva konkurenci několika firem, tržby její těšínské pobočky se každoročně zvyšují. Pomáhá jim také fakt, že Poláci ji berou tak trochu za svou. „V uplynulých dvou letech jsme do Štětína a pak do Katovic prodali po jednom tisíci obleků. Tyto velké zakázky jsme vyhráli ve výběrovém řízení. Uspěli jsme proto, že naše produkty jdou kvalitou nad rámec evropského standardu,“ tvrdí Varga.

Podle jeho slov je v Polsku běžné, že všechny významnější zakázky se uskuteční přes výběrové řízení. Jeho průběh je však neustále napadán neúspěšnými uchazeči, kteří vytrvale protestují. „Potýkali jsme se s ustavičným odsouváním termínu, poté nám málem nestačil čas na samotnou produkci,“ uzavírá Varga.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít