Nehoráznost: Poštovní noviny

27. listopadu 2007, 13:22 - Karel Hvížďala
27. listopadu 2007, 13:22

Německá pošta se chystá vydávat vlastní gratis noviny

Hned po druhé světové válce byl v Evropě nastartován proces oddělování nejdůležitějších médií od státu a novin od politických stran. Stará Evropa byla přesvědčena, že nezávislost médií je jedním z předpokladů fungující demokracie. Jen tak mohou média v naší civilizaci plnit kontrolní funkci ostatních pilířů demokracie, tedy moci zákonodárné, exekutivní a soudní.
Zdá se, že i toto tabu padne. Generální ředitel německé státní pošty (v budoucnu se má privatizovat) Klaus Zumwinkel se nechal v minulých dnech slyšet, že hodlá vydávat své vlastní gratis noviny. Díky poštovnímu monopolu by samozřejmě získal stát i monopol na evidentně největší německé noviny. Každá domácnost by je mohla dostávat zdarma až do domu. V minulosti se sice objevily obavy, že by v budoucnu televizní stanice mohly patřit telekomunikačním sítím, a noviny poštám, ale předpokládalo se, že tyto firmy budou privátní a stejně byly artikulovány obavy ze silné koncentrace, tedy ohrožení plurality názorů.
Pošta sice vydělává miliardy, ale tohle je nehoráznost mimo jakákoliv měřítka, komentují tento výrok ředitele mediální odborníci. Žádný rozumný člověk přece nemůže minimálně 400 milionů eur ze státních peněz investovat do levného žurnalismu a ještě navíc neplatit daně z přidané hodnoty, řekl ředitel vydavatelství Westdeutsche Allgemeine Zeitung Bodo Hombach, který dokonce vyhrožuje masivním protiútokem.
Znalci mají ale obavy z toho, že instituce, jakou je pošta, která má k dispozici hodně peněz a lobbistů a jejíž dlouhé prsty sahají až do Evropského parlamentu, by byla možná schopná všeho. Zvláště za situace, kdy média sama porušila už skoro všechna dostupná tabu. De facto stát využívá situace, do níž se média dostala sama svou vlastní vinou, když spojila i zprávy s byznysem, jak na to upozorňují různé výsledky průzkumů. Tím se zcela vyřadila z respektovaného kulturního provozu.
Bodo Hombach to komentoval slovy: To, co předvádí německá pošta, připomíná chování ruského Gazpromu. Vlastně to není až tak moc překvapivé, uvážíme-li, že právě od této firmy se nechá platit i bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít