Neházet! Urvat!

04. června 2009, 17:20 - (red)
04. června 2009, 17:20

Kapitola 180

Těžký život agenta * Pitr byl zase doma * Akcionáři, plačte! * Kampaň přitvrzuje

Těžký život agenta

Hromadné odchody policistů vynesly na světlo pozoruhodné téma. Veřejně se diskutuje jedna z největších jemností kriminalistické (a zpravodajské) práce – s agenturou. Odcházející policisté s sebou „odnášejí“ své zdroje v kriminálním a zájmovém prostředí a ti noví si je nestíhají opatřovat. Je to dáno nejen jejich menším počtem, ale logicky i nezkušeností. Je fakt, že k dobré „obsluze sítě agentů“ dozrává kriminalista dlouho, některý však k tomu nikdy nedoroste.
Dokonce veřejně zaznělo, že se od kriminalistů požaduje, aby sdělovali identitu svých zdrojů nadřízeným. Je-li to pravda, jde o natolik brutální necitlivost a aroganci, že se pak nelze divit ani sníženému výkonu policie, ani odchodům kriminalistů. Těžko však podezírat vedení policie, že by si tento důsledek nedovedlo představit. Spíše přichází v úvahu myšlenka, že to je skutečně efektivní způsob, jak na přání některých politiků omezit efektivitu policejní činnosti, která s velkou pravděpodobností (limitně se blížící jistotě) při vyšetřování větších případů končí právě u nich. Pak by také bylo pochopitelnější, proč padly návrhy na jmenování do generálských hodností u vedoucích policistů, kteří byli na svých místech několik měsíců (i s cestou).
Důležité je však upozornit na jeden paradox. Jak si vlastně mohou novináři (zejména někteří) vůbec dovolit kriticky hovořit o tomto fenoménu, diskreditují-li usilovně dvacet let jakoukoli agenturní práci policistů a zpravodajců laickými až zlovolnými výlety do oblasti lustrací?
Již na počátku devadesátých let, po propuknutí dodnes trvající lustrační hysterie, byli na zajímavých místech lidé, kteří rozuměli potřebám kriminalistů a zpravodajců a byli ochotní „novému režimu“ pomáhat. Jejich aktivita však většinou začala a končila otázkou: Jak mi zaručíte, že se zítra nedočtu své jméno v novinách? Žádný kriminalista ani zpravodajec, který chtěl navázat se svým „zdrojem“ korektní spolupráci, si nemohl dovolit lhát. Potenciální agenti to věděli a na tomto si své „řídící důstojníky“ testovali, protože charakter takových vztahů je psychologicky mimořádně komplikovaný. Někteří z nich se navzdory nepříznivé odpovědi stali nějak prospěšnými, většina však docela pochopitelně na další spolupráci rezignovala.
Neděje se tedy nic jiného, než že sklízíme plody toho, co bylo zaseto před téměř dvaceti lety. Při blížícím se kulatým výročím budou dokola přemílány žvásty o velkém sametovém listopadovém čemsi. Mezi tunami naprosto zbytečných řečí by se slušelo na výrazném místě analyzovat, co a proč se vlastně stalo a kdo se o to zasloužil a jaké pak byly další osudy těchto smutných protagonistů. Z dnešního pohledu by to leccos velice zajímavého vypovědělo!

Pitr byl zase doma

Hodně o stavu policie, která je nevyčerpatelným zdrojem komických situací, vypovídá i zpráva zpravodajského serveru Aktuálně.cz z minulého týdne – uprchlý podnikatel Tomáš Pitr byl v Praze, zašel do banky, vyzvedl si peníze a odjel neznámo kam.
Policie se nechce k případu vůbec vyjadřovat. Nedivme se jí. Buď policisté vůbec nevěděli, že byl Pitr v Praze, což je špatně. Nebo věděli a nic nedělali, což je mnohem horší. Hádejte, která varianta je správná?

Akcionáři, plačte!

Prestižní časopis mezinárodních finančních kruhů The Banker zvolil IPO společnosti New World Resources českého miliardáře Zdeňka Bakaly transakcí roku 2008 v Evropě. Od doby úpisu nových akcií však investoři přišli o 80 procent. Je vidět, že The Banker evidentně kašle stejně jako všichni investiční bankéři na to, co se děje s klientem. Příště by mohli vyhlásit i kategorii Ojeb roku.

Kampaň přitvrzuje

A nakonec nejnovější předvolební heslo předsedy ODS Mirka Topolánka: „Vejce neházet, ale urvat! Váš chlap s gulema.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít