Nedůvěřuji svému zaměstnanci

24. července 2006, 00:00 - Mgr. Ilona Kindlová
24. července 2006, 00:00

Jsem živnostník a ve svém malém obchodě zaměstnávám jednoho pracovníka. Zjistil jsem, že výše zásob v obchodě neodpovídá odváděným tržbám přes pokladnu. Po skončení směny zaměstnance jsem provedl (za jeho přítomnosti) kontrolu zásob a zjistil jsem nesrovnalosti v jejich výši.

Nemohlo se jednat o krádež ze strany zákazníků. V den následující pracovní směny (středa) mi zaměstnanec ráno zavolal, že má zdravotní problémy a jde k doktorovi. Upozornil jsem ho, že v případě neschopnosti musí doložit pracovní neschopnost. Neschopenku mi ale doručil až po týdnu, navíc je v ní vyznačen pozdější začátek pracovní neschopnosti (následující pondělí). Vyplývá z toho, že zaměstnanec nemá omluveny dvě pracovní směny. Nyní je stále v pracovní neschopnosti. Ztratil jsem v něj již důvěru a chci s ním rozvázat pracovní smlouvu. Jedná se o hrubé porušení pracovní kázně? Podotýkám, že případné ponechání zaměstnance na místě a opakování „schodků“ v zásobách může znamenat i ukončení mé činnosti. Jak mám postupovat? Ivo Müller

Zákoník práce nezná výpověď z pracovního poměru pro ztrátu důvěry. Zaměstnavatel může skončit pracovní poměr se zaměstnancem jen ze zákonem stanovených důvodů, uvedených v § 46 zákoníku práce. Ve vámi uvedeném případě je nutné rozlišit dva případy: Zaprvé dva dny neomluvené pracovní směny, zadruhé ztrátu zásob (manko).

Aby se dalo hovořit o porušení pracovní kázně, musí dojít k porušení povinností stanovených zaměstnanci právními předpisy, pracovní smlouvou nebo například pokyny nadřízeného vedoucího zaměstnance. Potom se rozlišuje závažnost situace a intenzita porušení pracovní kázně (méně závažné, závažné a hrubé), aby bylo možné určit, jakým způsobem může být pracovní poměr skončen (tedy zda výpovědí, nebo okamžitým zrušením). Při posuzování intenzity porušení pracovní kázně se vychází zejména z posouzení:

* konkrétní situace zaměstnance,

* pozice, kterou tento zaměstnanec zastával,

* jeho dosavadního postoje k plnění pracovních úkolů,

* doby a situace, v níž došlo k porušení pracovní kázně,

* míry zavinění zaměstnance,

* způsobu a intenzity porušení konkrétních povinností zaměstnance,

* zda tímto jednáním způsobil zaměstnavateli škodou a v jaké výši.

A) Neomluvená absence

Aby se dalo hovořit o zvlášť závažném porušení pracovní kázně z důvodu neomluvených absencí, muselo by se jednat (podle judikatury, tedy předchozích rozhodnutí soudů) o časové období delší než dva dny. Nejde ale o případ, kdy následuje potvrzení pracovní neschopnosti, byť až od pondělí následujícího týdne.

Pozor: V případě zvlášť závažného porušení pracovní kázně (tedy možnost okamžitého zrušení pracovního poměru) je potřeba, aby okamžité zrušení bylo doručeno zaměstnanci do jednoho měsíce, kdy se zaměstnavatel o závažném porušení dozvěděl. Ve vašem případě tedy do jednoho měsíce poté, co jste se dozvěděl, že zaměstnanec má dvě neomluvené pracovní směny. Vzhledem k tomu, že z vámi popsané situace ale nelze usuzovat zvlášť hrubé porušení pracovní kázně, bylo by možné (s ohledem na shora uvedené) případ posoudit „jen“ jako závažné porušení pracovní kázně s dvouměsíční výpovědní dobou.

B) Krádež

V případě, že vám vznikla škoda a bude prokázáno, že škodu zavinil zaměstnanec, je možné dát mu výpověď podle § 46 odst. 1 písm. f) pro závažné porušení pracovní kázně. Pro okamžité zrušení pracovního poměru by se však muselo jednat o větší škodu - v rozsahu například několik set tisíc korun.

Mohlo by vás zajímat

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

Hry pro příležitostné hráče