Nedůstojná polifraška

21. ledna 2011, 16:15 - Jan Hrbáček
21. ledna 2011, 16:15

Policejní prezident

Výběr nového policejního prezidenta už více než co jiného připomíná jen nedůstojnou lacinou komedii. Nejspíše až tento týden se však ukáže, kdo bude veřejně ztrapněn, zda ministr vnitra Radek John, nebo premiér Petr Nečas. Pro rozluštění této hádanky je klíčová schůzka Nečase s vítězným adeptem na prezidiální post, náměstkem jihomoravské policejní správy Petrem Lessym, kterou si před jeho případným definitivním jmenováním ministerský předseda vymínil.
Pro lepší přehled si v kostce zrekapitulujme události posledních pár dní. Náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek neprošel psychotesty a výběrová komise ho nedoporučila. Papírový favorit Viktor Čech si svoje ambice na poslední chvíli rozmyslel. Po schůzce s ministrem vnitra, která se odehrála minulé pondělí a na níž se podle neoficiálních informací řešily i nějaké věci z jeho minulosti, se Čech před komisí nakonec prezentoval jako velmi vlažný zájemce a potenciální prezidiální kandidát. Tím Čech i John vypálili rybník ODS, která tvrdila, že je volba fraškou, když z ní má vítězně vzejít právě zmiňovaný ministrův náměstek.
Ve středu vybírala komise ze tří uchazečů: severočeského policejního šéfa Jiřího Vorálka, ředitele pražské policejní správy Martina Červíčka a už zmiňovaného Petra Lessyho. Podle důvěryhodných zdrojů týdeníku EURO uspěli adepti před komisí přesně v opačném pořadí, než byli v předešlé větě vyjmenováni. ODS vzápětí kontrovala, že i Lessy byl vlastně předem vybrán, a trochu se do své argumentace zamotala. „O panu Lessym se již před několika týdny spekulovalo, že je horkým kandidátem na tuto pozici. Řadu týdnů o něm a o panu Čechovi jako o vytouženém kandidátovi mluvili pan ministr John i pan ministr Bárta,“ prohlásil Nečas po oznámení výsledků.
Jisté je, že volbu Johnových poradců nevnímají příznivě ani někteří zkušení policisté. Ti o nepříliš výrazném Petrovi Lessym v nadsázce tvrdí, že rozhodně není vizionářem, a naopak je přespříliš „ohebným“ člověkem. Zákon o policii jednoznačně konstatuje, že pravomoc ke jmenování policejního prezidenta má ministr vnitra. Aktuální tanečky okolo posvěcení nového šéfa policie mají původ v ústní dohodě, která ale nemá žádnou právní validitu. A lehce hysterická scénka, rozehraná Nečasem poté, co mu Johnova asistentka oznámila verdikt komise esemeskou, když se mu ministr vnitra nemohl dovolat, dává celému divadélku definitivní pachuť crazy filmů s popleteným italským úcetním Fantozzim.
Jak chcete bojovat s všudypřítomnou korupcí, pánové, když se neshodnete na jméně policejního prezidenta? Tedy člověka, který by měl rozvalenou policii a hlavního protikorupčního garanta konsolidovat. A bude ještě hůř, bez svého ředitele je i policejní inspekce, tedy budoucí generální inspekce bezpečnostních sborů. Její zastupující šéf Dušan Brunclík si už o převedení do funkce požádal. Ale na rozdíl od policejního prezidenta o něm bude rozhodovat celá vláda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít