Nedůstojná polifraška

21. ledna 2011, 16:15 - Jan Hrbáček
21. ledna 2011, 16:15

Policejní prezident

Výběr nového policejního prezidenta už více než co jiného připomíná jen nedůstojnou lacinou komedii. Nejspíše až tento týden se však ukáže, kdo bude veřejně ztrapněn, zda ministr vnitra Radek John, nebo premiér Petr Nečas. Pro rozluštění této hádanky je klíčová schůzka Nečase s vítězným adeptem na prezidiální post, náměstkem jihomoravské policejní správy Petrem Lessym, kterou si před jeho případným definitivním jmenováním ministerský předseda vymínil.
Pro lepší přehled si v kostce zrekapitulujme události posledních pár dní. Náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek neprošel psychotesty a výběrová komise ho nedoporučila. Papírový favorit Viktor Čech si svoje ambice na poslední chvíli rozmyslel. Po schůzce s ministrem vnitra, která se odehrála minulé pondělí a na níž se podle neoficiálních informací řešily i nějaké věci z jeho minulosti, se Čech před komisí nakonec prezentoval jako velmi vlažný zájemce a potenciální prezidiální kandidát. Tím Čech i John vypálili rybník ODS, která tvrdila, že je volba fraškou, když z ní má vítězně vzejít právě zmiňovaný ministrův náměstek.
Ve středu vybírala komise ze tří uchazečů: severočeského policejního šéfa Jiřího Vorálka, ředitele pražské policejní správy Martina Červíčka a už zmiňovaného Petra Lessyho. Podle důvěryhodných zdrojů týdeníku EURO uspěli adepti před komisí přesně v opačném pořadí, než byli v předešlé větě vyjmenováni. ODS vzápětí kontrovala, že i Lessy byl vlastně předem vybrán, a trochu se do své argumentace zamotala. „O panu Lessym se již před několika týdny spekulovalo, že je horkým kandidátem na tuto pozici. Řadu týdnů o něm a o panu Čechovi jako o vytouženém kandidátovi mluvili pan ministr John i pan ministr Bárta,“ prohlásil Nečas po oznámení výsledků.
Jisté je, že volbu Johnových poradců nevnímají příznivě ani někteří zkušení policisté. Ti o nepříliš výrazném Petrovi Lessym v nadsázce tvrdí, že rozhodně není vizionářem, a naopak je přespříliš „ohebným“ člověkem. Zákon o policii jednoznačně konstatuje, že pravomoc ke jmenování policejního prezidenta má ministr vnitra. Aktuální tanečky okolo posvěcení nového šéfa policie mají původ v ústní dohodě, která ale nemá žádnou právní validitu. A lehce hysterická scénka, rozehraná Nečasem poté, co mu Johnova asistentka oznámila verdikt komise esemeskou, když se mu ministr vnitra nemohl dovolat, dává celému divadélku definitivní pachuť crazy filmů s popleteným italským úcetním Fantozzim.
Jak chcete bojovat s všudypřítomnou korupcí, pánové, když se neshodnete na jméně policejního prezidenta? Tedy člověka, který by měl rozvalenou policii a hlavního protikorupčního garanta konsolidovat. A bude ještě hůř, bez svého ředitele je i policejní inspekce, tedy budoucí generální inspekce bezpečnostních sborů. Její zastupující šéf Dušan Brunclík si už o převedení do funkce požádal. Ale na rozdíl od policejního prezidenta o něm bude rozhodovat celá vláda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít