Nedovolte, aby váš život brzdily předsudky

27. ledna 2003, 00:00 - Nikoleta Alivojvodič
27. ledna 2003, 00:00

Zbavit se předsudků a stereotypů a žít svůj život po svém je sice často těžké, ale zároveň osvobozující. Podívejme se na některé z nich podrobněji. 1. V kalhotách jsem silnější Některé ženy se mylně domnívají, že jednají-li s muži, je mnohem vhodnější obléknout si kalhoty než sukni.

Zbavit se předsudků a stereotypů a žít svůj život po svém je sice často těžké, ale zároveň osvobozující. Podívejme se na některé z nich podrobněji.

1. V kalhotách jsem silnější

Některé ženy se mylně domnívají, že jednají-li s muži, je mnohem vhodnější obléknout si kalhoty než sukni. Míní, že takto budou působit neústupně a snadněji dosáhnou toho, aby je muži brali vážně a nepohlíželi na ně pouze jako na krásnou a přitažlivou ženu. Kalhoty však samy o sobě tento účinek nemají. To, co zajistí, aby žena působila dojmem přísné profesionálky, nejsou kalhoty, ale pocit, který ženě tento kousek oblečení poskytuje. Pokud bude upřímně věřit, že kalhoty z ní udělají „tvrdou“ byznysmenku, bude i navenek vystupovat mnohem sebejistěji, než v sukni, o které si myslí, že se hodí spíše pro dlouhé nohy Adriany Sklenarikové. Žena, která si je jistá sama sebou i svými kvalitami, však jedná stejně dobře v sukni, kalhotách nebo šortkách ve stylu safari. Je ovšem pravda, že šortky si může dovolit jen ve společnosti těch, kteří ji dobře znají. Pro úvodní schůzku s novým obchodním partnerem bude na místě přece jen něco konvenčnějšího.

2. Vydělávat by měl muž, žena patří k rodině

Být ambiciózní (nikoli přehnaně či dokonce chorobně!) je v podstatě kladná vlastnost. Přesto se společnost mnohdy zcela jinak staví k ambiciózní ženě než ke stejně ambicióznímu muži. Zvláště pokud je tato žena zároveň matkou. Její snahy prosadit se na profesionálním poli jsou v pořádku, pokud odpoledne stihne vyzvednout děti ze školky, hrát si s nimi, navařit, vyprat a vyžehlit. Nebo se naopak setkáváme s hlasy feministek, že za domácí práci by muži měli být povinni ženám platit. Kam tedy zmizelo pochopení a vzájemná domluva dvou lidí, kteří se rozhodli spolu sdílet všechno dobré i zlé? Kam se podělo partnerství, které by stejně intenzivně mělo respektovat individualitu obou osobností - muže i ženy? Muž i žena mají bezpochyby biologicky i historicky dané role. Jejich úlohy však prodělaly mnohé proměny. Muž už není tím, bez jehož síly a lovecké obratnosti by se žena nenajedla. Dnešní podmínky ženám nabízejí mnohem více možností zdokonalovat vzdělání a rozvíjet talent. Ale, že muži budou rodit děti, to si i v tomto hi-tech světě sotvakdo dokáže představit. Také proto je představa společnosti o ženách stále tolik konzervativní ve smyslu, že blízkost a péči matky nemůže nikdo a nic nahradit. To ovšem neznamená, že matky mají povinnost samy zajistit zdárnou výchovu potomků a obstarat veškeré další povinnosti, jež se k domácnosti váží. Pouze na partnerech, kteří se rozhodli spolu žít, leží ono břímě rozvrhnout si své profesní i „domácí“ aktivity tak, aby oba byli spokojeni a aby jejich děti vyrostly obklopeni péčí a láskou. Zda bude muž tím, kdo každý měsíc přinese výplatu, zda to bude žena, zda to budou oba - to záleží jen na jejich domluvě a ne na předem daných společenských konvencích.

3. Všichni chlapi jsou stejní

Pokud jste narazila na muže, který vás podrazil a choval se k vám jako k hospodyňce, která do světa byznysu čirou náhodou zabloudila, neznamená to nutně, že se tak budou chovat všichni. Samozřejmě, kdo se jednou spálí, je mnohem méně důvěřivý a otevřený, ale neznamená to, že musí být nutně nepřátelský. Pokud při spolupráci s novým obchodním partnerem, který bude shodou okolností také mužem, zaujmete od první chvíle nevraživý postoj a budete (ač nevědomky) v rámci svého obranného systému „vysílat“ negativní vibrace, buďte si jistá, že dříve nebo později váš pracovní vztah zažije krizi. Mnohem lepší bude pozdravit ho s úsměvem, pevným stiskem ruky, pohledem z očí do očí a se vší svou okouzlující ženskostí se soustředit na to, co je pro vás v tu chvíli nejpodstatnější - na obchod. Tak jako vy nechcete patřit do skupiny „všechny ženy jsou stejné“, tak si to nezaslouží ani muži.

Rada Profitu

Pokud jste si oblíbila strohý pánský styl a na hlavě bodlavého ježka, nemusíte se nutně přeorientovávat k volánkům. Každý má právo vybudovat si image, která mu nejvíce vyhovuje, ve které se cítí pohodlně a „ve své kůži“. Mějte však na paměti, že oblečení, doplňky, účes a make-up - jedním slovem celkový zevnějšek vypovídá o vás mnohem více než byste si mohla v některých situacích přát. Na druhou stranu vám může být nápomocen v dosažení vytoužených cílů. Pokud budete chtít, aby vaše práce a nápady byly brány vážně, musí tomu odpovídat i vaše oblečení. Dámský kostýmek, elegantní lodičky, nenápadný make-up a vlasy jemně stažené do culíku vám mnohem více pomohou prosadit se než průhledný top a růžová minisukně. Lidé z vašeho okolí většinou podvědomě vnímají signály, které vysílá vaše oblečení, gestikulace či způsob, jakým mluvíte, a jejich zpětné chování k vám je těmito signály většinou hluboce ovlivněno. Což znamená, že vztah ostatních lidí k nějaké osobě je většinou jen pouhým odrazem toho, jakým způsobem tato osoba sama sebe prezentuje. Pokud tedy chcete působit tvrdě, přísně a chlapsky, potom nečekejte, že vám někdo z pánů v konferenční místnosti podá židli či pomůže do kabátu. Chtěla jste přece být „jednou“ z těch úspěšných mužů. Tak buďte - se vším všudy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít