Nedovolte, aby váš život brzdily předsudky

27. ledna 2003, 00:00 - Nikoleta Alivojvodič
27. ledna 2003, 00:00

Zbavit se předsudků a stereotypů a žít svůj život po svém je sice často těžké, ale zároveň osvobozující. Podívejme se na některé z nich podrobněji. 1. V kalhotách jsem silnější Některé ženy se mylně domnívají, že jednají-li s muži, je mnohem vhodnější obléknout si kalhoty než sukni.

Zbavit se předsudků a stereotypů a žít svůj život po svém je sice často těžké, ale zároveň osvobozující. Podívejme se na některé z nich podrobněji.

1. V kalhotách jsem silnější

Některé ženy se mylně domnívají, že jednají-li s muži, je mnohem vhodnější obléknout si kalhoty než sukni. Míní, že takto budou působit neústupně a snadněji dosáhnou toho, aby je muži brali vážně a nepohlíželi na ně pouze jako na krásnou a přitažlivou ženu. Kalhoty však samy o sobě tento účinek nemají. To, co zajistí, aby žena působila dojmem přísné profesionálky, nejsou kalhoty, ale pocit, který ženě tento kousek oblečení poskytuje. Pokud bude upřímně věřit, že kalhoty z ní udělají „tvrdou“ byznysmenku, bude i navenek vystupovat mnohem sebejistěji, než v sukni, o které si myslí, že se hodí spíše pro dlouhé nohy Adriany Sklenarikové. Žena, která si je jistá sama sebou i svými kvalitami, však jedná stejně dobře v sukni, kalhotách nebo šortkách ve stylu safari. Je ovšem pravda, že šortky si může dovolit jen ve společnosti těch, kteří ji dobře znají. Pro úvodní schůzku s novým obchodním partnerem bude na místě přece jen něco konvenčnějšího.

2. Vydělávat by měl muž, žena patří k rodině

Být ambiciózní (nikoli přehnaně či dokonce chorobně!) je v podstatě kladná vlastnost. Přesto se společnost mnohdy zcela jinak staví k ambiciózní ženě než ke stejně ambicióznímu muži. Zvláště pokud je tato žena zároveň matkou. Její snahy prosadit se na profesionálním poli jsou v pořádku, pokud odpoledne stihne vyzvednout děti ze školky, hrát si s nimi, navařit, vyprat a vyžehlit. Nebo se naopak setkáváme s hlasy feministek, že za domácí práci by muži měli být povinni ženám platit. Kam tedy zmizelo pochopení a vzájemná domluva dvou lidí, kteří se rozhodli spolu sdílet všechno dobré i zlé? Kam se podělo partnerství, které by stejně intenzivně mělo respektovat individualitu obou osobností - muže i ženy? Muž i žena mají bezpochyby biologicky i historicky dané role. Jejich úlohy však prodělaly mnohé proměny. Muž už není tím, bez jehož síly a lovecké obratnosti by se žena nenajedla. Dnešní podmínky ženám nabízejí mnohem více možností zdokonalovat vzdělání a rozvíjet talent. Ale, že muži budou rodit děti, to si i v tomto hi-tech světě sotvakdo dokáže představit. Také proto je představa společnosti o ženách stále tolik konzervativní ve smyslu, že blízkost a péči matky nemůže nikdo a nic nahradit. To ovšem neznamená, že matky mají povinnost samy zajistit zdárnou výchovu potomků a obstarat veškeré další povinnosti, jež se k domácnosti váží. Pouze na partnerech, kteří se rozhodli spolu žít, leží ono břímě rozvrhnout si své profesní i „domácí“ aktivity tak, aby oba byli spokojeni a aby jejich děti vyrostly obklopeni péčí a láskou. Zda bude muž tím, kdo každý měsíc přinese výplatu, zda to bude žena, zda to budou oba - to záleží jen na jejich domluvě a ne na předem daných společenských konvencích.

3. Všichni chlapi jsou stejní

Pokud jste narazila na muže, který vás podrazil a choval se k vám jako k hospodyňce, která do světa byznysu čirou náhodou zabloudila, neznamená to nutně, že se tak budou chovat všichni. Samozřejmě, kdo se jednou spálí, je mnohem méně důvěřivý a otevřený, ale neznamená to, že musí být nutně nepřátelský. Pokud při spolupráci s novým obchodním partnerem, který bude shodou okolností také mužem, zaujmete od první chvíle nevraživý postoj a budete (ač nevědomky) v rámci svého obranného systému „vysílat“ negativní vibrace, buďte si jistá, že dříve nebo později váš pracovní vztah zažije krizi. Mnohem lepší bude pozdravit ho s úsměvem, pevným stiskem ruky, pohledem z očí do očí a se vší svou okouzlující ženskostí se soustředit na to, co je pro vás v tu chvíli nejpodstatnější - na obchod. Tak jako vy nechcete patřit do skupiny „všechny ženy jsou stejné“, tak si to nezaslouží ani muži.

Rada Profitu

Pokud jste si oblíbila strohý pánský styl a na hlavě bodlavého ježka, nemusíte se nutně přeorientovávat k volánkům. Každý má právo vybudovat si image, která mu nejvíce vyhovuje, ve které se cítí pohodlně a „ve své kůži“. Mějte však na paměti, že oblečení, doplňky, účes a make-up - jedním slovem celkový zevnějšek vypovídá o vás mnohem více než byste si mohla v některých situacích přát. Na druhou stranu vám může být nápomocen v dosažení vytoužených cílů. Pokud budete chtít, aby vaše práce a nápady byly brány vážně, musí tomu odpovídat i vaše oblečení. Dámský kostýmek, elegantní lodičky, nenápadný make-up a vlasy jemně stažené do culíku vám mnohem více pomohou prosadit se než průhledný top a růžová minisukně. Lidé z vašeho okolí většinou podvědomě vnímají signály, které vysílá vaše oblečení, gestikulace či způsob, jakým mluvíte, a jejich zpětné chování k vám je těmito signály většinou hluboce ovlivněno. Což znamená, že vztah ostatních lidí k nějaké osobě je většinou jen pouhým odrazem toho, jakým způsobem tato osoba sama sebe prezentuje. Pokud tedy chcete působit tvrdě, přísně a chlapsky, potom nečekejte, že vám někdo z pánů v konferenční místnosti podá židli či pomůže do kabátu. Chtěla jste přece být „jednou“ z těch úspěšných mužů. Tak buďte - se vším všudy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít