Nedostatek parcel pro výstavbu rodinných domů zvyšuje nespokojenost lidí

11. dubna 2012, 21:44 - Dalibor Dostál
11. dubna 2012, 21:44

Sehnat parcelu pro výstavbu rodinného domu je v některých městech prakticky nemožné. Mnohé radnice totiž podcenily přípravu pozemků pro individuální rodinnou výstavbu a jejich obyvatelé nyní mají dvě možnosti: buď rezignovat na svůj sen o domku se zahrádkou nebo se odstěhovat.

Foto: Profimedia

Přesně v této situaci jsou lidé v Kutné Hoře. „Už šest let marně sháníme parcelu. Všem příbuzným jsme už k smíchu, “ stěžuje si Erika Bohatá z Kutné Hory a pokračuje: „Všichni naši vrstevníci, kteří řešili podobný problém, se už z Kutné Hory odstěhovali. My jsme poslední, kdo odolává, chceme zůstat v Kutné Hoře. Je nám líto, že nás odtud tímto způsobem vyštvávají.“

Podle odhadů se v posledních letech kvůli nedostatku parcel pro výstavbu rodinných domů z Kutné Hory odstěhovalo na čtyři sta lidí. Místní lidé jsou stále více rozčarovaní, protože prarodiče kvůli tomu ztrácejí kontakt se svými vnoučaty, trhají se vazby mezi spolužáky a známými. V současnosti tak kritický nedostatek parcel patří k největším problémům, které snižují popularitu místní radnice. Neřešení problému s nedostatkem pozemků pro individuální výstavbu bylo přitom i jednou z příčin volebního debaklu minulého vedení města.

V současnosti nemá radnice připravené žádné pozemky pro výstavbu rodinných domů. Jediné vhodné parcely v lokalitě Třešňovka město před lety prodalo developerské společnosti, která však zatím nezačala stavět. „Letos už by se měla začít budovat první etapa, kde by mělo vzniknout asi čtyřicet řadových domů,“ řekl pro Profit.cz kutnohorský starosta Ivo Šanc. Projekt se však v minulosti opakovaně zpozdil oproti termínům uvedeným ve smlouvě, proto jsou místní lidé skeptičtí. Kromě soukromého projektu sice i radnice chystá studii na novou rozvojovou oblast pro výstavbu rodinných domů nedaleko místního hřbitova, ale její realizace je zatím velmi vzdálená.

Místní veřejnost proto požaduje, aby byl k výstavbě rodinných domů využit areál místních kasáren, který je z větší části prázdný. Nachází se na ideálním místě, uprostřed zástavby rodinných domů. Radnice má však s pozemky jiné plány. „Chceme ho využít pro sociální bydlení,“ říká starosta Šanc.

Odborníci ovšem považují záměr radnice za nevhodný. Volných bytů, včetně malometrážních, je totiž v Kutné Hoře dostatek. Po realizaci několika developerských projektů převažuje nabídka bytů nad poptávkou a řada bytových komplexů již několik let marně nabízí volné byty. Naopak kritický nedostatek parcel pro rodinné domy je v oblasti bydlení tématem číslo jedna. „Zájem o parcely nebo rodinné domy je výrazně vyšší než o byty. Poptávka po pozemcích i starších domech k rekonstrukci je v Kutné Hoře obrovská. V oblasti přípravy pozemků pro výstavbu domů se v Kutné Hoře dlouhá léta nic nedělo, jsou to takové stojaté vody,“ říká realitní makléř společnosti RE/MAX Petr Fanta. Začlenit sociální bydlení doprostřed zástavby rodinných domů přitom pokládají za krajně nešťastné řešení i sociologové a odborníci na urbanismus.

Lidé chtějí, aby kutnohorské radnice areál kasáren využila podobně, jako radnice v Českém Krumlově. Ta staré vojenské objekty srovnala se zemí a místo vojenských baráků má vzniknout až 60 až 75 parcel pro rodinné domy.

„Město Český Krumlov investovalo na úpravu bývalého areálu kasáren dosud nemalé prostředky. Areál bylo nutno vyčistit od ekologické zátěže a zlikvidovat nevyužitelné objekty. Nákladná byla i celoroční ostraha areálu. Naší vizí je umožnit v této lokalitě příjemné bydlení v přírodě, a to formou individuální výstavby a menších domů,“ popsal cíle projektu starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Podmínky pro stavbu rodinných domů dlouhodobě vytváří také středočeská Čáslav. Právě tam z Kutné Hory v posledních letech odešla řada lidí, kteří ve svém rodném městě nesehnali parcelu. „V posledních letech jsme investovali do přípravy inženýrských sítí a další infrastruktury pro zhruba dvě stě rodinných domů,“ říká starosta Čáslavi Jaromír Strnad. Podle jeho slov radnice investovala do této oblasti desítky milionů korun. To jí umožnilo prodávat připravené pozemky zájemcům za příznivé ceny. Peníze z prodeje pak město investovalo do dalších lokalit pro individuální výstavbu.

Ve městech velikosti Kutné Hory či Čáslavi závisí podle odborníků příprava pozemků pro výstavbu rodinných domů především na aktivitě radnic. Pro developerské společnosti jsou podobná města buď nezajímavá, nebo připraví lokality za ceny, které jsou pro místní lidi nedostupné. Domy pak skupují zájemci odjinud. Potvrzují to i zkušenosti z Čáslavi. „Od začátku jsme nechtěli jít cestou předání pozemků nějakému developerovi. Developera si děláme v podstatě sami. Proto můžeme nabídnout pozemky za přijatelné ceny a je o ně tak velký zájem. Na developery se spoléhají jen ta města, která to nikdy nedělala a nevědí jak na to,“ dodal starosta Strnad.

Pokud se během krátké doby situace dramaticky nezlepší, odstěhují se nakonec z Kutné Hory i manželé Bohatí. „Děti rychle rostou a za několik let už nebudou stát o to užívat si s námi život v rodinném domě. Takže pokud se nenajde rychlé řešení, budeme muset nakonec i my Kutnou Horu opustit,“ uzavírá smutně Erika Bohatá.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít