Nedobytný hrad?

30. května 2012, 16:28 - Johanna Grohová
30. května 2012, 16:28

euroglosa

Evropské instituce se rády chlubí vysokou mírou otevřenosti, platí početné tiskové týmy a prohlašují, že jsou průhlednější než leckteré vlády. Žádná národní vláda například nepořádá každý den brífink pro novináře, kteří se mohou přítomných mluvčích zeptat v podstatě na cokoli. Evropská komise ano, dokonce pravidelně zve na brífingy experty, kteří jsou k dispozici poskytnout další informace.
Výsledná realita takto získaných informací ale bývá poněkud méně přesvědčivá. Za prvé, mnohé otázky zůstávají bez použitelné odpovědi. Často se stane, že mluvčí nemá k danému tématu co říct a odkáže na pozdější konzultaci. Někteří mluvčí pak mnhody jako kolovrátek odříkavají naučenou obecnou frázi, kterou se snaží novináře odradit od dalších otázek na nepříjemné téma. Za druhé, získat přístup k dokumentům a za ně zodpovědným lidem bývá ve složité hierarchii náročné i pro zkušené matadory. V podstatě neexistuje jeden registr, ve kterém by se dalo jednoduše hledat. Důsledná snaha získat určité informace se pak může proměnit v dlouhé soudní spory o to, zda se jejím zveřejněním neporušuje právo na soukromí, neohrožuje bezpečnost či vskutku jde o „vyšší veřejný zájem“.
A může být ještě hůř. Podle bruselského zpravodajského serveru EUobserver projednává dánské předsednictví nad Evropskou unií s ostatními členskými státy nová pravidla, která by měla složitě průchodný systém ještě ztížit. Z interního dokumentu vyplývá, že některé členské státy například chtějí přesněji definovat, co je „dokument EU“, aby vypadlo obrovské množství okrajového materiálu, například neformální e-maily. Členské státy a komise údajně požadují vyčlenit informace týkající se schůzek vysokých činitelů či soudců a zavést „speciální ochranu“ například pro citlivé případy vyšetřující porušování pravidel hospodářské soutěže. Podle dánského diplomata citovaného EUobserverem předsednictví navrhne vyčlenit materiály, které nesplňují kritéria „předběžného dokumentu“. Například e-mail sepsaný unijním úředníkem, jenž obsahuje jeho soukromé názory a nebyl formálně schválen. Evropská komise se vzápětí ohradila, že jde o „nesmysl“ s tím, že „vždy byla a je nadále připravena diskutovat základní detaily svých návrhů“. Nicméně připustila, že už v roce 2008 předložila dosud neschválený návrh, jak systém upravit v souladu s existující legislativou. Podle mluvčího EK se na míře otevřenosti a přístupu k dokumentům nic nemění.
Paradoxní je, že zrovna tradičně otevření Dánové by šli proti snaze učinit unii průhlednější. A pokud se Evropská komise zaklíná tím, jak průhledná je, měla by takovou opravdu být nejen na papíře. Tajnůskářství se totiž často obrací proti unii samotné. Většina mýtů o EU totiž vychází z neznalosti a neschopnosti Bruselu rychle a srozumitelně vysvětlit, co vlastně dělá.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít