Nedali jste si špatné předsevzetí?

06. ledna 2003, 00:00 - Karolina Kamberská
06. ledna 2003, 00:00

Aneb jak to udělat, aby se váš život opravdu změnil Také recyklujete svá předsevzetí? Já ano. Jsem přesvědčena, že to lze dělat donekonečna. Až mi bude devadesát let, určitě se zase koncem prosince rozhodnu, že od Nového roku začnu sportovat. Vždycky, když se rok nachýlí ke konci, začnou se mi v hlavě líhnout předsevzetí.

Aneb jak to udělat, aby se váš život opravdu změnil

Také recyklujete svá předsevzetí? Já ano. Jsem přesvědčena, že to lze dělat donekonečna. Až mi bude devadesát let, určitě se zase koncem prosince rozhodnu, že od Nového roku začnu sportovat.

Vždycky, když se rok nachýlí ke konci, začnou se mi v hlavě líhnout předsevzetí. Na Nový rok se ze mě stane sportovkyně. Budu chodit běhat, plavat - a začnu zase jezdit na kole. Pokud napadne hodně sněhu, budu jezdit na běžkách. Když potom nový rok zestárne, přemýšlím znovu, jak zlepšit svůj život. Měla bych začít sportovat… Je to tak trochu záhada - proč nás nějaká zvláštní síla uvnitř nás nutí dávat si chvályhodné závazky právě na přelomu roku? Ano, mnozí z nás přestávají kouřit a přejídat se několikrát za rok, ale Nový rok je přece jen magickým datem (přitom je to jen číslo v kalendáři, jak nás neustále přesvědčuje naše rozumnější já). Je to asi věčná nespokojenost, která nás pohání kupředu: ještě to není ono, musíš žít lépe a lépe a lépe… A tak horečně vymýšlíme, co všechno nám ještě chybí k dokonalosti, a odhodláváme se začít nový život. Naši prapředkové začínali každou novou životní etapu velkolepými rituály. Vždyť by to bylo divné, začít lepší život dneska v půl čtvrté odpoledne. Ale Nový rok, to už je příležitost! T o je ten správný moment pro zásadní změnu! V tom případě mi ale vysvětlete, kde děláme chybu, že ten nový život nakonec nikdy nezačneme? Jedno vysvětlení mě napadá: Nedáváme my si náhodou úplně špatná předsevzetí?

Skutečně právě tohle chci?

Jaké je právě pro vás to správné předsevzetí - to může být docela napínavé pátrání. Na jeho začátku musí stát rozhodnutí, co je pro vás skutečně důležité. Jestli si řeknete, že chcete být ještě úspěšnější a ještě bohatší, tak zůstaňte u klasických předsevzetí typu „zhubnu“ nebo „budu trénovat angličtinu“. Jestli si ale řeknete, že chcete být především šťastnější, pak máte mnoho zajímavějších - a navíc splnitelných - možností. Sebezdokonalování, zvyšování pracovních schopností a prestiže, sledování nových trendů ve vašem profesním oboru - to jsou totiž všechno věci, které spadají do kolonky „práce“. Patří tedy do vašeho pracovního času. V tom osobním, volném čase, se rozhodněte pro hledání toho nejdůležitějšího - radosti ze života.

„Ach není tu není…

…co by mě těšilo“ - zpívá se v lidové písni. Většina z nás ale zcela určitě dokáže najít obor, ve kterém může svou radost zalévat a opečovávat jako růžičku. Právě v tom oboru pak zapátrejte, abyste objevili své ideální předsevzetí. Tak třeba: Milujete vaření, opravdu uvolněně se pohybujete jen po vlastní kuchyni s chňapkou v ruce? Baví vás experimentovat s mícháním různých chutí a ingrediencí? Napište kuchařku! Nemusíte si tím přidělat mnoho práce a koneckonců ani výdajů. Stanovte si termín, do kdy chcete mít dílo hotové. Co třeba do konce listopadu? Když každý víkend vykouzlíte a zapíšete si dva nové recepty, tak už jich 30. listopadu budete mít skoro stovku. Pak přemluvíte kamarádku výtvarnici, aby vám vaše dílo pomohla na počítači krásně graficky upravit, vytisknete - a úžasný vánoční dárek pro všechny vaše blízké bude na světě. Toto předsevzetí jistě dodržíte. Po celý týden budete totiž dosud prázdné okamžiky v autobuse nebo v kanceláři vyplňovat slastným sněním o tom, co následující víkend uvaříte úžasného. Za chvíli zjistíte, že vám myšlenka na vaši kuchařskou knihu zvedá spolehlivě náladu, kdykoli si na ni vzpomenete. A pak - ten obdiv, který vás čeká na konci roku ze všech stran! Ale co když naopak vaření nesnášíte? Pak si dejte jiné předsevzetí - zmapovat restaurace v širokém okolí - a místo kuchařky můžete vytvořit originálního průvodce pro své přátele. Každou sobotu si stanovte jako „hledací den“, a vyražte do terénu. Brzy budete mít svůj systém, jak kvalitu restaurací hodnotit a zaznamenávat, a na soboty se budete těšit nejen vy, ale i vaše rodina.

Radost stokrát jinak

Jste nadšený sportovec? Pak máte určitě své nesplněné přání - nějakou „drobnost“, kterou jste si ještě nepořídil, ale už nějakou dobu o ní přemýšlíte. Třeba permanentku do nejbližšího krytého bazénu? Neváhejte, a nový život začněte právě tady. Pokud je to vaše přání a záliba (nejde tedy o případ „musím začít plavat“), budete se mít na co těšit, i když se do vlnek ponoříte „jen“ jednou týdně. Těší vás být doma se svou rodinou a považujete to za nejkrásnější životní náplň? Začněte si vést rodinnou kroniku. Zjistíte, že váš rodinný život jako by nabíral na barvitosti, když výlet do Koněpruských jeskyní popíšete jako napínavý příběh (po cestě vám přece „kleklo“ auto) a vaše dcerka ho doplní obrázkem sebe a krápníku. V e volných chvílích pak můžete v kronice listovat a vaše blízká i dávnější minulost se před vámi bude rozvíjet jako oblíbený seriál.

Dalekohled a návštěvní den

Pokud milujete osamělé procházky přírodou, pořiďte si k nim třeba dalekohled nebo dostatek odborné literatury. Anebo obojí, co říkáte? Vaše záliba se prohloubí, když budete vědět, který ptáček to zrovna cvrliká nad vaší hlavou, jak asi vypadá, i když ho ve větvích nevidíte, a jak strašně daleko trávil zimu, když jste se v lednu procházel kolem „jeho“ stromu. Těší vás společnost vašich přátel a jejich dětí, ale málokdy se vám podaří se domluvit na návštěvě? Od Nového roku může začít nová etapa - proč u vás doma neobnovit prvorepublikovou tradici návštěvních dnů? Vaši přátelé se budou cítit vznešeně, když se z nich stanou „pátečníci“ - vy si budete páteční podvečery nechávat volné, a oni se postupně naučí, že právě v tomto termínu jsou u vás otevřené dveře (a lahvinka červeného…).

Kudy cesta z kola ven?

Máte někdy pocit, že váš život se pohybuje jen na jakési houpačce mezi kanceláří a obývákem, a že pomalu, ale jistě přestáváte chápat smysl tohohle věčného kyvadla? Pak můžete učinit jedno z nejcennějších předsevzetí - začněte pomáhat lidem, kteří to potřebují. Najděte si (třeba na internetu) centra, která shromažďují zájemce o dobrovolnickou práci, a domluvte si další postup. Můžete si vybrat, jestli chcete vést pěvecký kroužek v dětském domově, chodit hrát mariáš s dědečky v penzionu pro seniory či občas asistovat slepému studentovi. Když se zamyslíte, jistě přijdete na další možnosti, ušité na míru vašim schopnostem a zájmům. Toto předsevzetí má tu výhodu, že radost nebude jen na vaší straně. Což ovšem neznamená, že cokoliv, co uděláte pro svou radost, je proti dobrovolnické práci bezcenné. Radost ze života je totiž nakažlivá, stejně jako je nakažlivý vztek, smutek, skepse nebo deprese. Pokud jste se tedy rozhodli začít nový život předsevzetím, které vám dlouhodobě zvedne náladu, jste určitě na dobré cestě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít