Article, show

Nechte si ty papíry

30. října 2009, 16:06 - Vadim Fojtík
30. října 2009, 16:06

Zdravotní pojišťovna Metal - Aliance

Podtitul: Odboráři chtěli odevzdat kandidátku do voleb do správní a dozorčí rady. Neuspěli v podatelně.

Donést dokumenty do podatelny a nechat si potvrdit doručenku. Úkon, který s trochou představivosti zvládne i cvičený šimpanz. Jenže v případě Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance to až tak jednoduché není. Alespoň o tom svědčí stížnost Svazu odborářů služeb a dopravy. Co se vlastně stalo? Jedenáctého listopadu se konají volby do dozorčí a správní rady zmíněné pojišťovny. Orgány firmy se obměňují ze zákona každé čtyři roky. Volit a navrhovat kandidáty mohou jednak firmy, jež na zdravotním pojištění přispívají do rozpočtu pojišťovny největší měrou, a jednak reprezentativní odborové organizace. K těm patří i Svaz odborářů služeb a dopravy. K tomu, aby se svaz zúčastnil voleb a do orgánů pojišťovny dosadil své zástupce, stačilo jediné, do soboty 17. října doručit do kladenské centrály pojišťovny svoji kandidátní listinu. Šéf svazu Jaromír Dušek tímto jednoduchým úkonem pověřil svoji spolupracovnici Lenku Máchalovou. Ta v pátek 16. října do kladenské centrály ústavu skutečně dorazila. V aktovce připravené kandidátky chtěla předat v podatelně firmy. Ale neuspěla. „Nejmenovaná paní z podatelny generálního ředitelství mi sdělila, aniž by věděla, co má být předáno, že v souvislosti s volbami mají z vedení přísný zákaz přijímat jakékoli listiny,“ tvrdí Máchalová ve své notářsky ověřené výpovědi. Její kopii má týdeník EURO k dispozici. Do centrály dorazila dle zápisu ve 12.56. Tedy zhruba čtyři minuty před zavírací dobou. Zmíněná paní ji následně vykázala z budovy se slovy, že zamykají a všichni již odcházejí. „Její slova následně zopakoval muž z vedení společnosti, který právě odcházel z budovy,“ píše se dále ve výpovědi. Máchalová nelenila a o celé situaci informovala šéfa dopravních odborářů Duška. „Na základě mého telefonického doporučení paní Máchalová vyhledala notáře a učinila notářský zápis a ověření veškerých listin, aby poté nemohl být tento postup zpochybněn,“ tvrdí Dušek v dopise, ve kterém si stěžuje na postup pojišťovny ministerstvu zdravotnictví. V dokumentu, jehož kopii má rovněž týdeník EURO k dispozici, současně upozorňuje, že jeho podřízená kandidátku předala resortu. Ministerstvo zdravotnictví totiž ze zákona nad děním ve zdravotních pojišťovnách dohlíží. V patnáctičlenné správní radě Metal-Aliance má pět zástupců. Týdeník EURO zaslal resortu zdravotnictví několik otázek, kromě jiného, jak hodlá situaci řešit, případně zda nenavrhne celý volební proces zopakovat. „Ministerstvo v tuto chvíli řeší stížnost na postup Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance. V průběhu šetření se k záležitosti nebudeme vyjadřovat,“ reagoval mluvčí Vlastimil Sršeň.

Případ šetříme „Nevidím to jako nějaký spor,“ komentoval sled popsaných událostí šéf Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera. Současně upozornil, že jmenoval komisi, která má stížnost odborářů prošetřit. „V okamžiku, kdy komise vše prošetří, rozhodnu, jak budeme dál pokračovat. Rovněž budeme informovat ministerstvo zdravotnictví,“ konstatoval Kothera. Dle informací týdeníku EURO vedení pojišťovny chystá žalobu na pracovnici odborářů, která se údajně neúspěšně snažila dokumenty do centrály firmy doručit. Je totiž přesvědčeno, že se události s předáním kandidátky neodehrály tak, jak popisuje. „Nechci teď předjímat. Jak jsem již říkal, o dalším postupu rozhodnu, až skončí vyšetřování,“ dodal šéf pojišťovny.
Dle odhadů disponuje Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance zhruba 350 tisíci pojištěnci, za jejichž zdravotní péči ročně vyplatí zhruba šest až sedm miliard korun. Odborníci oslovení týdeníkem EURO tvrdí, že obdobné problémy s volbou do správní a dozorčí rady mohou být i v dalších zdravotních pojišťovnách. Poukazují především na to, že za současným stavem je špatná legislativa. Tyto subjekty nemají žádnou známou právní formu. Firmy, které je založí, de facto nemohou nad pojišťovnou vykonávat takřka žádná vlastnická práva. „Může tak docházet k tomu, že se management zdravotních pojišťoven snaží získat nad takovým subjektem nekontrolovatelnou nadvládu. Zda je to ale i případ Metal-Aliance, ukáže až další šetření,“ konstatoval zdroj obeznámený s případem. Své jméno si nepřál zveřejnit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít