Nechme vězně, ať si na sebe vydělají

03. července 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
03. července 2006, 00:00

Těm se žije! Celé dny nic nedělají, jen polehávají v luxusních ubikacích, koukají na televizi a baští řízky. A my na ně musíme vydělávat. Tak nějak lamentuje nejeden český pantáta, když přijde řeč na vězně. Ale předsudky o sladce zahálčivém životě trestanců jsou nesmyslné. Předně: stále více vězňů pracuje.

Těm se žije! Celé dny nic nedělají, jen polehávají v luxusních ubikacích, koukají na televizi a baští řízky. A my na ně musíme vydělávat.

Tak nějak lamentuje nejeden český pantáta, když přijde řeč na vězně. Ale předsudky o sladce zahálčivém životě trestanců jsou nesmyslné. Předně: stále více vězňů pracuje. Jen za loňský rok se pro ně podařilo najít 300 nových pracovních míst. Zaměstnání tak má už každý druhý práceschopný vězeň. A tento stav se daří státu udržovat i přesto, že celkový počet trestanců rychle stoupá.

Ale hlavně: mnozí vězni o práci opravdu stojí. Důvod je nabíledni. Vydělají si alespoň nějakou tu korunu k dobru. Poté, co si z jejich malého platu ještě něco ukrojí věznice a věřitelé, jim zůstává jen pár stovek měsíčně. Takové přilepšení ale může ve specifickém mikrosvětě věznice udělat z potetovaného recidivisty honoraci. Tím spíš, když mu firma zaplatí přesčasy nebo povolené dvacetiprocentní prémie. Práce navíc vytlačí z jinak monotónního života vězně nudu. A pozitivní posudek od zaměstnavatele mu může dokonce pomoct ke zkrácení trestu.

Co z toho plyne? Vězeň má víc než dost důvodů k tomu, aby pracoval přinejmenším stejně tak dobře, jako „civilní“ zaměstnanec. Takže se soukromá firma nemusí bát, že když si vězně najme, nebude na něj spolehnutí. Podle zkušeností podnikatelů, kteří to už zkusili, je pracovní morálka trestanců obdobná, jako u všech ostatních lidí. Jeden je prostě pilnější, jiný méně. A když si náhodou „vylosujete“ zrovna nenapravitelného ulejváka, věznice vám ho vymění za někoho snaživějšího.

Podnikatel si ale logicky položí otázku: Nejsou vězni nebezpeční? Neukradnou mi něco, neohrozí ostatní zaměstnance? Stoprocentní záruku vám samozřejmě nikdo nikdy nedá. Ale trestanec je před nasazením pro práci u soukromníka posouzen mnoha instancemi, zejména pokud jde na pracoviště mimo věznici. Riziko by tedy mělo být minimalizováno. Tím spíš, že na pachatele závažných zločinů se možnost pracovat pro soukromé firmy nevztahuje.

Některé společnosti mají ale jiný důvod, proč vězně nezaměstnávat. Ne že by se bály. Vnímají ale využívání práce trestanců jako neetické. Ano, při pohledu na snímky ztrhaných čínských vězňů, kteří jsou nasazováni v nelidských podmínkách do dolů, naskakuje husí kůže. Ale jsme v České republice a v roce 2006. Pracovní podmínky vězňů se řídí standardními požadavky zákoníku práce.

Naopak - že dá soukromník místo odsouzenému, může být vnímáno jako prospěšná věc. Vězeňská služba si odlehčí, protože největší problémy s trestanci prý má, když nevykonávají žádnou činnost. Většina samotných vězňů je za práci ráda, jak už bylo řečeno. A podnikatel získává levnou pracovní sílu.

Takže spokojeni mohou být nakonec všichni. Dokonce i ten český pantáta. Nemusí se bát, že by vězni ujídali z jeho daní. Vydělají si na sebe sami. *

Vězeň má víc než dost důvodů k tomu, aby pracoval stejně dobře, jako „civilní“ zaměstnanec.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít