Nechlubte se znalostí Japonska

15. května 2006, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL
15. května 2006, 00:00

KIM JUNG-SUN, HOSPODÁŘSKÁ KOMORA: Ředitel projektu internacionalizace podnikání Hospodářské komory ČR Kim JungSun žije v Česku již 16 let. Podle něj stíhání nejvyššího vedení Hyundaie investici automobilky neohrozí. * Může obvinění a následné uvěznění šéfa celého koncernu Hyundai Čonga Mong-kuo ještě investici v Nošovicích zhatit?

KIM JUNG-SUN, HOSPODÁŘSKÁ KOMORA: Ředitel projektu internacionalizace podnikání Hospodářské komory ČR Kim JungSun žije v Česku již 16 let. Podle něj stíhání nejvyššího vedení Hyundaie investici automobilky neohrozí.

Může obvinění a následné uvěznění šéfa celého koncernu Hyundai Čonga Mong-kuo ještě investici v Nošovicích zhatit?

Když pochopíte, proč chce Hyundai postavit továrnu v Evropě, pak je obava o investici kvůli případu korupce vedení společnosti zbytečná. Hlavní důvod, proč chce Hyundai vstoupit do Evropy, je ten, že hodnota jeho automobilů klesá daleko rychleji než u konkurence kvůli nedostupnosti náhradních dílů a dlouhým dodacím lhůtám. Jestliže chce Hyundai uspět v konkurenci, svá auta a náhradní díly prostě v Evropě vyrábět musí. Už se také 14 dalších korejských firem rozhodlo, že u vás nebo na Slovensku postaví subdodavatelské závody. Takže Hyundai může jenom těžko couvnout.

Jak podle vás dopadne samotný případ korupce vedení automobilky?

Čeho se dopustil Hyundai, je to, že vytvořil takzvaný černý fond. Tvoření takových fondů není však v Koreji ničím nenormálním. Podobný fond má i Samsung a nic se neděje. Problém je u Hyundai ten, že část peněz z černého fondu putovala na účet opoziční strany jako příspěvek na volební kampaň. Myslím si, že celá aféra velmi brzy vyšumí. Šéf Hyundai zůstane ve vězení zhruba tři měsíce, pak začne mistrovství světa ve fotbale, na všechno se zapomene, a oni ho v tichosti pustí.

Korejské firmy začínají investovat v Česku, rozvíjí se i obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi. Na co by si český podnikatel měl dát největší pozor při obchodním jednání s korejskou protistranou? Doporučuji dbát na první dojem. Společenský oblek, boty, kravata, opasek, hodinky, čisté nehty - prostě smysl pro detail. Korejci velmi dají na drahá evropská auta. Příjezd takovým a samozřejmě čistým autem zvýší vážnost obchodního partnera. Při setkání sledujte, kdo zaujímá klíčové postavení. Ten pak má rozhodující slovo v jednání. Nejvíce mluví, ostatní spíše naslouchají a jejich názor nemá skoro žádnou váhu. O čem je naopak dobré se s Korejcem bavit? Dvě témata, která Korejce velmi zajímají, jsou: Východní moře a ostrov Dokdo. Moře mezi Japonskem a Koreou se nejdříve jmenovalo Korejské moře, poté Východní moře, a nyní se jmenuje Japonské moře. Korejci velmi usilují o to, aby moře dostalo svůj původní název, nebo aby se alespoň jmenovalo Východní. Ostrov Dokdo nyní sice patří Koreji, ale Japonsko si na něj dělá zálusk, protože na tomto ostrově byly nalezeny obrovské zásoby zemního plynu. Vůbec řevnivost mezi Korejí a Japonskem je pověstná. Není proto dobré se při obchodním jednání chlubit znalostí Japonska. Japonci a Korejci jsou si sice velmi podobní, ale nemají se rádi. Žijete v České republice již 16 let. Na co jste si tady ještě nezvykl? Dá se říci, že jsem si velmi rychle zvykl na všechno. Jedinou věcí jsou snad jenom hovězí či vepřová játra, ty mně a i Korejcům obecně moc nevoní. Znají vůbec průměrní Korejci Česko?

Velmi dobře, a to hlavně díky výborným českým samopalům, které se používaly za korejské války. Jinak znají také české sportovce, třeba Pavla Nedvěda. Ale jména jako Jan Ámos Komenský či Jan Hus Korejcům nic neříkají.

Jak je to vůbec s používáním korejských jmen?

Při oslovování mějte na paměti, že korejská jména se uvádějí v pořadí: příjmení a dvě křestní jména. V běžném hovoru se pak používá pouze příjmení. Nejčastějšími příjmeními přitom jsou Kim a Park.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200…
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Technologie
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít