Nechceme sledovat finský balet

17. února 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
17. února 2003, 00:00

Eurokritici odmítají centralizovanou a přeregulovanou unii Říkají si eurokritici a chtějí, aby občané odmítli v červnovém referendu vstup do EU. Proč? Na to jsme se zeptali na jejich mezinárodní konferenci předsedy neparlamentní strany Česká pravice Michala Simkaniče. Proč myslíte, že by ČR neměla vstupovat do EU?

Eurokritici odmítají centralizovanou a přeregulovanou unii

Říkají si eurokritici a chtějí, aby občané odmítli v červnovém referendu vstup do EU. Proč? Na to jsme se zeptali na jejich mezinárodní konferenci předsedy neparlamentní strany Česká pravice Michala Simkaniče.

Proč myslíte, že by ČR neměla vstupovat do EU?

Jsou to důvody politické, ekonomické, historické a kulturní. Nejpalčivějšími důvody jsou bezpochyby politické, které znamenají ztrátu státní suverenity, ztrátu práva o sobě rozhodovat. Musím velice ostře odmítnout naivní názory, jak budeme přes naše poslance opravovat Evropskou unii zevnitř, protože naše tři procenta hlasů na to skutečně nestačí. Něco podobného říkávali za mých mladých let někteří kamarádi, kteří tím omlouvali svůj vstup do KSČ. Všichni víme, jaký měl nakonec jejich aktivizmus reálný úspěch.

A co další důvody?

Z ekonomických důvodů je to především obava, že se k nám snaží EU vyvážet nezaměstnanost, že se na nás hodlá hojit krachující německá ekonomika. Nepřijatelný je rovněž diktát našim výrobcům, jak mají co dělat, v jaké režii, v jakých nákladech, aby tak bylo naše zboží nakonec neprodejné. Z kulturních výhrad je to především skutečnost, že český národ má spíše tendenci tíhnout k anglosaské kultuře. Když si pomyslím, že mi bude někdo v televizi kvótami nutit sledovat finský balet a portugalské detektivky, tak si to prostě nepřeji. A pokud se týká historických důvodů? Musel bych se stydět jít na hřbitov, a tam mít před sebou celé generace předků, kteří bojovali za naši samostatnost. Jak bychom jim vysvětlovali, že se jejich úsilí snažíme tak lehkovážně a bezectně zbavit?

Máte ale alternativu ke vstupu do EU?

Jistě, zůstaly by nám otevřeny všechny možnosti, protože bychom uhájili svou svobodu. Jestliže jsme dnes zastrašováni schengenskou hranicí, tak dobře. My jsme na ostnaté dráty zvyklí, akorát by nyní byly z druhé strany. Ostrovem svobody by se tak stala Česká republika. Jako zásadní bych v případě odmítnutí vstupu do EU viděl posílení vazby na USA, pak je zde Evropské společenství volného obchodu. Nemluvě o tom, že mezinárodní zastoupení na dnešní konferenci ukazuje, že eurokritické hlasy se ozývají i z dalších kandidátských států, takže není vůbec jisté, že do EU nakonec vstoupí všechny země, které dostaly v Kodani zelenou. Tím by se prostor pro spolupráci mimo rámec EU ještě rozšířil. Nikde také není řečeno, že bychom do Evropské unie nemohli vstoupit někdy v budoucnu, pokud by některé příští politické reprezentace starého kontinentu přehodnotily dosavadní centralistický a přeregulovaný projekt EU.

Nepřekročili jsme ale onen pomyslný bod, kdy jsme kvůli vstupu vynaložili většinu nákladů, a nyní bychom měli v případě odmítnutí přijít o výnosy?

Já osobně nikde žádné výnosy nevidím. To, co se odehrálo v prosinci v Kodani, kde došlo na finanční otázky přistoupení, nazývám kodaňským diktátem, přesně v intencích Mnichovké smlouvy. A peníze z různých „báječných“ fondů, které nám Brusel slibuje? Ty nakonec stejně nebudou, protože kvůli přetrvávající stagnaci celé eurozóny, a zvláště Německa, bude kasa prázdná.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít