Nechceme sledovat finský balet

17. února 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
17. února 2003, 00:00

Eurokritici odmítají centralizovanou a přeregulovanou unii Říkají si eurokritici a chtějí, aby občané odmítli v červnovém referendu vstup do EU. Proč? Na to jsme se zeptali na jejich mezinárodní konferenci předsedy neparlamentní strany Česká pravice Michala Simkaniče. Proč myslíte, že by ČR neměla vstupovat do EU?

Eurokritici odmítají centralizovanou a přeregulovanou unii

Říkají si eurokritici a chtějí, aby občané odmítli v červnovém referendu vstup do EU. Proč? Na to jsme se zeptali na jejich mezinárodní konferenci předsedy neparlamentní strany Česká pravice Michala Simkaniče.

Proč myslíte, že by ČR neměla vstupovat do EU?

Jsou to důvody politické, ekonomické, historické a kulturní. Nejpalčivějšími důvody jsou bezpochyby politické, které znamenají ztrátu státní suverenity, ztrátu práva o sobě rozhodovat. Musím velice ostře odmítnout naivní názory, jak budeme přes naše poslance opravovat Evropskou unii zevnitř, protože naše tři procenta hlasů na to skutečně nestačí. Něco podobného říkávali za mých mladých let někteří kamarádi, kteří tím omlouvali svůj vstup do KSČ. Všichni víme, jaký měl nakonec jejich aktivizmus reálný úspěch.

A co další důvody?

Z ekonomických důvodů je to především obava, že se k nám snaží EU vyvážet nezaměstnanost, že se na nás hodlá hojit krachující německá ekonomika. Nepřijatelný je rovněž diktát našim výrobcům, jak mají co dělat, v jaké režii, v jakých nákladech, aby tak bylo naše zboží nakonec neprodejné. Z kulturních výhrad je to především skutečnost, že český národ má spíše tendenci tíhnout k anglosaské kultuře. Když si pomyslím, že mi bude někdo v televizi kvótami nutit sledovat finský balet a portugalské detektivky, tak si to prostě nepřeji. A pokud se týká historických důvodů? Musel bych se stydět jít na hřbitov, a tam mít před sebou celé generace předků, kteří bojovali za naši samostatnost. Jak bychom jim vysvětlovali, že se jejich úsilí snažíme tak lehkovážně a bezectně zbavit?

Máte ale alternativu ke vstupu do EU?

Jistě, zůstaly by nám otevřeny všechny možnosti, protože bychom uhájili svou svobodu. Jestliže jsme dnes zastrašováni schengenskou hranicí, tak dobře. My jsme na ostnaté dráty zvyklí, akorát by nyní byly z druhé strany. Ostrovem svobody by se tak stala Česká republika. Jako zásadní bych v případě odmítnutí vstupu do EU viděl posílení vazby na USA, pak je zde Evropské společenství volného obchodu. Nemluvě o tom, že mezinárodní zastoupení na dnešní konferenci ukazuje, že eurokritické hlasy se ozývají i z dalších kandidátských států, takže není vůbec jisté, že do EU nakonec vstoupí všechny země, které dostaly v Kodani zelenou. Tím by se prostor pro spolupráci mimo rámec EU ještě rozšířil. Nikde také není řečeno, že bychom do Evropské unie nemohli vstoupit někdy v budoucnu, pokud by některé příští politické reprezentace starého kontinentu přehodnotily dosavadní centralistický a přeregulovaný projekt EU.

Nepřekročili jsme ale onen pomyslný bod, kdy jsme kvůli vstupu vynaložili většinu nákladů, a nyní bychom měli v případě odmítnutí přijít o výnosy?

Já osobně nikde žádné výnosy nevidím. To, co se odehrálo v prosinci v Kodani, kde došlo na finanční otázky přistoupení, nazývám kodaňským diktátem, přesně v intencích Mnichovké smlouvy. A peníze z různých „báječných“ fondů, které nám Brusel slibuje? Ty nakonec stejně nebudou, protože kvůli přetrvávající stagnaci celé eurozóny, a zvláště Německa, bude kasa prázdná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít