Nechceme sledovat finský balet

17. února 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
17. února 2003, 00:00

Eurokritici odmítají centralizovanou a přeregulovanou unii Říkají si eurokritici a chtějí, aby občané odmítli v červnovém referendu vstup do EU. Proč? Na to jsme se zeptali na jejich mezinárodní konferenci předsedy neparlamentní strany Česká pravice Michala Simkaniče. Proč myslíte, že by ČR neměla vstupovat do EU?

Eurokritici odmítají centralizovanou a přeregulovanou unii

Říkají si eurokritici a chtějí, aby občané odmítli v červnovém referendu vstup do EU. Proč? Na to jsme se zeptali na jejich mezinárodní konferenci předsedy neparlamentní strany Česká pravice Michala Simkaniče.

Proč myslíte, že by ČR neměla vstupovat do EU?

Jsou to důvody politické, ekonomické, historické a kulturní. Nejpalčivějšími důvody jsou bezpochyby politické, které znamenají ztrátu státní suverenity, ztrátu práva o sobě rozhodovat. Musím velice ostře odmítnout naivní názory, jak budeme přes naše poslance opravovat Evropskou unii zevnitř, protože naše tři procenta hlasů na to skutečně nestačí. Něco podobného říkávali za mých mladých let někteří kamarádi, kteří tím omlouvali svůj vstup do KSČ. Všichni víme, jaký měl nakonec jejich aktivizmus reálný úspěch.

A co další důvody?

Z ekonomických důvodů je to především obava, že se k nám snaží EU vyvážet nezaměstnanost, že se na nás hodlá hojit krachující německá ekonomika. Nepřijatelný je rovněž diktát našim výrobcům, jak mají co dělat, v jaké režii, v jakých nákladech, aby tak bylo naše zboží nakonec neprodejné. Z kulturních výhrad je to především skutečnost, že český národ má spíše tendenci tíhnout k anglosaské kultuře. Když si pomyslím, že mi bude někdo v televizi kvótami nutit sledovat finský balet a portugalské detektivky, tak si to prostě nepřeji. A pokud se týká historických důvodů? Musel bych se stydět jít na hřbitov, a tam mít před sebou celé generace předků, kteří bojovali za naši samostatnost. Jak bychom jim vysvětlovali, že se jejich úsilí snažíme tak lehkovážně a bezectně zbavit?

Máte ale alternativu ke vstupu do EU?

Jistě, zůstaly by nám otevřeny všechny možnosti, protože bychom uhájili svou svobodu. Jestliže jsme dnes zastrašováni schengenskou hranicí, tak dobře. My jsme na ostnaté dráty zvyklí, akorát by nyní byly z druhé strany. Ostrovem svobody by se tak stala Česká republika. Jako zásadní bych v případě odmítnutí vstupu do EU viděl posílení vazby na USA, pak je zde Evropské společenství volného obchodu. Nemluvě o tom, že mezinárodní zastoupení na dnešní konferenci ukazuje, že eurokritické hlasy se ozývají i z dalších kandidátských států, takže není vůbec jisté, že do EU nakonec vstoupí všechny země, které dostaly v Kodani zelenou. Tím by se prostor pro spolupráci mimo rámec EU ještě rozšířil. Nikde také není řečeno, že bychom do Evropské unie nemohli vstoupit někdy v budoucnu, pokud by některé příští politické reprezentace starého kontinentu přehodnotily dosavadní centralistický a přeregulovaný projekt EU.

Nepřekročili jsme ale onen pomyslný bod, kdy jsme kvůli vstupu vynaložili většinu nákladů, a nyní bychom měli v případě odmítnutí přijít o výnosy?

Já osobně nikde žádné výnosy nevidím. To, co se odehrálo v prosinci v Kodani, kde došlo na finanční otázky přistoupení, nazývám kodaňským diktátem, přesně v intencích Mnichovké smlouvy. A peníze z různých „báječných“ fondů, které nám Brusel slibuje? Ty nakonec stejně nebudou, protože kvůli přetrvávající stagnaci celé eurozóny, a zvláště Německa, bude kasa prázdná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít