Nechceme být stranou plné peněženky

13. prosince 2004, 00:00 - (dš)
13. prosince 2004, 00:00

PRVNÍ MÍSTOPŘEDSEDA PETR NEČAS:Vyhrají občanští demokraté v parlamentních volbách? Novopečený první místopředseda Petr Nečas hovoří až o čtyřiceti procentech hlasů.

PRVNÍ MÍSTOPŘEDSEDA PETR NEČAS: Vyhrají občanští demokraté v parlamentních volbách? Novopečený první místopředseda Petr Nečas hovoří až o čtyřiceti procentech hlasů. * Co čeká ODS v následujících měsících, které zbývají do parlamentních voleb? Máme před sebou poměrně těžký úkol. Musíme usilovat o výsledek, který by měl určitě začínat trojkou a měl by se blížit ke čtyřce, anebo ji i překročit. Právě v tom, abychom dokázali vytvořit reformní program s rozsáhlým voličským zázemím, bude spočívat gró naší práce. * Budete voličům předkládat iněkteré nepopulární části reformy?

Zkušenost z voleb v roce 2002 je ta, že lidem se nesmí lhát. To znamená dávat nesplnitelné sliby, anebo naopak před nimi lživě něco zatajovat. My samozřejmě budeme nadále předkládat reformní koncepce, nemůžeme ale suplovat jednotlivá ministerstva, protože na to nemáme dostatečné finační a personální zázemí. Chceme být připraveni v případě převzetí moci uskutečnit reformní kroky bez jakýchkoli prodlev, což ale neznamená, že vše musíme stihnout hned v první den.

* Nebojíte se, že radikální reformní rétorikou opět vystrašíte některé sociální skupiny?

Určitě nebudeme chtít drásat nervy některých sociálních skupin, ale jak se například v případě státních zaměstnanců ukázalo, došlo na naše slova, že sociální demokracie nebude mít ve skutečnosti peníze na splnění slibů, kterými je lákala. Změnilo se ale také vědomí lidí a jejich priority. Dnes je trápí vysoké zadlužení a rovněž vysoké daňové zatížení, což před dvěma roky nehrozilo. To, co dnes lidi trápí, tak daleko více koreluje s naším programem. Díky vhodné komunikaci a trpělivému vysvětlování problémů tak může podstatná část voličů pochopit, že reformy, i ty bolestivé, jsou nutné.

* Které voliče ještě hodláte oslovit?

Myslím, že se nemůžeme spoléhat na vytipované skupiny, protože to by mohlo vést k postupné marginalizaci strany. Naopak, naše snaha musí jít napříč všemi sociálními skupinami. N echceme být stranou plné peněženky. Ostatně celá polovina voličů, kteří nás letos volili, mají příjem dvanáct tisíc korun a méně. Náš program nabízí i možnost sociálního vzestupu a sociální mobility, což je poctivá výzva pro všechny aktivní a pracovité lidi. V každém případě chceme, aby se voliči rozhodli na základě přitažlivosti našeho programu. Rozhodně odmítáme jít cestou kupování si nejrůznějších sociálních skupin či rovnou jejich korumpování, jak to dělá stávající vládní konstelace.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít