Nechceme být drábem trhu

13. prosince 2004, 00:00 - PETR BÝM
13. prosince 2004, 00:00

L. A. MATOLÍNOVÁ, KOMISE PRO CENNÉ PAPÍRY: Na domácím trhu akcií se podle komisařky Lucie A. Matolínové neočekávají žádné převratné změny. Naopak v samotné Komisi pro cenné papíry bude v roce 2005 docela rušno.

L. A. MATOLÍNOVÁ, KOMISE PRO CENNÉ PAPÍRY: Na domácím trhu akcií se podle komisařky Lucie A. Matolínové neočekávají žádné převratné změny. Naopak v samotné Komisi pro cenné papíry bude v roce 2005 docela rušno. * Co chystá Komise pro cenné papíry v následujícím roce pro soukromé investory? Pro nás bude rok 2005 obdobím intenzivní legislativní činnosti. Dva zákony, které jsou pro kapitálový trh klíčové - zákon o podnikání na kapitálovém trhu a zákon o kolektivním investování - mají mnoho nedostatků. Chystáme jejich technické novely, které odstraní chyby, nepřesnosti imezery. Kromě toho začnou přípravy na postupnou integraci regulace kapitálového trhu. V praxi to bude znamenat, že počínaje rokem 2006 od ministerstva financí převezmeme kontrolu penzijních fondů a pojišťoven. I na to se musíme připravit. * Mluvila jste o chybách v zákonech - bude jejich odstranění mít praktický dopad na trh?

Určitě, třeba ustanovení o nemovitostních fondech. Ty u nás v podstatě na základě stávající legislativy nemohou fungovat, protože příslušná ustanovení jsou nefunkční. V druhé polovině příštího roku by už vše mělo být v pořádku.

* Legislativa ovšem drobného investora zajímá spíše okrajově. Jedním z našich hlavních cílů je osvěta, kultivování trhu. Stále pokračuje náš vzdělávací program Rádce investora, který se pod tímto názvem v roce 2005 objeví i na obrazovce televize a v rozhlasu. Chtěli bychom veřejnost blížeji seznámit i se samotnou komisí a její rolí na trhu. * Investoři mají někdy pocit, že nemají dostatek informací o produktech, které jsou jim nabízeny. Pomáhá jim komise? My bychom chtěli, aby tok informací mezi investory a obchodníky či emitenty byl vyvážený. Na jedné straně má investor nárok na informace o produktu, na druhé ale musí obchodníka informovat o svých záměrech a představách. Potíže jsou kupodivu na obou stranách. * Obchodníci ale přece používají takzvaný dotazník investora. To je pravda, nicméně mám pocit, že jde o věc značně formální. Vyplněním dotazníků se splní zákonná povinnost, ale to je vše. Skutečný dialog zatím leckde ještě neprobíhá. * Kontrolní pravomoci má ale komise. Využíváme je. Loni jsme vedli několik desítek správních řízení a udělili pokuty za 8,5 milionu korun. To je ale extrémní opatření. Nechceme být drábem kapitálového trhu, ale naopak partnerem všech jeho účastníků. Mám za to, že potřebují - vzhledem k nezralosti trhu, mnohdy nedokonalé a nepřehledné legislativě - spíše naši pomoc. Praxe to dokazuje. Nedávno jsme třeba udělili pokuty několika podnikům za používání dvou verzí výročních zpráv. Kompletní existovala v elektronické verzi, investorům se ovšem do ruky dostala její tištěná verze, která neměla všechny povinné náležitosti. Ale nebyl v tom záměr ani snaha něco tajit či zkreslovat. * Obchodníci, kteří od lidí hluboko pod tržní cenou vykupují akcie z kuponové privatizace, nejspíš tak nevinní nejsou. Snažíte se nějak jejich majitele chránit?

Není to ani měsíc, co jsme na činnost jednoho takového obchodníka byli upozorněni. Celou transakci - bylo to na Plzeňsku - se nám podařilo zmařit, hlavně pod tlakem médií se výkup vůbec nekonal. Velmi nám pomohla média. I proto ani v takových případech nemusíme inzerovat, jako to dělají někteří regulátoři v zahraničí.

* Máte přehled o dění na domácím trhu akcií. Můžeme čekat jeho oživení?

Nejspíš ne. Pro české podniky je získávání finančních zdrojů na burze příliš drahé a komplikované. Bankovní úvěr je rychlejší. Navíc tady panuje jistá nedůvěra vůči „drobení“ vlastnických práv (a tedy i rozhodovacích kompetencí) a také vůči větší informační povinnosti. Málo primárních emisí tak podle našich poznatků není - jak se někdy píše - důsledkem špatné legislativy, ale zmíněných faktorů.

* Investorské desatero

1. Nejednejte s firmou bez licence

2. Nekupujte cenné papíry poštou či po telefonu

3. Neinvestujte do produktů, kterým nerozumíte

4. Neočekávejte zaručené zisky

5. Nedůvěřujte nabídkám rychlých a vysokých výnosů

6. Zvažte svůj postoj k investičnímu riziku

7. Stanovte si přesné cíle pro investice

8. Porovnávejte výši transakčních poplatků

9. Od poradců vyžadujte nestrannost, opatrně přistupujte k reklamě

10. Pečlivě si uschovávejte veškerou obchodní dokumentaci

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít