Nechceme být drábem trhu

13. prosince 2004, 00:00 - PETR BÝM
13. prosince 2004, 00:00

L. A. MATOLÍNOVÁ, KOMISE PRO CENNÉ PAPÍRY: Na domácím trhu akcií se podle komisařky Lucie A. Matolínové neočekávají žádné převratné změny. Naopak v samotné Komisi pro cenné papíry bude v roce 2005 docela rušno.

L. A. MATOLÍNOVÁ, KOMISE PRO CENNÉ PAPÍRY: Na domácím trhu akcií se podle komisařky Lucie A. Matolínové neočekávají žádné převratné změny. Naopak v samotné Komisi pro cenné papíry bude v roce 2005 docela rušno. * Co chystá Komise pro cenné papíry v následujícím roce pro soukromé investory? Pro nás bude rok 2005 obdobím intenzivní legislativní činnosti. Dva zákony, které jsou pro kapitálový trh klíčové - zákon o podnikání na kapitálovém trhu a zákon o kolektivním investování - mají mnoho nedostatků. Chystáme jejich technické novely, které odstraní chyby, nepřesnosti imezery. Kromě toho začnou přípravy na postupnou integraci regulace kapitálového trhu. V praxi to bude znamenat, že počínaje rokem 2006 od ministerstva financí převezmeme kontrolu penzijních fondů a pojišťoven. I na to se musíme připravit. * Mluvila jste o chybách v zákonech - bude jejich odstranění mít praktický dopad na trh?

Určitě, třeba ustanovení o nemovitostních fondech. Ty u nás v podstatě na základě stávající legislativy nemohou fungovat, protože příslušná ustanovení jsou nefunkční. V druhé polovině příštího roku by už vše mělo být v pořádku.

* Legislativa ovšem drobného investora zajímá spíše okrajově. Jedním z našich hlavních cílů je osvěta, kultivování trhu. Stále pokračuje náš vzdělávací program Rádce investora, který se pod tímto názvem v roce 2005 objeví i na obrazovce televize a v rozhlasu. Chtěli bychom veřejnost blížeji seznámit i se samotnou komisí a její rolí na trhu. * Investoři mají někdy pocit, že nemají dostatek informací o produktech, které jsou jim nabízeny. Pomáhá jim komise? My bychom chtěli, aby tok informací mezi investory a obchodníky či emitenty byl vyvážený. Na jedné straně má investor nárok na informace o produktu, na druhé ale musí obchodníka informovat o svých záměrech a představách. Potíže jsou kupodivu na obou stranách. * Obchodníci ale přece používají takzvaný dotazník investora. To je pravda, nicméně mám pocit, že jde o věc značně formální. Vyplněním dotazníků se splní zákonná povinnost, ale to je vše. Skutečný dialog zatím leckde ještě neprobíhá. * Kontrolní pravomoci má ale komise. Využíváme je. Loni jsme vedli několik desítek správních řízení a udělili pokuty za 8,5 milionu korun. To je ale extrémní opatření. Nechceme být drábem kapitálového trhu, ale naopak partnerem všech jeho účastníků. Mám za to, že potřebují - vzhledem k nezralosti trhu, mnohdy nedokonalé a nepřehledné legislativě - spíše naši pomoc. Praxe to dokazuje. Nedávno jsme třeba udělili pokuty několika podnikům za používání dvou verzí výročních zpráv. Kompletní existovala v elektronické verzi, investorům se ovšem do ruky dostala její tištěná verze, která neměla všechny povinné náležitosti. Ale nebyl v tom záměr ani snaha něco tajit či zkreslovat. * Obchodníci, kteří od lidí hluboko pod tržní cenou vykupují akcie z kuponové privatizace, nejspíš tak nevinní nejsou. Snažíte se nějak jejich majitele chránit?

Není to ani měsíc, co jsme na činnost jednoho takového obchodníka byli upozorněni. Celou transakci - bylo to na Plzeňsku - se nám podařilo zmařit, hlavně pod tlakem médií se výkup vůbec nekonal. Velmi nám pomohla média. I proto ani v takových případech nemusíme inzerovat, jako to dělají někteří regulátoři v zahraničí.

* Máte přehled o dění na domácím trhu akcií. Můžeme čekat jeho oživení?

Nejspíš ne. Pro české podniky je získávání finančních zdrojů na burze příliš drahé a komplikované. Bankovní úvěr je rychlejší. Navíc tady panuje jistá nedůvěra vůči „drobení“ vlastnických práv (a tedy i rozhodovacích kompetencí) a také vůči větší informační povinnosti. Málo primárních emisí tak podle našich poznatků není - jak se někdy píše - důsledkem špatné legislativy, ale zmíněných faktorů.

* Investorské desatero

1. Nejednejte s firmou bez licence

2. Nekupujte cenné papíry poštou či po telefonu

3. Neinvestujte do produktů, kterým nerozumíte

4. Neočekávejte zaručené zisky

5. Nedůvěřujte nabídkám rychlých a vysokých výnosů

6. Zvažte svůj postoj k investičnímu riziku

7. Stanovte si přesné cíle pro investice

8. Porovnávejte výši transakčních poplatků

9. Od poradců vyžadujte nestrannost, opatrně přistupujte k reklamě

10. Pečlivě si uschovávejte veškerou obchodní dokumentaci

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít