Nečekaně rychlý konec

04. srpna 2008, 08:00 - Filip Černoch
04. srpna 2008, 08:00

INVESTIČNÍ POBÍDKY NA TECHNOLOGICKÁ CENTRA - Nad ještě nedávno kvetoucími investičními pobídkami se v Česku pomalu zavírá voda. Nejprve dostaly ránu z milosti dlouhodobě kritizované zahraniční montovny a celý zpracovatelský průmysl. Před několika dny pak byl ze dne na den uzavřen program na podporu inovací a vývojových center.

Málokteré hospodářské téma dokáže veřejnost rozdělit tak jako investiční pobídky pro zahraniční průmyslové podniky. Daňové prázdniny, dotace na pracovní místa a další podpora kolínské TPCA, mosteckého Nemaku nebo třeba jihlavského Bosch Diesel sice do Česka přinesly řadu pracovních míst i vodu na mlýn domácí ekonomiky, zvýhodňování těchto „montoven“ se ale postupem času stalo neudržitelným.

„Jedinou podporou investic by měl být Rámcový program na podporu technologických center a center strategických služeb, který se zaměřuje na náročné investiční projekty,“ doprovodil proto před několika týdny zrušení poslední z výhod pro zpracovatelský průmysl, pětiletých daňových prázdnin, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Od nového roku se tak měla podpora státu soustředit právě jen na zmíněný sektor inovací a špičkových technologií.

O to větší překvapení potom čekalo žadatele z tohoto programu na začátku léta. Řídicí agentura CzechInvest totiž 9. července na svých stránkách oznámila rozhodnutí ministerstva, podle něhož se přijímání žádostí druhý den ukončuje.

PODPORA TECHNOLOGICKÝCH CENTER A CENTER STRATEGICKÝCH SLUŽEB

Vedle podpory zpracovatelskému průmyslu šlo o hlavní investiční pobídku státu určenou českým i zahraničním firmám. Technologická centra se zaměřovala na inovační aktivity přinášející vylepšení výrobků a technologií využívaných ve výrobě. Centra strategických služeb zase cílila na služby s mezinárodním zaměřením, vývoj softwaru, centra pro opravu špičkových technologií a podobně. Celkově program mezi červnem 2001 a červnem 2008 podpořil 151 firem, z toho 48 českých. Spolupodílel se tak na investicích ve výši asi 18 miliard korun vytvářejících asi 22 tisíc pracovních míst.

Pramen: CzechInvest

Jinde to šlo, proč ne tady?

„Samozřejmě jde o státní peníze, a vláda má tedy na podobný krok úplné právo. Je ale velmi necitlivé ukončit tuto podporu bez jakéhokoliv varování takto narychlo,“ říká Richard Lev, analytik společnosti Raven EU Advisory. „Měli jsme například s jedním klientem rozpracovaný projekt a ten takto překotné nastolení stop stavu přijal velmi rozčileně,“ dodává. Do značné míry se tak zopakovala situace například z europrogramu Školicí střediska, jehož ukončení oznámil CzechInvest pouhé dva dny předem.

Důvody ke stopnutí programu ani informace k jeho případnému znovuotevření sice ministerstvo nezveřejnilo, tisková mluvčí úřadu Petra Perutková ale situaci ochotně vysvětluje: „Program byl pozastaven na základě vyhodnocení pololetních výsledků. Jeho rozpočet pro rok 2008 činil 700 milionů korun a tyto finanční prostředky již byly v plné výši vytíženy závazky.“

Tento argument ale některým chystajícím se žadatelům zní poněkud falešně. „Když mohlo ministerstvo kvůli velkému zájmu navýšit prostředky do evropského programu Nemovitosti, Marketing nebo Rozvoj, proč nešlo totéž udělat u těchto národních investičních pobídek?“ ptá se anonymně zástupce jedné z brněnských firem zaměřených na vnitropodnikové systémy řízení.

Perutková připomíná: „Neznamená to stop inovacím. V souvislosti se změnami systému investičních pobídek probíhá analýza efektivity a fungování tohoto programu a v závislosti na výsledcích bude v následujících měsících vytvořena jeho aktualizovaná verze.“

Menším firmám se žádá obtížně

Úprava podmínek programu je alespoň z pohledu drobnějších společností skutečně žádoucí, ve stanovené podobě totiž byla podpora pro mnohé z nich takřka nedostupná.

„Problémem byla poměrně masivní investice žadatele ve výši minimálně desíti milionů korun, nutné bylo i vytvoření až sta pracovních míst, podle velikosti firmy a zaměření projektu,“ vysvětluje Pavel Kostlán z poradenské společnosti Renards. To je podle něj v době permanentního snižování personálu a zefektivňování jeho práce tak říkajíc plavba proti proudu, nemluvě o tom, že v řadě regionů jsou například IT specialisté velmi obtížně sehnatelné zboží.

„Naopak velmi podobný europrogram ICT v podnicích slibuje sice méně peněz, ale úměrně tomu si žádá i menší vstupy. A vzhledem k tomu, že nikdy nebyl úplně vytížen, mají některé firmy možnost se do něj po uzavření státních investičních pobídek přesunout,“ upozorňuje Kostlán na možnost využívat raději evropské než národní peníze.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít