Nečas zatím neboduje

16. dubna 2010, 17:01 - Petr Nováček
16. dubna 2010, 17:01

Od změny vedení ODS uplynulo málo dní, a proto se neví, zda se projeví na preferencích

Nestal se zázrak! Dle volebního modelu agentury Factum Invenio z minulého týdne, průzkumu na celostátním vzorku 1049 respondentů, by ve volbách do Poslanecké sněmovny zvítězila ČSSD s 29,5 procenta a ODS by byla druhá s 22,3 procenta hlasů. Sběr dat v terénu se uskutečnil mezi 3. a 9. dubnem – zachytil již tedy Topolánkovo vystřídání Petrem Nečasem v čele ODS ohlášené její výkonnou radou 1. dubna. Dle mnoha jiných průzkumů Mirek Topolánek vyvolával negativní emoce u tří čtvrtin veřejnosti, zatímco ke korektnímu Nečasovi má neutrálnější vztah. Od „přepřáhnutí“ v čele ODS však uplynulo jen málo dní a na jejích volebních preferencích se to možná zatím nestihlo blahodárně projevit.
Možná ano, možná ne! Z dosud uskutečněných čtyř „krajských“ průzkumů SC&C a STEM pro Český rozhlas, odstartovaných počátkem dubna, se zdá, že Nečas oplývá výrazně vyšší důvěrou voličů ODS než Topolánek. Například výsledky zatím posledního z nich, jenž se uskutečnil v polovině minulého týdne ve Zlínském kraji, praví, že osoba Petra Nečase pro devatenáct procent voličů ODS znamená, že k této straně mají lepší vztah. Přičemž 49 procent ho vnímá neutrálně a 31 procent negativně. U Topolánka je tento poměr sedm, respektive 35 a 58 procent, tedy výrazně nepříznivější! Leč pozor! Zlínsko je Nečasovým domovským krajem, vede tu kandidátku ODS do sněmovny, lidé ho znají a zaznamenali a dílem uvítali, že se stal lídrem této strany. V jiných krajích může zaujmout méně. Přece jen je to recyklovaný politik, přecházející z funkcí do funkcí už druhé desetiletí. Jeho poslední přesun bude pro leckoho jen dalším v řadě, a proto málo zajímavý. Uvidíme…
Co však z dubnového šetření Factum Invenia vidíme už teď, je v čase klesající křivka volebního modelu ODS. Z 27,9 v srpnu 2009 to bylo na letošních březnových 22,5 a dubnových 22,3 procenta. Měsíc po měsíci jsou to jen desetiny procenta hluboko v pásmu možné statistické chyby. Za posledních osm měsíců je to však pro ODS citelná ztráta zhruba pěti procent voličů. Dle březnového šetření konkurenčního Medianu, jenž však sbírá data v terénu nikoli deset dnů, nýbrž celý měsíc, si ODS od února, tedy ještě za Topolánka, o 0,5 procentního bodu polepšila, zatímco ČSSD o 7,5 pohoršila. Median se však zdá být výjimkou. Minulý pátek odpoledne zveřejnil výsledky svého dubnového celorepublikového šetření STEM, které potvrzují pokračující pokles preferencí ODS. Zbývá už jen CVVM, jež pracuje v terénu až od poloviny měsíce. Protože se však mezitím ODS nijak pozoruhodně neprojevila, ani jeho výsledky Nečasově straně asi radost neudělají.
Jak konstatuje STEM, preference ODS však v sobě skrývají ještě určitý potenciál růstu. Pokud by zkrátila náskok ČSSD, není vyloučeno, že se bude opakovat situace po červnových volbách 2006, jejichž výsledek byl „fifty fifty“ a levice ani pravice nebyla s to regulérními prostředky vytvořit většinovou vládu. Lanaření „přeběhlíků“, jímž se to na druhý pokus a po sedmi měsících podařilo tehdy Topolánkovi, je do té míry zprofanované, že se jej dopředu vzdaly všechny významnější strany. Ostatně se zlou by se potázaly u prezidenta Václava Klause, jenž po volbách 2006 proti „Topolánkovu modelu“ prosazoval stabilní „velkou koalici“ ODS a ČSSD. Maje zkušenost s křehkou a netrvanlivou parlamentní většinou své druhé vlády (1996–1997), v případě „patového“ výsledku květnových voleb by „velkou koalici“ prosazoval nejspíš znovu. Pokud však výsledek voleb nebude „fifty fifty“, prezident si se stranami vyjednávajícími o vládě tentokrát asi „vyhraje“. Nic totiž neriskuje. Potřetí kandidovat na prezidenta už nemůže, a proto nemusí mít ohledy ke stranám kvůli hlasům jejich poslanců a senátorů.
Jestliže by si však nebylo s kým „hrát“, anžto ani ČSSD, ani ODS by nesvedly vytvořit levo-středovou, případně pravo-středovou vládu, na pořad by přišla „velká koalice“. Dle Nečase však mají ODS a ČSSD natolik „minimální průnik“, že nevidí možnost jejího uzavření. Navíc pokud by ČSSD volby vyhrála, pro budoucnost ODS by prý bylo zničující být v takové koalici menším z obou partnerů. Nečas by dal v takové situaci přednost předčasným volbám. Šlo by to, ne že ne! Novela ústavy z loňského léta umožňuje sněmovně usnést se na návrhu prezidentovi, aby ji rozpustil a takové volby vyhlásil. Nová sněmovna by se však musela nejprve ustavit, což se před čtyřmi lety dlouho nedařilo, a prezident by musel návrh na její rozpuštění akceptovat. To však není vůbec jisté. Třeba by v zájmu stability raději zapůsobil na Nečase, který ho obdivuje, aby nehnal zemi do dobrodružství, jakým by se nutně hektické volby záhy po volbách staly.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít