Nečas: Nový občanský zákoník zprůhlední charitu

05. října 2011, 01:30 - Dalibor Dostál
05. října 2011, 01:30

Nový občanský zákoník může přispět k posílení důvěryhodnosti a transparentnosti tuzemských charitativních organizací.  Na setkání s předními českými nadacemi to v úterý uvedl předseda vlády Petr Nečas.

Foto: Alexandr Hudeček

Zákoník totiž bude obsahovat statut takzvané veřejné prospěšnosti. Pro možnost čerpat dotace bude důležité, aby veřejně prospěšná organizace byla skutečně nezisková, prostředky vynakládala účelně a její hospodaření bylo transparentní.

„Toto setkání považuji za velice důležité,“ říká Hana Šilhánová, ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti a předsedkyně výkonného výboru Fóra dárců. „Nadace a fondy asociací Fóra dárců jsou aktivní v mnoha oblastech společenského dění a podstatným způsobem přispívají k profesionalitě a finanční stabilitě neziskového sektoru. Toto  setkání svědčí o tom, že jsou i adekvátním partnerem vládě a zastupitelům pro jednání o podmínkách dalšího rozvoje nadačního sektoru v České republice.“

Premiér Petr Nečas rovněž poděkoval členským nadacím a fondům z Fóra dárců za jejich práci. Tu ocenila rovněž poslankyně Lenka Kohoutová, která sama dlouhodobě působila v neziskovém sektoru.

„Práci Fóra dárců jsem znala ještě dlouho před svým vstupem do poslanecké sněmovny a velmi si jí vážím. A to nejen proto, že se velmi angažují ve zlepšování podmínek pro fungování prověřených neziskových organizací. Zároveň mě těší debata, která se rozhořela například o veřejné prospěšnosti. Je to jasné znamení, že je třeba aby tyto aktivity měly oporu v zákoně a jsem přesvědčena, že to bude ku prospěchu celého sektoru,“ uvedla poslankyně a expertka ODS na sociální politiku, Lenka Kohoutová.

Členské nadace a fondy Fóra dárců významně podporují potřebné oblasti, nejvíce investují do sociální a humanitární oblasti a zdravotnictví. Ročně se jedná o částku zhruba ve výši 432 milionů korun, které putují směrem k neziskovým organizacím, jež přímo pomáhají potřebným.

Fórum dárců je sdružení, které svojí činností již od roku 1997 podporuje rozvoj filantropie v České republice. Pracuje na posilování nadací a nadačních fondů a zlepšování legislativního prostředí pro filantropii. Provozuje rovněž systém dárcovských SMS. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít