Nečas: Nový občanský zákoník zprůhlední charitu

05. října 2011, 01:30 - Dalibor Dostál
05. října 2011, 01:30

Nový občanský zákoník může přispět k posílení důvěryhodnosti a transparentnosti tuzemských charitativních organizací.  Na setkání s předními českými nadacemi to v úterý uvedl předseda vlády Petr Nečas.

Foto: Alexandr Hudeček

Zákoník totiž bude obsahovat statut takzvané veřejné prospěšnosti. Pro možnost čerpat dotace bude důležité, aby veřejně prospěšná organizace byla skutečně nezisková, prostředky vynakládala účelně a její hospodaření bylo transparentní.

„Toto setkání považuji za velice důležité,“ říká Hana Šilhánová, ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti a předsedkyně výkonného výboru Fóra dárců. „Nadace a fondy asociací Fóra dárců jsou aktivní v mnoha oblastech společenského dění a podstatným způsobem přispívají k profesionalitě a finanční stabilitě neziskového sektoru. Toto  setkání svědčí o tom, že jsou i adekvátním partnerem vládě a zastupitelům pro jednání o podmínkách dalšího rozvoje nadačního sektoru v České republice.“

Premiér Petr Nečas rovněž poděkoval členským nadacím a fondům z Fóra dárců za jejich práci. Tu ocenila rovněž poslankyně Lenka Kohoutová, která sama dlouhodobě působila v neziskovém sektoru.

„Práci Fóra dárců jsem znala ještě dlouho před svým vstupem do poslanecké sněmovny a velmi si jí vážím. A to nejen proto, že se velmi angažují ve zlepšování podmínek pro fungování prověřených neziskových organizací. Zároveň mě těší debata, která se rozhořela například o veřejné prospěšnosti. Je to jasné znamení, že je třeba aby tyto aktivity měly oporu v zákoně a jsem přesvědčena, že to bude ku prospěchu celého sektoru,“ uvedla poslankyně a expertka ODS na sociální politiku, Lenka Kohoutová.

Členské nadace a fondy Fóra dárců významně podporují potřebné oblasti, nejvíce investují do sociální a humanitární oblasti a zdravotnictví. Ročně se jedná o částku zhruba ve výši 432 milionů korun, které putují směrem k neziskovým organizacím, jež přímo pomáhají potřebným.

Fórum dárců je sdružení, které svojí činností již od roku 1997 podporuje rozvoj filantropie v České republice. Pracuje na posilování nadací a nadačních fondů a zlepšování legislativního prostředí pro filantropii. Provozuje rovněž systém dárcovských SMS. 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít