Nečas: Nový občanský zákoník zprůhlední charitu

05. října 2011, 01:30 - Dalibor Dostál
05. října 2011, 01:30

Nový občanský zákoník může přispět k posílení důvěryhodnosti a transparentnosti tuzemských charitativních organizací.  Na setkání s předními českými nadacemi to v úterý uvedl předseda vlády Petr Nečas.

Foto: Alexandr Hudeček

Zákoník totiž bude obsahovat statut takzvané veřejné prospěšnosti. Pro možnost čerpat dotace bude důležité, aby veřejně prospěšná organizace byla skutečně nezisková, prostředky vynakládala účelně a její hospodaření bylo transparentní.

„Toto setkání považuji za velice důležité,“ říká Hana Šilhánová, ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti a předsedkyně výkonného výboru Fóra dárců. „Nadace a fondy asociací Fóra dárců jsou aktivní v mnoha oblastech společenského dění a podstatným způsobem přispívají k profesionalitě a finanční stabilitě neziskového sektoru. Toto  setkání svědčí o tom, že jsou i adekvátním partnerem vládě a zastupitelům pro jednání o podmínkách dalšího rozvoje nadačního sektoru v České republice.“

Premiér Petr Nečas rovněž poděkoval členským nadacím a fondům z Fóra dárců za jejich práci. Tu ocenila rovněž poslankyně Lenka Kohoutová, která sama dlouhodobě působila v neziskovém sektoru.

„Práci Fóra dárců jsem znala ještě dlouho před svým vstupem do poslanecké sněmovny a velmi si jí vážím. A to nejen proto, že se velmi angažují ve zlepšování podmínek pro fungování prověřených neziskových organizací. Zároveň mě těší debata, která se rozhořela například o veřejné prospěšnosti. Je to jasné znamení, že je třeba aby tyto aktivity měly oporu v zákoně a jsem přesvědčena, že to bude ku prospěchu celého sektoru,“ uvedla poslankyně a expertka ODS na sociální politiku, Lenka Kohoutová.

Členské nadace a fondy Fóra dárců významně podporují potřebné oblasti, nejvíce investují do sociální a humanitární oblasti a zdravotnictví. Ročně se jedná o částku zhruba ve výši 432 milionů korun, které putují směrem k neziskovým organizacím, jež přímo pomáhají potřebným.

Fórum dárců je sdružení, které svojí činností již od roku 1997 podporuje rozvoj filantropie v České republice. Pracuje na posilování nadací a nadačních fondů a zlepšování legislativního prostředí pro filantropii. Provozuje rovněž systém dárcovských SMS. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít