Nečas a jeho démoni

02. listopadu 2012, 14:41 - Tomáš Plhoň, euro
02. listopadu 2012, 14:41

Když jde o politiku, není nad symbolické, v patosu utopené konce. Tento víkend nás čeká kongres ODS, a pokud povede ke konci éry Petra Nečase, bude symboly přeplněný jako závěr nějaké antické tragédie. Hlavní postava v úvodu příběhu vystupuje jako čistý, korupcí neposkvrněný a liberálně smýšlející hrdina, aby ho závěru dohnalo hned několik vlastních démonů.

Za prvé tu máme problematiku DPH. Je vcelku jedno, že oni takzvaní rebelové v jeho vlastních řadách používají nepřímou daň jen jako falešnou záminku pro vyvolání vládního kataklyzmatu. Už šestým rokem vládne v Česku pravice. Tedy politická síla, která by měla stát za podnikateli, dýchat s nimi a ochraňovat je v dobách nejtěžších. Kolikrát se za tu dobu s DPH hýbalo a s jakými výsledky?

Ředitele podniků (na rozdíl od obyčejných lidí) zas tolik netrápí, jak vysoká nakonec daň bude. Chtějí stabilní prostředí, v kterém mohou dopředu plánovat své kroky. Místo toho se setkávají s jen těžko odůvodněným počítáním oveček v daňové kvótě. Nemluvě o tom, že z posledního navýšení nepřímé daně se zatím nevybral ani haléř navíc. DPH se na kongresu Nečasovi a jeho upadající straně vrátí jako bumerang, ozvěny starých hříchů.

To samé můžeme říct o korupci, byť v tomto ohledu bych byl trošičku méně tvrdý. Všichni ti kauzami poznamenaní ministři jistě vypovídají mnohé o personálních kvalitách vládních stran a premiéra, který jejich jmenování odsouhlasil. Na druhou stranu – tak jako nikdy předtím se v Česku řeší velké korupční případy, zdiskreditovaní politici až na výjimky (velký pozdrav pro Alexandra Vondru) odstupují, a i když sám Nečas si za to může připsat kredit jen stěží, na rozdíl od předchozích premiérů nestojí vyšetřovatelům v cestě.

Stále větší prostor v dramatu však dostává dosud vedlejší postava, nyní svým významem připomínající nestvůru z podsvětí. Už samotné jmenování Martina Kuby do funkce ministra MPO bylo pro všechny pozorovatele překvapivým krokem. Muž, jehož pověst na jihočeské politické scéně často doprovázejí přívlastky vypůjčené z mafiánských filmů, se nyní hlásí o křeslo prvního místopředsedy. Dokonce se spekuluje o tom, že by Nečase mohl nahradit. Také on ztělesňuje veškerou osudovou symboliku začátku konce současného premiéra.


Čtěte také:

Nečas míří na kongres s většinovou nominací a bez protikandidáta

Nečas má před kongresem ODS podporu jen části krajů

„Tluchořovec“ Fiala opustil ODS. Vláda přišla o většinu


Smutné je, že celá tahle tradédie může vcelku snadno vyústit v předčasné volby a nástup komunistů do vládních řad. A v tomto dramatu bohužel není hlavní postavou Petr Nečas, ale my všichni.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít