Nečas a jeho démoni

02. listopadu 2012, 14:41 - Tomáš Plhoň, euro
02. listopadu 2012, 14:41

Když jde o politiku, není nad symbolické, v patosu utopené konce. Tento víkend nás čeká kongres ODS, a pokud povede ke konci éry Petra Nečase, bude symboly přeplněný jako závěr nějaké antické tragédie. Hlavní postava v úvodu příběhu vystupuje jako čistý, korupcí neposkvrněný a liberálně smýšlející hrdina, aby ho závěru dohnalo hned několik vlastních démonů.

Za prvé tu máme problematiku DPH. Je vcelku jedno, že oni takzvaní rebelové v jeho vlastních řadách používají nepřímou daň jen jako falešnou záminku pro vyvolání vládního kataklyzmatu. Už šestým rokem vládne v Česku pravice. Tedy politická síla, která by měla stát za podnikateli, dýchat s nimi a ochraňovat je v dobách nejtěžších. Kolikrát se za tu dobu s DPH hýbalo a s jakými výsledky?

Ředitele podniků (na rozdíl od obyčejných lidí) zas tolik netrápí, jak vysoká nakonec daň bude. Chtějí stabilní prostředí, v kterém mohou dopředu plánovat své kroky. Místo toho se setkávají s jen těžko odůvodněným počítáním oveček v daňové kvótě. Nemluvě o tom, že z posledního navýšení nepřímé daně se zatím nevybral ani haléř navíc. DPH se na kongresu Nečasovi a jeho upadající straně vrátí jako bumerang, ozvěny starých hříchů.

To samé můžeme říct o korupci, byť v tomto ohledu bych byl trošičku méně tvrdý. Všichni ti kauzami poznamenaní ministři jistě vypovídají mnohé o personálních kvalitách vládních stran a premiéra, který jejich jmenování odsouhlasil. Na druhou stranu – tak jako nikdy předtím se v Česku řeší velké korupční případy, zdiskreditovaní politici až na výjimky (velký pozdrav pro Alexandra Vondru) odstupují, a i když sám Nečas si za to může připsat kredit jen stěží, na rozdíl od předchozích premiérů nestojí vyšetřovatelům v cestě.

Stále větší prostor v dramatu však dostává dosud vedlejší postava, nyní svým významem připomínající nestvůru z podsvětí. Už samotné jmenování Martina Kuby do funkce ministra MPO bylo pro všechny pozorovatele překvapivým krokem. Muž, jehož pověst na jihočeské politické scéně často doprovázejí přívlastky vypůjčené z mafiánských filmů, se nyní hlásí o křeslo prvního místopředsedy. Dokonce se spekuluje o tom, že by Nečase mohl nahradit. Také on ztělesňuje veškerou osudovou symboliku začátku konce současného premiéra.


Čtěte také:

Nečas míří na kongres s většinovou nominací a bez protikandidáta

Nečas má před kongresem ODS podporu jen části krajů

„Tluchořovec“ Fiala opustil ODS. Vláda přišla o většinu


Smutné je, že celá tahle tradédie může vcelku snadno vyústit v předčasné volby a nástup komunistů do vládních řad. A v tomto dramatu bohužel není hlavní postavou Petr Nečas, ale my všichni.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít