Nečas a jeho démoni

02. listopadu 2012, 14:41 - Tomáš Plhoň, euro
02. listopadu 2012, 14:41

Když jde o politiku, není nad symbolické, v patosu utopené konce. Tento víkend nás čeká kongres ODS, a pokud povede ke konci éry Petra Nečase, bude symboly přeplněný jako závěr nějaké antické tragédie. Hlavní postava v úvodu příběhu vystupuje jako čistý, korupcí neposkvrněný a liberálně smýšlející hrdina, aby ho závěru dohnalo hned několik vlastních démonů.

Za prvé tu máme problematiku DPH. Je vcelku jedno, že oni takzvaní rebelové v jeho vlastních řadách používají nepřímou daň jen jako falešnou záminku pro vyvolání vládního kataklyzmatu. Už šestým rokem vládne v Česku pravice. Tedy politická síla, která by měla stát za podnikateli, dýchat s nimi a ochraňovat je v dobách nejtěžších. Kolikrát se za tu dobu s DPH hýbalo a s jakými výsledky?

Ředitele podniků (na rozdíl od obyčejných lidí) zas tolik netrápí, jak vysoká nakonec daň bude. Chtějí stabilní prostředí, v kterém mohou dopředu plánovat své kroky. Místo toho se setkávají s jen těžko odůvodněným počítáním oveček v daňové kvótě. Nemluvě o tom, že z posledního navýšení nepřímé daně se zatím nevybral ani haléř navíc. DPH se na kongresu Nečasovi a jeho upadající straně vrátí jako bumerang, ozvěny starých hříchů.

To samé můžeme říct o korupci, byť v tomto ohledu bych byl trošičku méně tvrdý. Všichni ti kauzami poznamenaní ministři jistě vypovídají mnohé o personálních kvalitách vládních stran a premiéra, který jejich jmenování odsouhlasil. Na druhou stranu – tak jako nikdy předtím se v Česku řeší velké korupční případy, zdiskreditovaní politici až na výjimky (velký pozdrav pro Alexandra Vondru) odstupují, a i když sám Nečas si za to může připsat kredit jen stěží, na rozdíl od předchozích premiérů nestojí vyšetřovatelům v cestě.

Stále větší prostor v dramatu však dostává dosud vedlejší postava, nyní svým významem připomínající nestvůru z podsvětí. Už samotné jmenování Martina Kuby do funkce ministra MPO bylo pro všechny pozorovatele překvapivým krokem. Muž, jehož pověst na jihočeské politické scéně často doprovázejí přívlastky vypůjčené z mafiánských filmů, se nyní hlásí o křeslo prvního místopředsedy. Dokonce se spekuluje o tom, že by Nečase mohl nahradit. Také on ztělesňuje veškerou osudovou symboliku začátku konce současného premiéra.


Čtěte také:

Nečas míří na kongres s většinovou nominací a bez protikandidáta

Nečas má před kongresem ODS podporu jen části krajů

„Tluchořovec“ Fiala opustil ODS. Vláda přišla o většinu


Smutné je, že celá tahle tradédie může vcelku snadno vyústit v předčasné volby a nástup komunistů do vládních řad. A v tomto dramatu bohužel není hlavní postavou Petr Nečas, ale my všichni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít