Nebojte se ušetřit

19. října 2010, 15:37 - Vladimír Dbalý
19. října 2010, 15:37

Jednou z cest, jak snižovat náklady ve velkých nemocnicích, je outsourcing

Zdravotníci chtějí stávkovat za svoje platy, nechtějí si je nechat snížit, ale naopak zvýšit, a zdravotní pojišťovny plánují omezit platby nemocnicím. Dva zcela protichůdné procesy, oba oprávněné. Lékaři a sestry by měli mít vyšší platy a zdravotní pojišťovny musejí krátit úhrady nemocnicím, protože ze zdravotního pojištění plyne méně peněz. Nicméně vedení nemocnic to staví před obtížně řešitelný úkol. Pokud nechtějí omezovat zdravotní péči, nezbývá než maximálně snižovat náklady na služby a činnosti, které s poskytování zdravostí péče přímo nesouvisejí.

Třetinové úspory

Jednou z cest, jak to udělat, je i ve zdravotnictví využít outsourcing, moderní formu, jak velké firmy snižují své náklady. Nemocnice Na Homolce tuto formu zkouší a výsledky potvrzují zkušenosti komerčních firem. Outsourcing účetnictví či právních služeb významně snižuje náklady i ve zdravotnictví. V Nemocnici Na Homolce jsme v prvním kroku vyčlenili na externí firmu účetní a medicínsko-právní služby a díky tomu jsme ušetřili zhruba 30 procent z původních nákladů. Outsourcing má však i další výhody. Zvyšuje kvalitu těchto služeb. Například s rozvojem informačních technologií nebo právního povědomí pacientů rostou i nároky na kvalitu lidí, kteří tuto práci pro nemocnice dělají. V blízké budoucnosti budou schopny tuto kvalitu zajistit pouze externí firmy. To samé platí například pro nákup moderní zdravotnické techniky nebo vypracování smluv na její servis.

Kvalitních firem je dost

Není to však cesta snadná. Nemocnice Na Homolce byla opakovaně napadána, že je potichu privatizována. To je samozřejmě nesmysl. Nemocnice Na Homolce a všechny ostatní státem vlastněné nemocnice, včetně nemocnic fakultních, zůstávají v rukou státu, i kdyby outsourcovaly úplně všechny nemedicínské činnosti. Nijak tím neriskují ohrožení svého chodu, protože kvalitních firem, které jsou schopny a ochotny jmenované činnosti dodat, je řada. Nahradit jednu druhou není problém. Odpovědět, proč se Nemocnice Na Homolce stala terčem útoků, není těžké. Vyčlenění celé agendy, ať již účetní nebo právní, je významnou změnou v chodu nemocnice a jako každá změna i tato vyvolává pasivní a aktivní odpor. Konkrétně u zaměstnanců, které postihne, a soukromých firem, které v daném oboru dostávají od nemocnice dílčí zakázky. Druhým důvodem je skutečnost, že zdravotnictví je nejsnáze zpolitizovatelnou oblastí. Vyvolat strach o „naše zdraví“ je snadné a média se tématu věnují v maximální míře, protože se týká úplně všech. I Nemocnice Na Homolce se stala obětí předvolebního boje. Vzhledem k nedostatku finančních prostředků, které zdravotní pojišťovny avizují na příští rok a které pociťujeme již dnes, bude Nemocnice Na Homolce v outsourcingu pokračovat. Je to cesta, jak významně snížit náklady a zároveň v maximální možné míře udržet kvalitu a doufejme i kvantitu poskytované péče.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít