Nebojte se nemovitostí v zahraničí

10. února 2003, 00:00 - Eva Martínková, martinkova@profit.cz
10. února 2003, 00:00

Může vám patřit dokonce i ostrov na Jadranu Vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí v České republice se sbližují s cenovou hladinou ve světě, může se investice do nemovitosti v zahraničí, navíc v atraktivní lokalitě, ukázat jako velmi moudrý krok. Nemovitost jako investice má svá specifika.

Může vám patřit dokonce i ostrov na Jadranu

Vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí v České republice se sbližují s cenovou hladinou ve světě, může se investice do nemovitosti v zahraničí, navíc v atraktivní lokalitě, ukázat jako velmi moudrý krok.

Nemovitost jako investice má svá specifika. Je to statek, který drží hodnotu a není ohrožen krátkodobými ekonomickými zvraty, které by mohly vést ke krachu vlastníka. V delším časovém cyklu se ceny nemovitostí, a tím i výnosy, mohou měnit, změny však nemívají dramatický charakter. Tato investice bývala výsadou člověka s určitým společenským statusem. Vlastnit činžák bylo vždy úctyhodné, zatímco hrát na burze nikoli. Jedinou nevýhodou je pomalá likvidita, neboť v případě akutní potřeby financí může prodej nemovitosti trvat i několik měsíců.

Domeček u moře může být váš

Mnoho lidí si stále myslí, že hacienda na mořském pobřeží je něco zcela výlučného, symbolizovaného Viktorem Koženým, případně Václavem Havlem. Ale ono to tak docela není. Máte-li totiž peníze na slušný byt v Praze nebo na rekreační sídlo na českém venkově, pak záleží jen na vaší volbě. Ceny nemovitostí v České republice a v západním světě se už nijak propastně neliší. Malý bungalov nebo byt na pobřeží může být váš za předpokladu, že vaše hotovost činí zhruba půl milionu korun a že můžete doložit schopnost splácet hypotéku. Většina zemí, k nimž se obrací zájem suchozemců, cizincům v nákupu nemovitostí nebrání. Naopak, tamní banky vám poskytnou hypotéku za podmínek, které ještě nedávno byly výhodnější než u finančních ústavů tuzemských. Se splátkami si nemusíte příliš lámat hlavu. Pokud zakoupenou nemovitost budete využívat jen po část roku, na zbývající čas ji můžete pronajmout. Hypotéka se vám tak bezbolestně zaplatí.

Pomůže internet

Nákup nemovitostí je ve všech civilizovaných státech standardní proces, kterého není třeba se obávat. Stačí mít dobré informace. Obstaráte si je poměrně snadno. Díky internetu se ani nemusíte zvednout od stolu. Stačí ovládat základy angličtiny, v níž všechny významné realitní kanceláře prezentují svoji nabídku. Surfování po nabídce nemovitostí je sice časově náročné, ale zároveň velmi zábavné. Vzhledem k tomu, že každá položka je provázena obrázkem a podrobným popisem objektu a okolí, učiníte si brzy představu o cenové hladině i typech nemovitostí. Dříve či později se doberete k přesnější formulaci, která může znít třeba takhle: „Mám zájem o byt na ostrově Tenerife, nejlépe v jeho jižní části, v ceně do čtyř milionů korun.“ Pak již můžete začít jednat. Prostřednictvím internetu seznámíte se svým požadavkem příslušnou realitní kancelář, jejíž nabídka vás zaujala. Ta zaregistruje vaše požadavky a vy se mezitím, také po internetu, spojíte s místním notářem, který odpovídá za pravdivost všech podkladů a předložených dokumentů. On tedy zodpovídá za to, aby klient nenaletěl podvodníkovi. Notářské poplatky se pohybují zhruba kolem jednoho procenta ceny nemovitosti. Celkové poplatky spojené s koupí nemovitosti se v zemích Evropské unie pohybují kolem deseti až patnácti procent z kupní ceny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může…
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Technologie
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít