Nebojte se nákupu na dluh

13. srpna 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
13. srpna 2007, 00:00

KAPITÁLOVÝ TRH V druhé půli července zažil český akciový trh prudký propad vyvolaný především obavami o vývoj amerického realitního trhu. Ceny jsou nízko, což je příležitost k nakupování. Pokud vám však zrovna chybějí volné prostředky, můžete si na akcie i půjčit. Koncem července zažily akciové trhy prudký propad.

KAPITÁLOVÝ TRH V druhé půli července zažil český akciový trh prudký propad vyvolaný především obavami o vývoj amerického realitního trhu. Ceny jsou nízko, což je příležitost k nakupování. Pokud vám však zrovna chybějí volné prostředky, můžete si na akcie i půjčit.

Koncem července zažily akciové trhy prudký propad. Ceny klesaly některé dny u některých titulů i o deset, šestnáct procent. Příčinou poklesu byl především vývoj v zahraničí - především obavy z dalšího osudu amerického realitního trhu a trhu s hypotékami. Dalším impulzem byly horší hospodářské výsledky. Nicméně vývoj na burze netřeba vnímat nijak katastroficky, ale spíš jako nutnou korekci, která přichází prakticky pravidelně. Jedná se tedy o skvělou příležitost pro nákupy akcií za výhodné ceny.

„Celkové ekonomické prostředí a ocenění akcií na rozvinutých trzích zůstává nadále příznivé a červencovou korekci můžeme chápat jako dobrou nákupní příležitost pro akcie,“ potvrzuje například analytik Atlantik Asset Management Andrej Ochotnický.

NEMÁTE PENÍZE? KUPUJTE NA ÚVĚR! Relativně nízké ceny titulů na pražské burze lákají zkušenější investory k nakupování. Ne vždy je ovšem k dispozici dostatek volných finančních zdrojů. Proto začali vedle bank i obchodníci s cennými papíry nabízet obchodování na úvěr. Základním principem úvěru je, že klient část své investice financuje z peněz půjčených a ručí za ně koupenými akciemi. Po prodeji cenných papírů splatí úvěr včetně úroku a ponechá si výnos. Podmínkou většiny obchodníků přitom je, mít již ve svém portfoliu nakoupené akcie v určité hodnotě, tedy nezačínat „od nuly“. Výše úvěru se většinou odvíjí od součtu aktuálních cen akcií, které již investor drží, případně hotovosti složené na účet u obchodníka.

Jaké jsou podmínky pro poskytnutí úvěru? Například u jednoho z největších obchodníků s cennými papíry - společnosti Patria Direct - musí investor vyplnit dotazník prokazující jeho znalost produktu a rizik - s ním spojených. Ve svém pokynu pak musí přesně označit cenné papíry, které mají být předmětem nákupu a určit jejich maximální cenu, za kterou mají být nakoupeny. Na svém evidenčním účtu musí mít disponibilní částku odpovídající alespoň 50 procentům pořizovací hodnoty cenných papírů, které chce koupit na dluh, nebo v této výši hodnotu nakoupených akcií či jiných investičních instrumentů. Jde tedy o to, dodržet minimální počáteční výši zajišťovacího poměru, který určuje maximální podíl výše úvěru na celkové investici. Hodfoto: nota tohoto zajištění nesmí klesnout v čase pod 20 procent. Roční úroková sazba úvěru činí aktuálně 7,5 procenta. Patria Direct poskytuje úvěry až do výše 45 milionů korun.

JDE TO I JAKO REPO OPERACE

Peněžní půjčku zajištěnou již nakoupenými akciemi nabízí například i společnost Atlantik finanční trhy. Jako minimální zajištění pro její čerpání požaduje 15 procent hotovostních prostředků nebo již nakoupených blokovaných akcií.

Půjčka zde má podobu repo operace, kdy v podstatě akcie, které jsou předmětem nákupu na úvěr, investor nakoupí, od něj je odkoupí Atlantik, a po předem dohodnuté době mu je prodá zpět za stejnou cenu. Klient tedy realizuje zisk z tržní ceny, plus samozřejmě zaplatí úrok za půjčené peníze a standardní poplatky za obchodování. Na obdobném principu funguje maržové obchodování i u společnosti Cyrrus.

ÚVĚR I NA RM SYSTÉMU

Poněkud mírnější jsou podmínky, které lze získat u společnosti Fio, přes niž lze obchodovat s akciemi na RM Systému, mimoburzovním trhu určeném pro drobnější investory.

Smlouvu o poskytnutí úvěru lze sepsat buď na obchodním místě RM-S, nebo u společnosti Fio. Zapotřebí je složit na obchodní účet jistinu, což jsou většinou již vlastněné akcie nebo finanční prostředky. Základním principem úvěru je i u tohoto obchodníka to, že investor část své investice financuje z peněz půjčených od Fia a ručí za ně již nakoupenými akciemi. Po prodeji cenných papírů klient splatí úvěr včetně úroku a ponechá si výnos.

Společnost Fio úvěruje až 85 procent nákupu akcií. Úvěr je možné využít pro obchodování s akciemi SPAD nejen na RMS, ale i na pražské burze. Úvěr je možné využít i pro obchodování s vybranými tituly obchodovanými pouze na mimoburzovním trhu v systému EasyClick, což je rychlé obchodování prostřednictvím internetu. Výše úroku závisí na průměrné výši čerpání úvěru v daném měsíci a na úvěrovém programu, který si klient zvolí.

Úvěrový program určený častěji obchodujícím klientům umožňuje až 85procentní financování nákupu akcií z úvěru. Úročení však začíná od roční sazby 10,95 procenta. Program určený pro investování se střední až dlouhou dobou držení akcií dovoluje financovat investici nejvýše do 70 procent jejího objemu. Úrok začíná již od 5,45 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít